Jste zde

Zabijáci spánku: Do ložnice nepatří zrcadla, těžký lustr ani mobil před spaním

světlá ložnice Zdroj: Shutterstock
Dopřejte si ničím nerušený spánek. Máme pro vás seznam věcí, které znesnadňují usínání a zhoršují kvalitu spánku. Tak jim dejte ve vaší ložnici vale!

14. 4. 2023

Kvalitní spánek je nesmírně důležitý. Významně ovlivňuje náladu i celkové rozpoložení a má pozitivní vliv na celkové zdraví. Je prevencí mnoha nemocí a zlepšuje paměť. Spousta věcí však může kvalitu spánku narušit. Jaké to jsou? 

shutterstock_1070402948.jpg

ložnice v zelené barvě
Zdroj: 
Shutterstock
Ložnici užívejte pouze ke spánku, k odpočinku a k milostným hrátkám. 

Méně je více

Abyste se ráno probudili odpočatí a plni energie, zařiďte si ložnici v minimalistickém duchu. Zbavte se zbytečných věcí a ostatní schovejte, aby vaše ložnice vypadala prostorně, jednoduše a uklizeným dojmem. Neuklizená ložnice zvyšuje hladinu stresu, vede ke vzniku úzkosti a ke ztrátě schopnosti odpočívat. 

shutterstock_1126541804.jpg

minimalistická ložnice
Zdroj: 
Shutterstock
Do ložnice umístěte jen to nejnutnější! Čím méně rušivých elementů budete v ložnici mít, tím lépe se vám bude spát. 

Hodinu před ulehnutím nekoukejte do notebooku ani mobilního telefonu

Mobilní telefon, notebook, televize a jiná elektrická či elektronická zařízení, která vyzařují modré světlo, popřípadě přístroje, které jsou zdrojem elektrosmogu, jsou výdobytky moderní doby, které vám rozhodně nedají spát. Zhoršují usínání a narušují kvalitní spánek

Pokud se tedy chcete vyspat do růžova, před ulehnutím vypněte wi-fi router, nekoukejte na televizi a mobilní telefon vyměňte za klasický budík s tichým chodem. Před spaním si raději vezměte do ruky knížku nebo se oddejte milostným hrátkám. 

shutterstock_1126541804.jpg

bílá ložnice
Zdroj: 
Shutterstock
Při zařizování ložnice zapomeňte na výrazné barvy a vzory. Raději volte neutrální barvy nebo jemné barevné tóny. 

Příliš světla v ložnici škodí

V ložnici volte tlumenější světlo v podobě lampičky na nočním stolku nebo využijte stmívač osvětlení, kterým jednoduše nastavíte intenzitu světla. Naopak zapomeňte na zářivé světlo nebo na těžký lustr přímo nad postelí. Ač si to možná nepřipouštíte, podvědomě vám může obava z jeho pádu narušit klidný spánek. 

Obavu ve vás může vyvolat i zrcadlo. V noci se v něm mohou objevovat děsivé stíny, které vás mohou lekat, nebo ve vás může vyvolat pocit, že nejste v ložnici sami. Navíc podle mnohých je zrcadlo považováno za vstupní bránu duchů

Pokojovky vybírejte pečlivě

Pokojové rostliny do ložnice vybírejte pečlivě a s jejich množstvím to nepřehánějte. Oxid uhličitý, který některé pokojovky v noci uvolňují, není pro spánek prospěšný. Stejně tak nejsou prospěšné ani bohatě kvetoucí nebo silně aromatické rostliny

shutterstock_1844927293.jpg

akvárium v ložnici
Zdroj: 
Shutterstock
Do ložnice neumisťujte akvárium s rybičkami. Jejich plavání z jedné strany akvária na druhou vám na klidu nepřidá. 

Práci si do ložnice netahejte! 

V ložnici si dopřejte klid. Všechny starosti a myšlenky na to, co musíte v práci ještě stihnout, nechte za zavřenými dveřmi. Popřípadě všechny šanony, desky, naučné knihy a notebook schovejte do skříně, šuplíků, krabic nebo do uzavřených polic, aby nebyly na očích. 

Stejně tak do ložnice neumisťujte nejrůznější cvičební a sportovní pomůcky. Podvědomě totiž ruší a nedají vám klidně spát. 

Zdroje: 

  • https://www.homeincube.cz/co-nepatri-do-loznice/
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/co-vsechno-nepatri-do-loznice.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pokojovky-loznice-30000112.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pokojovky-nevhodne-do-loznice-30000922.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/loznice-pro-kvalitni-spanek-tehle-5-veci-do-ni-nepatri-70232
  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-tipy-a-trendy-vite-co-vsechno-nepatri-do-loznice-40001912