Jste zde

Jak na kvalitní spánek: Vsaďte na nižší teploty, dobrou matraci a temno

boho ložnice Zdroj: Shutterstock
Příchod teplých dní dokáže na jaře potěšit, jenže pro spánek to bohužel není zrovna ideální. Jakmile se totiž objeví první hřejivé paprsky, teplota se v některých místnostech stává až nesnesitelnou. Nejvýrazněji to platí právě pro ložnici.

4. 5. 2021

Proč? Ke spánku je totiž ideální spíše nižší teplota. Jak tedy zabránit vyhřívání pokoje, když přijde teplo?

Teplo v ložnici kvalitě spánku nesvědčí

Teplé jarní dny jsou sice příjemné, jenže pro spánek potřebujeme chladnější prostředí. Jakmile je totiž v ložnici přílišné teplo, častěji se budíme – a spánek se celkově stává značně nekvalitním. Ovšem kvalitu spánku mohou ovlivnit i další faktory. Nezbytností ve vaší ložnici by tak měla být také kvalitní matrace a chránič matrace, který absorbuje noční pot. Stejně tak by vám neměl chybět potah matrace.

shutterstock_410366851.jpg

dívka na posteli
Zdroj: 
Shutterstock
Kvalitnímu spánku nesvědčí těžká večeře, ale ani alkohol nebo káva ve večerních hodinách.

Spaní v ideální teplotě, která se pohybuje někde mezi 15 až 20 °C přináší mnoho výhod. Usínání se stane mnohem jednodušší, a budete si tak moci užít ničím nerušenou noc. Je proto důležité naučit se pár triků, jak vzduch ochladit, když venku je teplo.

Pravidla pro zdravý spánek

Jakmile přijde slunné a teplé jaro, je důležité myslet také na určitá pravidla, která vám pomohou s lepším spánkem. Naše tělo je totiž samo o sobě v tomto období zmáháno vyššími teplotami, přičemž mu nevědomky často ještě přitížíme. Uškodit totiž může třeba příliš těžká večeře, kterou organismus bude muset zpracovat.

Podobně však působí také alkohol. Několik hodin před spánkem byste se navíc měli vyhnout také čaji a kávě.

shutterstock_631153052.jpg

prosklená ložnice
Zdroj: 
Shutterstock
Prosklená stěna je krásná, nicméně kvalitě spánku svědčí spíše důkladné zatemnění.

Vyměňte peřinu

Pro mnoho lidí je až nepředstavitelné usínat bez zakrytí se peřinou. To může být v teplých dnech ovšem značnou komplikací. Peřina je totiž akorát obtěžující. Je proto vhodné vyměnit ji za vhodnější variantu. Jestliže chcete být přikrytí, zkuste přes sebe přehodit raději pouze prostěradlo či letní přikrývku. Zachováte tak určitý komfort, přičemž vám však nebude horko.

Správné větrání 

Ačkoliv se to může zdát jako hloupost, vědět, kdy větrat, vám s korigováním teploty v pokoji velmi pomůže. Přes den se totiž venkovní teploty šplhají k vysokým hodnotám, rozhodně tedy není vhodné v průběhu dne větrat. Výjimkou je čas, kdy zrovna prší. Nejlepší je vyvětrat velmi brzy ráno, pokud máte možnost provést to v čase, kdy venku ještě nenastoupilo slunce. 

Ovšem praktičtější je větrat až večer před spaním, kdy už by vzduch venku měl být značně chladnější. Ráno po probuzení je ideální vyvětrat prudce jen na krátkou chvíli. V noci pak ale můžete okno nechat otevřené, pokud vás nebude rušit hluk z ulice.

Zatemňování

Kromě větrání je nezbytné myslet také na zatemnění. Díky tomu totiž můžete výrazně omezit proudění tepla a následné ohřívání vaší moderní ložnice. Nejlepším řešením je nechat zatemněno celý den, aby sluneční paprsky neměly šanci oknem projít.

Možností se nabízí několik, v této době jsou v interiérech často využívány žaluzie. Ty však nemusí být dostatečné, jelikož některé typy nezabrání průchodu veškerého světla. Proto mohou být lepší volbou spíše tmavé závěsy do ložnice, díky kterým můžete ložnici zcela zatemnit.

Praktický trik s větrákem

Jestliže v boji proti teplu nepomáhá pravidelné větrání a vhodné zatemnění, nabízí se ještě další jednoduché řešení, díky kterému můžete vzduch zchladit. Stačit vám k tomu bude pouze několik kostek ledu a menší větrák. Pak už jen stačí misku s ledem postavit kousek od větráku a ten pustit. Díky pomalému tání ledu v kombinaci s vířením vzduchu větrákem tak místnost naplní jemný ledový opar, díky němuž můžete mít v ložnici ideální teplotu, i přestože venku je horko.

S nástupem teplého jara je zvyšující se teplota značnou komplikací spánku. Z jindy příjemného prostředí se totiž stává přehřáté místo, kde odpočinek nepřichází v úvahu. Tyto praktické tipy a luxusní matrace vám hravě podaří udržet teplotu v přívětivých hodnotách, takže váš spánek už nic nenaruší.