Jste zde

Acidofilní mléko není kefír! Skvělé je do dressingů, moučníků i smoothie

mléčné výrobky ve skle Zdroj: Bigstockphoto
Taky jste četli, že zakysané mléčné výrobky jsou pro naše tělo super? Zároveň ale nevíte, které zařadit do svého jídelníčku nebo pitného režimu? Právě pro tyhle případy jsme připravili praktického průvodce. Dnes si vezmeme „na paškál“ acidofilní mléko

21. 4. 2021

Trápí vás střevní obtíže? Průjem, nadýmání, zácpa? Nebo třeba trpíte nedostatkem energie, jste neustále unavení a nemocní? Problém bude pravděpodobně ve vašich střevech. Přesně tam je totiž uloženo na 70 % imunitního systému.

Proto bychom měli o naše střeva pečovat. A přesně k tomu slouží zakysané mléčné nápoje. Pokud navíc vsadíte na acidofilní mléko, rozhodně neuděláte chybu. Tenhle nápoj je totiž pro naše střeva doslova jako stvořený. 

bigstock-cute-little-girl-eating-breakf-401780639_1.jpg

Dítě s mlékem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Obecně všechny mléčné kysané výrobky mají pozitivní vliv na naši imunitu.

Acidofilní mléko aneb Co to vlastně je?

Acidofilní mléko je obyčejné kravské mléko obohacené o ušlechtilé druhy mléčných bakterií. Je snadněji stravitelné a doporučuje se lidem, kterým běžné mléko způsobuje zažívací potíže. Spousta lidí ale acidofilní mléko mylně zaměňuje s kefírem, o kterém jsme si něco řekli v jednom z dřívějších článků: Kefír: 5000 let starý nápoj nakopne imunitu a podpoří práci střev

Měli byste vědět: Pokud máte silnou intoleranci laktózy, acidofilní mléko po vás není vhodné. Pokud je ovšem intolerance slabá, určitě acidofilní mléko vyzkoušejte.

Co všechno acidofilní mléko obsahuje?

Acidofilní mléko se vyrábí s využitím acidofilní kultury Lactobacillus acidophilus a podle regulí musí obsahovat alespoň jeden milion těchto laktobacilů na gram. Protože samo o sobě by acidofilní mléko bylo ostře kyselé, míchá se většinou se smetanovým zákysem, který ho zjemňuje. 

  • Mohlo by vás zajímat: Obě složky acidofilního mléka musí kysat zvlášť, protože acidofilní kultura má ráda teploty kolem 37 °C, kdežto ta smetanová spíše 20 až 30 °C. 

Do svého jídelníčku by ho měli zařadit především osoby, které trpí zažívacími obtížemi. Obsahuje totiž mnoho živin, které organismus člověka potřebuje pro svou správnou funkci. Je bohaté na vápník, vitamíny A, B2, D a taky bílkoviny.

bigstock-tasty-fresh-milk-on-a-wooden-b-368724292_1.jpg

acidofilní mléko ve džbánu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Acidofilní mléko je dobrou alternativou, pokud vám nedělá dobře klasické mléko.

5 situací, kdy je vhodné zařadit acidofilní mléko do jídelníčku

  1. Po antibiotické léčbě
  2. Při chronických kožních potížích a sklonech ke kvasinkovým zánětům
  3. Při střevních onemocněních
  4. Na podporu snížené imunity
  5. Pokud vám klasické mléko „nedělá dobře“.

Acidofilní mléko je vhodnou součástí snídaně, ale skvěle poslouží taky jako lehká svačina či nápoj k jídlům z těstovin, brambor nebo haluškám.

Skvěle se hodí taky pro přípravu nejrůznějších smoothie, koktejlů a mléčných nápojů. Použít ho můžete i jako základ do domácí zmrzliny, zálivky nebo dresingu. A vedle nešlápnete ani tehdy, pokud ho přimícháte do těsta moučníků.