Jste zde

Satén versus "satén" aneb jak nenaletět při nákupu povlečení šmejdům

saténové povlečení Zdroj: Bigstockphoto
Za saténové povlečení si v e-shopu řeknou i dva tisíce korun a za stejné saténové povlečení stačí v jiném obchodě nechat u pokladny dvě stovky. Ptáte se, v čem je tedy háček? V tom, že někdy vůbec nejde o satén!

1. 2. 2024

Kde je tedy zakopaný pes? Ve složení povlečení, které se tváří jako saténové a za nízkou cenu v řádu stokorun. To totiž saténové není. Jedná se o polyester, který si totiž na první dotyk mnohdy pleteme. Věřte ale, že pod polyesterem se zrovna příjemně nespí a povlečení z něj ušité dlouho nevydrží.

Kvalitní saténové povlečení nikdy takto levné nebude – nepokrylo by ani náklady za materiál, natož za zpracování a péči, které se luxusnímu ložnímu prádlu dostává.

Luxusní povlečení, seznamte se

Pořád ještě máte na jazyku otázku, proč si kupovat povlečení za tisíce, když ho můžete sehnat mnohem levněji a nemusí přitom nutně jít o satén, protože se můžete parádně vyspat i v bavlně? Odpověď je v hebkosti a jemnosti bavlněného saténu, ale zároveň v jeho pevnosti.

bigstock-pillows-52436272.jpg

zlaté saténové povlečení
Zdroj: 
Bigstockphoto
Není satén jako satén - předtím, než uděláte "výhodný" nákup, mrkněte na cedulku se složením.

Kvalitní saténové povlečení je vyrobené z přírodních materiálů, a proto je příjemné na kůži, na rozdíl od zmíněného polyesteru nechladí, hodí se i pro alergiky, je prodyšné a absorbuje pot.

Získá si vás svou jemností, ale také odolností. Službu vám může prokazovat i několik dlouhých let. Vypadat přitom bude stále svěže, nebudou se na něm tvořit žmolky a bude radost pod ním pobýt. Pokud se každé ráno přemlouváte ke vstávání, s tímto povlečením to budete mít ještě těžší. Ale ty noci, ty za to stojí…

Proč je bavlněný satén tak drahý

Extra dlouhé nitě bavlny procházejí speciální úpravou o několika krocích – jde například o opálení, aby se nitě netřepily a netvořily se žmolky, o bělení, aby nedocházelo k blednutí barev při praní, nebo o kalandrování, při němž povlečení získává svůj typický lesk. Celá tato procedura je časově i finančně náročná. Proto se kvalitní povlečení z bavlněného saténu prodává za částky, které začínají u tisíce korun a zpravidla jsou mnohem vyšší.

bigstock-rustic-bedroom-48191852.jpg

postel se zeleným přehozem
Zdroj: 
Bigstockphoto
V posteli člověk stráví zhruba jednu třetinu života - tak proč si v ní nedopřát trochu luxusu?

Ložní prádlo jako důležitý doplněk do ložnice

Napadlo vás někdy, že povlečení, zvlášť když ho dáme na dvojlůžko, má velký vliv na celkový vzhled ložnice? Zabírá totiž poměrně velkou plochu, takže pokud spíte ve standardní ložnici, design povlečení se na ní nemůže neprojevit. Lesklé a na pohled krásné ložní prádlo z vaší ložnice vykouzlí ráj na zemi, do něhož se budete před okolním světem uchylovat ještě radši než dosud. Vyberte si svou oblíbenou barvu nebo barevnou kombinaci a těšte se z krásy, kterou kolem sebe máte.

Tady se za kvalitu platí

Ten, kdo si přeje spát v jemném a kvalitním ložním prádle, musí sáhnout hlouběji do peněženky. Materiál, který má v podobě povlečení dlouho sloužit a být při tom neodolatelný na pohled i příjemný na dotyk, musí projít náročným zpracováním a dokonalou péčí, která něco stojí.

Až tedy zase budete mít choutky pořídit si v akci polyester, který se po dvou nebo třech vypráních zničí, raději investujte do kvality, dlouhé životnosti, elegance a stoprocentního pohodlí!

Zdroje:

  • https://www.zdenekstanek.cz/blog/post/36-pruvodce-materialy-povleceni-bavlna-saten-nebo-damasek
  • https://www.modnipeklo.cz/2010/07/smrt-polyesterovemu-satenu/
  • https://www.kvalitex.cz/jake-materialy-jsou-vhodne-pro-lozni-povleceni/
  • https://www.gabonga.sk/blog/viete-v-com-spite-polyester-alebo-bavlneny-saten/