Jste zde

Na co byste neměli zapomenout při zařizování ložnice pro lepší spánek?

zařizování ložnice PR Zdroj: Pixabay
Ložnice je místem, kde se po náročném dni regenerujeme a obnovujeme zásobu energie. Proto se jedná o velmi důležitou místnost, jejíž správné vybavení může ovlivnit fyzické zdraví a psychickou pohodu.

26. 7. 2023

Přestože se může zdát, že zařizování ložnice je jednoduché, existuje několik důležitých aspektů, na které byste neměli zapomenout.

Výběr správné tvrdosti matrace

To, že v ložnici nesmí chybět pořádná postel, asi není třeba zmiňovat, stejně jako že na ní má být kvalitní matrace. Jaká matrace je však ta správná? U matrace je základním parametrem její tvrdost, od níž se významně odvíjí kvalita spánku.

Tvrdost matrace by měla odpovídat vašim individuálním potřebám a preferencím. Lidé, kteří trpí bolestmi zad, obecně preferují tvrdší matrace, které poskytují lepší oporu pro páteř a zabraňují jejímu prohýbání během spánku. Naopak měkčí matrace jsou vhodnější pro osoby s menší tělesnou hmotností a pro ty, kteří spí na boku, protože lépe tlumí tlak na ramena a kyčle. Mnoho lidí volí kompromis v podobě středně tvrdé matrace, která zajišťuje oporu páteře a přitom je dostatečně měkká i pro spaní na boku. Při výběru matrace se neřiďte jen cenou, ale především pohodlím a kvalitou spánku, které vám matrace poskytne.

Vrchní matrace

Za zvážení stojí pořízení vrchní matrace. Jedná se o tenkou vrstvu, která se umisťuje na klasickou matraci a zvyšuje komfort spánku. Vrchní matrace dokáže změnit pocit z ležení, a to jak v případě příliš tvrdé, tak i příliš měkké matrace. Její další výhodou je, že chrání základní matraci a tím prodlužuje její životnost.

Při výběru vrchní matrace zohledněte její výšku, materiál a také způsob upevnění na matraci. Vybírat můžete z různých materiálů – paměťová pěna se přizpůsobí tvaru těla a poskytne mu optimální podporu, latex je prodyšný a antibakteriální a velmi dobré odvětrávání a antibakteriální vlastnosti nabízí také studená pěna.

Chránič matrace

Často opomíjený, ale nesmírně praktický je rovněž chránič matrace. Má za úkol chránit matraci před nečistotami, skvrnami, prachem, roztoči a dalšími alergeny. Kromě zajištění vyšší hygieny spánku také prodlužuje životnost matrace, protože zabraňuje jejímu přímému opotřebení.

Při výběru chrániče matrace se zaměřte na materiál, ze kterého je vyroben. Měl by být snadno omyvatelný a zároveň prodyšný, aby zabraňoval nadměrnému hromadění tepla. Některé chrániče matrace navíc disponují antibakteriálními a antialergenními vlastnostmi, což je velkým přínosem pro alergiky a citlivější jedince.

Polštář

Další klíčový prvek pro dobrý spánek je polštář. Ten byste měli vybrat dle svých spánkových návyků. Dobrou volbou pro většinu spáčů jsou paměťové polštáře, které se přizpůsobují tvaru hlavy a krku.

Lidé, kteří spí na zádech, potřebují polštář, který dostatečně podpírá krk a hlavu, ale není příliš vysoký, jinak by hlava byla v předklonu a namáhala se tak krční páteř. Nižší polštář, aby nedocházelo k přetěžování krční páteře, by si měli vybrat také lidé, kteří spí na břiše (což ovšem odborníci na spánek obecně nedoporučují). Ti, kteří spí na boku, by měli naopak preferovat vyšší polštáře, jež vyplňují prostor mezi ramenem a hlavou.

Osvětlení

Kvalitu spánku ovlivňuje také osvětlení. Příliš silné osvětlení v ložnici rozsvícené před spánkem může narušovat vaši schopnost usnout, zatímco nedostatečné osvětlení může způsobovat napětí očí třeba při domácích pracích v ložnici.

Rozhodně doporučujeme mít v ložnici kombinaci hlavního osvětlení a čtecího světla. Máte-li možnost, investujte do regulovatelných světel nebo do světel s možností měnit teplotu světla. Teplejší světlo je v noci příjemnější a méně narušuje spánek. Nezapomínejte ani na denní světlo – pokud je to možné, umístěte postel tak, aby byla ráno osvětlena přirozeným světlem.

Úložné prostory

Za zmínku stojí i úložné prostory, které jsou klíčové pro udržení pořádku ve vaší ložnici. Nezapomínejte, že chaotické prostředí může narušovat klidný spánek, zvláště pokud si potrpíte na pořádek.

Kromě standardních šatních skříní, ať už volně stojících, nebo vestavěných, byste měli zvážit i další možnosti úložných prostor. Využít se vyplatí prostor pod postelí, do něhož dáte praktické úložné boxy. Skladovat v nich lze mimo jiné sezónní oblečení. V rohu ložnice může stát koš na špinavé prádlo nebo němý sluha.

Tip: Chcete se o spánku dozvědět více? Zajímá vás, jak dosáhnout lepšího spánku? Přečtěte si recenzi knížky Proč spíme a pokud vás zaujme, můžete si ji pořídit jako audioknihu a poslechnout si ji třeba před spaním.