Jste zde

Vyrazte na barborky! Poradíme vám, co dělat, aby na Vánoce vykvetly

větvičky barborek Zdroj: Shutterstock
Nezapomeňte si 4. prosince na svátek sv. Barbory utrhnout barborku! Ozdobí váš domov a odhalí vaši budoucnost.

2. 12. 2022

Řezat větvičky je velmi starý lidový zvyk, kterým naši předci věštili svou budoucnost. Prostřednictvím rozkvetlých větévek zjišťovali, jestli budou v příštím roce zdraví a bohatí. 
Vůbec nejčastěji pak na barborky vyrážely mladé neprovdané dívky. A to s cílem zjistit, jestli a za koho se v dalším roce provdají.

shutterstock_1057584557.jpg

barborky za oknem
Zdroj: 
Shutterstock
Rozkvetlé větévky ovocných stromů a jiných dřevin měly pro naše předky symbolický význam. Předpovídaly šťastný rok, hojnost, pevné zdraví i budoucí vdavky. 

Jestli i vy chcete zjistit, co vás příští rok čeká, případně budoucnosti malinko pomoci, pak spolu s námi vyrazte do přírody. A pak pomocí drobných triků větvičkám pomozte, aby do Štědrého dne vykvetly.

Čím dříve větvička rozkvetla, tím dříve byla veselka

Tradiční barborky se řežou z třešní nebo z višní. Použít však můžete i větvičky z jiných ovocných stromů. Například z meruňky, jabloně, švestky nebo broskve. Svými květy udělají stejnou parádu i službu. 

shutterstock_402927025.jpg

kvetoucí třešně
Zdroj: 
Shutterstock
Kvetoucí barborky symbolizují příchod nového světla v podobě Ježíše Krista a připomínají, že po zimě přijde opět jaro. 

Dívka, jejíž barborka vykvete přesně na Štědrý den, se do roka a do dne vdá. Pokud rozkvete ještě dříve, termín veselky se o několik měsíců přiblíží. 

Mělo-li děvče nápadníků více, stačilo jednotlivé větvičky po nápadnících pojmenovat a ta větvička, která vykvetla jako první, symbolizovala jejího budoucího snoubence. 

Pozor na teplotní šok a suchý vzduch

Ač už chcete vyzvědět budoucnost, nebo si chcete doma vytvořit pěknou dekoraci z živých květů, je důležité větvičky nejen správně nařezat, ale také jim doma věnovat patřičnou péči! 

Tip: Pokud chcete kvetení barborky uspíšit, namočte větvičku na 10 minut do teplé vody a umístěte ji na teplé místo. 

Na větvičky vyrazte ideálně 4. prosince, abyste měli jistotu, že vám do Štědrého dne vykvetou. Pokud však vyrazíte o pár dnů později, rozhodně nezoufejte! Přeci jen naši předci měli doma mnohem chladněji, takže nasazení květů trvalo o něco déle než je tomu v dnešních vytápěných bytech. 

Větvičky netrhejte ani nestříhejte, ale šikmým řezem je uřízněte ostrým a čistým nožem, aby plocha pro příjem vody byla co největší. Vhodné je také řez ošetřit stromovým balzámem nebo ho překrýt chomáčkem vaty, aby větvička nevyschla než ji vložíte doma do vázy. 

Zpočátku větvičky umístěte na chladnější místo, aby neutrpěly teplotní šok, a teprve po pár dnech je přeneste do teplejší místnosti s dostatkem světla. Rozhodně je však nedávejte do blízkosti topení, aby vám větvičky neuschly

Tip: V přírodě si vybírejte stromy, které jsou alespoň 10 let staré, aby řez nepocítily, a vždy si vybírejte větvičky, které mají hodně květních pupenů. 

Barborky umístěte do vázy s čistou vodou a vodu pravidelně vyměňujte. Větvičky navíc můžete i rosit. 

shutterstock_156707456.jpg

květy kdoule
Zdroj: 
Shutterstock
Navečer sv. Mikuláše si domů nařežte větvičky zlatice nebo kdoule. Pokud vám do Štědrého dne vykvetou, čeká vás bohatství. 

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/zajimavosti/nezapomente-na-barborku-rozkvetla-vetevka-prinasi-stesti-a-krasu.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/dnes-trhejte-barborku-vykvete-vam-na-vanocni-stul-52074
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/nezapomente-si-nastrihat-barborky
  • https://prima-receptar.cz/co-delat-aby-nam-barborka-vykvetla/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Barborky