Jste zde

Víte, jak skladovat potraviny? Mléko a vajíčka nepatří do dveří ledničky

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ač se to na první pohled nezdá, správné skladování potravin není vůbec jednoduché. Vhodná teplota, vlhkost a množství světla můžou (ne)příznivě ovlivnit trvanlivost a kvalitu potravin. Vytvořte si v kuchyni čtyři základní zóny a máte vystaráno!

1. 2. 2019

Po příchodu z obchodu řada z nás uskladňuje potraviny zcela bezmyšlenkovitě a podle zavedeného způsobu. Nevědomky se však dopouštíme i velkého množství chyb. Věděli jste například, že rajčata do chladničky vůbec nepatří?

Suchá zóna

Různé kuchyňské regály, zásuvky a skříňky s poličkami představují ve vaší kuchyni suchou zónu. Své místo zde najdou například mouka, těstoviny, ořechy, pečivo, čaje, sušenky, koření, konzervy a jiné druhy potravin, které nepodléhají rychlé zkáze. Relativně malá vlhkost a teplota okolo 20 stupňů Celsia zajistí, že potraviny zůstanou kvalitní a uchovají si své aroma.

Významnou roli hraje však i obal, ve kterém potraviny skladujete. Veškeré pečivo vyndejte z neprodyšného mikrotenového sáčku a umístěte ho do bochníku. Mouku, sůl, cukr a jiné sypké potraviny přesypte do skleněné nebo plastové dózy, která půjde uzavřít. Výrazně aromatické potraviny uskladňujte daleko od sebe.

Pečivo nenechávejte v mikrotenových sáčcích, jinak riskujete dřívější vznik plísní. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Chladná a chlazená zóna

Relativně problematická je chladná zóna. Pokud jste majitelem sklepa bez hlodavců nebo spíže, která je dobře větraná a chladná, pak máte vyhráno. Relativně stálá teplota mezi 0-10 stupni Celsia, temno a o trochu vyšší vzdušná vlhkost než v suché zóně zajistí dlouhou životnost bramborám, cibuli či česneku. Co ale dělat v případě, že vám taková zóna chybí?

Absence chladné zóny v panelákovém bytě není bohužel žádnou výjimkou. Uskladnění potravin, které nesnesou velký chlad, nebo naopak přílišné teplo, proto mnohdy představuje obrovský problém.

Brambory, které vystavíte teplotě nižší než 5 stupňů Celsia, zesládnou. Při vyšší teplotě naopak vyklíčí a stanou se nebezpečnými pro vaše zdraví. Cibule a česnek při nižší teplotě začnou hnít. Mrkev s petrželí dlouho nevydrží. Řešením může být tepelně dobře izolovaná a větraná bedýnka na balkóně.

Brambory, jejichž klíček je delší než 5 cm, nekonzumujte. Mají v sobě velké množství solaninu, který je pro zdraví člověka škodlivý. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Určité řešení přináší i chlazená zóna, která je reprezentována chladničkou. Krátkodobou záchranu vám mohou poskytnou spodní šuplíky, do kterých neproudí tolik chladného vzduchu a teplota se v nich udržuje okolo 10 stupňů Celsia. Nikdy ale nekupujte brambory, cibuli a česnek do zásoby!

Nedávejte mléko do dveří ledničky

Chlazená zóna je určena pro sýry, mléčné výrobky, vejce, máslo, maso a jiné potraviny, které hodláte rychle spotřebovat. Tma a chlad zajistí po určitou dobu jejich kvalitu. Důležité však je i správné umístění potravin v lednici! Věděli jste například, že vajíčka ani otevřené mléko nepatří do dveří vaší lednice? Vzhledem k častému otevírání, zde totiž panuje nejvyšší teplota, která může způsobit rychlé zkažení.

Rajčata do lednice nepatří

Existují i potraviny, které do lednice vůbec nepatří. Velmi častým nešvarem jsou například rajčata a salátové okurky v lednici. Vlivem nízké teploty mouční a ztrácí na své chuti. Pokud je necháte v ošatce při běžné pokojové teplotě, chuťově dozrají.

Příliš nízká teplota nesvědčí ani pomerančům, citronům, banánům, ananasu, melounu a jinému tropickém ovoci. V chladničce rychleji změkne a začne plesnivět. Nestíháte-li ovoce zkonzumovat, odšťavněte ho.

Jen správně uskladněné potraviny si zachovají své přirozené aroma a všechny nutriční hodnoty. Ideální podmínky také zajistí dlouhou trvanlivost.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Mrazící zóna

Mrazící zóna slouží k dlouhodobému uskladnění potravin. Hlubokým zamrazením prodloužíte životnost masu, houbám, pečivu či zmrzlině. Poslední záchranou může být pro ovoce a zeleninu. Trvanlivost potravin však není neomezená! Své kvality si zachovají maximálně jeden rok.