Jste zde

Víte, jak skladovat potraviny? Mléko a vajíčka nepatří do dveří ledničky

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ač se to na první pohled nezdá, správné skladování potravin není vůbec jednoduché. Vhodná teplota, vlhkost a množství světla můžou (ne)příznivě ovlivnit trvanlivost a kvalitu potravin. Vytvořte si v kuchyni čtyři základní zóny a máte vystaráno!

1. 2. 2019

Po příchodu z obchodu řada z nás uskladňuje potraviny zcela bezmyšlenkovitě a podle zavedeného způsobu. Nevědomky se však dopouštíme i velkého množství chyb. Věděli jste například, že rajčata do chladničky vůbec nepatří?

Suchá zóna

Různé kuchyňské regály, zásuvky a skříňky s poličkami představují ve vaší kuchyni suchou zónu. Své místo zde najdou například mouka, těstoviny, ořechy, pečivo, čaje, sušenky, koření, konzervy a jiné druhy potravin, které nepodléhají rychlé zkáze. Relativně malá vlhkost a teplota okolo 20 stupňů Celsia zajistí, že potraviny zůstanou kvalitní a uchovají si své aroma.

Významnou roli hraje však i obal, ve kterém potraviny skladujete. Veškeré pečivo vyndejte z neprodyšného mikrotenového sáčku a umístěte ho do chlebníku. Mouku, sůl, cukr a jiné sypké potraviny přesypte do skleněné nebo plastové dózy, která půjde uzavřít. Výrazně aromatické potraviny uskladňujte daleko od sebe.

Pečivo nenechávejte v mikrotenových sáčcích, jinak riskujete dřívější vznik plísní. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Chladná a chlazená zóna

Relativně problematická je chladná zóna. Pokud jste majitelem sklepa bez hlodavců nebo spíže, která je dobře větraná a chladná, pak máte vyhráno. Relativně stálá teplota mezi 0-10 stupni Celsia, temno a o trochu vyšší vzdušná vlhkost než v suché zóně zajistí dlouhou životnost bramborám, cibuli či česneku. Co ale dělat v případě, že vám taková zóna chybí?

Absence chladné zóny v panelákovém bytě není bohužel žádnou výjimkou. Uskladnění potravin, které nesnesou velký chlad, nebo naopak přílišné teplo, proto mnohdy představuje obrovský problém.

Brambory, které vystavíte teplotě nižší než 5 stupňů Celsia, zesládnou. Při vyšší teplotě naopak vyklíčí a stanou se nebezpečnými pro vaše zdraví. Cibule a česnek při nižší teplotě začnou hnít. Mrkev s petrželí dlouho nevydrží. Řešením může být tepelně dobře izolovaná a větraná bedýnka na balkóně.

Brambory, jejichž klíček je delší než 5 cm, nekonzumujte. Mají v sobě velké množství solaninu, který je pro zdraví člověka škodlivý. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Určité řešení přináší i chlazená zóna, která je reprezentována chladničkou. Krátkodobou záchranu vám mohou poskytnou spodní šuplíky, do kterých neproudí tolik chladného vzduchu a teplota se v nich udržuje okolo 10 stupňů Celsia. Nikdy ale nekupujte brambory, cibuli a česnek do zásoby!

Nedávejte mléko do dveří ledničky

Chlazená zóna je určena pro sýry, mléčné výrobky, vejce, máslo, maso a jiné potraviny, které hodláte rychle spotřebovat. Tma a chlad zajistí po určitou dobu jejich kvalitu. Důležité však je i správné umístění potravin v lednici! Věděli jste například, že vajíčka ani otevřené mléko nepatří do dveří vaší lednice? Vzhledem k častému otevírání, zde totiž panuje nejvyšší teplota, která může způsobit rychlé zkažení.

Rajčata do lednice nepatří

Existují i potraviny, které do lednice vůbec nepatří. Velmi častým nešvarem jsou například rajčata a salátové okurky v lednici. Vlivem nízké teploty mouční a ztrácí na své chuti. Pokud je necháte v ošatce při běžné pokojové teplotě, chuťově dozrají.

Příliš nízká teplota nesvědčí ani pomerančům, citronům, banánům, ananasu, melounu a jinému tropickém ovoci. V chladničce rychleji změkne a začne plesnivět. Nestíháte-li ovoce zkonzumovat, odšťavněte ho.

Jen správně uskladněné potraviny si zachovají své přirozené aroma a všechny nutriční hodnoty. Ideální podmínky také zajistí dlouhou trvanlivost.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Mrazící zóna

Mrazící zóna slouží k dlouhodobému uskladnění potravin. Hlubokým zamrazením prodloužíte životnost masu, houbám, pečivu či zmrzlině. Poslední záchranou může být pro ovoce a zeleninu. Trvanlivost potravin však není neomezená! Své kvality si zachovají maximálně jeden rok.

Autor v komentáři říká, pečivo nenechávat v mikrotenových sáčcích, začne brzy plesnivět. Má sice pravdu, ale již neříká jak pečivo uskladnit. Když ho nechám tak jak to je na snímku v nějakém košíčku nebo tácku, mohu ho druhý den vyhodit, protože je tvrdé. současné nekvalitní pečivo je tvrdé hrozně rychle.

Pečivo do bochníku? Co to je? Jinak jiný kraj, jiný mrav: žiju ve Skotsku a tady ani v obchodě nenajdete vajíčka v chlaďákách, mají je normálně v regálech v běžné teplotě prodejny. Ani doma je nikdo do lednice nedává. Zato tam najdete toustový chleba. Nikdo mi nevysvětlil, proč.

kusová vajíčka se nejlíp berou ze dveří, proto tam patří. kdo je dlouhodobě skladuje v tvarovaném obalu z obchodu, strčí je dovnitř do ledničky, na to nepotřebuje návod.
litrové balení mléka má velkou tepelnou strvačnost, tam bych se otevření dveří nebál. a taky je to lepší, než otevřené mléko zapomenout uvnitř lednice.
kdo má zvyk lednici otevírat dokořán jako výstavní galerii, aby se mohl pořád hrabat uvnitř, tomu stejně nepomůže nic.