Jste zde

(Ne)bezpečné vonné tyčinky: Palte jen jednu denně. A vybírejte jen ty bambusové!

vonná tyčinka a svíčky Zdroj: Shutterstock
Pálení vonných tyčinek je staré skoro jako lidstvo samo. Stále častěji se ovšem objevují různé názory, že jde o škodlivou zálibu s mnohými negativními účinky. Jak je to s vonnými tyčinkami doopravdy?

21. 9. 2023

Kvalitní vonné tyčinky, za které byste se neměli bát připlatit si, jsou vyráběné z vonných složek většinou původem z Afriky a z Dálného východu a připravují se převážně z čistě přírodních surovin, jakými jsou sušené květy, byliny, santalové dřevo, kůra exotických stromů atd. 

Všechny tyto ingredience se nejprve vysuší, důkladně pomelou a poté se k nim přidávají esenciální vonné oleje a med. Výsledkem je velice jemná pasta, která se ručně rolováním nanáší na tenká bambusová dřívka.

Přečtěte si také: Průvodce světem svíček: Víme, jak rozeznat kvalitní od šmejdu

K čemu jsou vonné tyčinky dobré?

Voňavá dřívka, která po zapálení vydávají více, či méně intenzivní vůni, najdou využití zejména v aromaterapii. Pálení vonných tyčinek působí na lidské smysly a ovlivňují psychiku. Můžeme jím podpořit kvalitní a hluboký spánek, libido, ale i dobrou náladu. Vždy samozřejmě záleží na tom, jakou vůni zvolíme.

shutterstock_1926757916.jpg

pálení vonné tyčinky
Zdroj: 
Shutterstock
Maximálně jednu denně a opravdu kvalitní - to jsou základní zásady pro pálení vonných tyčinek.

Například pro stimulaci sexuální výkonnosti se používají vůně jasmínu, borovice, levandule, magnólie, pačuli, růže a šafránu. Lásku přitahují pro změnu tyčinky s vůní jablka, pomerančovníku, pačuli, růže a ylang-ylang. Meditaci potom prohlubují vonné tyčinky s jasmínem, lotosem, magnólií, myrhou a santalovým dřevem. 

Mohlo by vás zajímat: Podzimní výzdoba u vás doma: Zapalte svíčky a vyrobte si nevšední vázu

Jsou vonné tyčinky nebezpečné?

Tady je potřeba rozlišit opravdu kvalitní vonné tyčinky na bambusovém dřívku, které jsou vyrobené pouze z přírodních ingrediencí a potom ty tyčinky, které obsahují chemické látky a umělé přísady. Většinou tento rozdíl poznáte podle ceny

Při koupi levnějších a v zásadě také méně kvalitních vonných tyčinek můžete ve složení narazit na mořidla i chemické lepidlo. Při pálení takové tyčinky vznikají miniaturní částečky popílku, přičemž nekvalitní tyčinka ho může do místnosti uvolnit až 45 mg/g. Jen pro srovnání – u klasické cigarety jde o 10 mg/g!

Měli byste vědět: Nekvalitní vonné tyčinky většinou obsahují polycyklické aromatické uhlovodíky, které mohou způsobit dechové potíže, astma, alergie a ekzémy, v krajním případě i rakovinu plic. 

Chtějte kvalitu, větrejte a denně palte maximálně jednu tyčinku

Abyste se vyvarovali negativního působení vonných tyčinek na náš organismus, při výběru sázejte pouze na kvalitní vonné tyčinky, které mají český popis, a dočtete se u nich přesné složení. Denně palte maximálně jednu vonnou tyčinku, kterou nikdy nenechávejte bez dozoru a důkladně větrejte

Pokud během hoření vonné tyčinky pocítíte bolesti hlavy nebo závratě, tyčinku sfoukněte a další pálení odložte na neurčito. V tomto případě zvažte také jiné možnosti, jak si doma zpříjemnit atmosféru, a to třeba sójovými nebo propolisovými svíčkami, či po domácku připraveným potpourri.

Použité zdroje:

  • https://jakzdrave.cz/zdravi/paleni-vonnych-tycinek-muzete-mit-problem/
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/16048-proc-dat-pozor-na-nakup-vonnych-tycinek-predstavuji-riziko-pro-vase-zdravi
  • https://www.oriental.cz/a/jak-je-to-s-vonnymi-tycinkami

Související články