Jste zde

Chcete na Vánoce vlastní purpuru bez chemie? Teď je nejlepší čas pro její výrobu!

domácí vánoční purpura Zdroj: Bigstockphoto
Vytvořte si doma purpuru a vykouzlete si pravou vánoční atmosféru. Směs aromatických surovin zpříjemní čekání na Vánoce a prospěje i vašemu zdraví. Vhodně zvolené ingredience vás zbaví stresu, uklidní před spaním nebo uleví od urputného kašle.

26. 11. 2022

Purpura je směs aromatického koření, bylinek, pilin a třísek s pár kapkami vonného olejíčku. Jejím zahřátím se uvolní příjemné aroma, které krásně provoní celý byt a navodí příjemnou atmosféru. Naaranžovaná ve váze nebo na skleněném talíři může být i zajímavou dekorací.

Záleží jen na vás, jaké ingredience zvolíte

Každý má spojené Vánoce s jinou vůní. Někdo si vybaví vůni vanilkových rohlíčků a někdo zase vůni jehličí. Připravte si doma vánoční purpuru přesně podle toho, co vám voní. Její příprava vám nezabere mnoho času!

bigstock-217533508.jpg

esenciální olejíčky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vůně skořice a muškátového oříšku zlepší vaši pozornost a zbaví vás stresu. Anýz a hřebíček zatočí s kašlem a vydezinfikují byt.

Jdeme na to!

S výrobou vánoční purpury začněte s předstihem. Purpuru je potřeba nechat uležet. Vůně jednotlivých surovin se s vonným olejíčkem propojí zhruba za 1 až 2 týdny.

Ingredience a jejich poměr záleží jen na vás a vaší fantazii. Pokud však chcete vánoční purpuru, z koření by neměly chybět hřebíček, skořice, anýz, muškátový oříšek či badyán. Z vonných olejíčků se výborně hodí vanilka, pomeranč, mandarinka nebo olej s vůní mandlového květu. A v neposlední řadě samozřejmě nesmíte zapomenout na vůni jehličí, která mimo jiné vydezinfikuje i vzduch ve vaší domácnosti.

bigstock-orange-essential-oil-on-a-wood-230912668.jpg

mandarinková kúra
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pomerančový vonný olejíček vám zlepší náladu a před spaním vás uklidní. Typicky sladká vůně mandarinky zažene chmury a pomůže při nespavosti. Olej s vůní mandlového květu přispěje k relaxaci.

Vonné olejíčky příliš nekombinujte. Do purpury smíchejte maximálně dva, které se k sobě budou hodit.

Do purpury nikdy nedávejte čerstvé ani sušené ovoce! Při zahřátí purpury by se připalovalo a vonný efekt by mohl být naprosto opačný.

Pamatujte, že purpura nemá hořet! Směs stačí pouze zahřát a nechat doutnat.

Všechny suroviny rozmixujte nebo rozdrťte v hmoždíři na malé kousky a pokapejte je olejíčkem, díky kterému se všechny suroviny vzájemně krásně propojí.

Podle počtu kapek vonného olejíčku si určíte intenzitu vůně. Obvykle se však doporučuje 15–20 kapek na jednu hrst aromatických surovin. Směs uzavřete do neprodyšného sáčku nebo uzavíratelné sklenice, proklepejte a nechte uležet.  

bigstock-star-anise-and-cinnamon-spice-268804615.jpg

badyán a skořice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Věděli jste, že skořice působí jako silné afrodiziakum?

Zhruba za dva týdny je směs hotová. Zahřát ji můžete na kamnech, sklokeramické desce, v nádobce aromalampy a u plynového sporáku na litinové plotýnce či zabalenou v alobalu. Purpuru však nikdy nenechte zahřívat bez dozoru! Nejbezpečnější je nechat purpuru položenou na teplém radiátoru.

Zdroje:

  • https://www.coopclub.cz/tipy_a_rady/vyrobte-si-domaci-purpuru/
  • https://www.mojeprirodnizahrada.cz/clanky/domaci-purpura-podle-prirodni-zahrady-recept-navod
  • https://sazenicka.cz/vyroba-domaci-purpury/
  • https://blog.mall.cz/bydleni/vanocni-purpura-co-to-je-a-jak-si-ji-vyrobite-1228.html

Související články