Jste zde

Umění ikebana: Víc než jen prosté aranžování květin

Zdroj: Jean-Pierre Dalbera

Když se řekne ikebana, většina z nás si představí květinové aranžmá. Ale pozor! Pro Japonce, kteří jsou otci tohoto umění, je ikebana mnohem víc.

28. 2. 2012

Ikebana je mnohem víc než květinová výzdoba. V Japonsku je chápána jako umění, a to dokonce umění, které je na úrovni sochařství, nebo malířství. Japonská ikebana je ukázněnou uměleckou formou, která kreativitu umožňuje jen v určitých mantinelech. Ikebana je plná filosofie a odkazů na buddhistické a japonské reálie.

Ikebana v překladu znamená „oživené květiny“. Občas se můžete setkat i s pojmem „kadó, který označuje spojení „cesta květin“. Na rozdíl od klasického květinového aranžmá, které můžete zakoupit v téměř každém květinářství, neklade ikebana ten hlavní důraz na květy. Ikebana chápe květinu jako celek a stejně důležité jako květy jsou pro ni i stonky nebo listy.

ikebana2

Ikebana - může být minimalistická, ale o to efektnější. Zdroj: Jean-Pierre Dalbera

Ikebana aranžmá mohou obsahovat i živé větve, trávu nebo listí. Nádoby, ve kterých jsou aranžmá umístěna navíc ikebana nechápe jen jako nutnost a z nouze ctnost – naopak. Váza, mísa nebo cokoli, v čem je květina, je rovnocenou součástí celého aranžmá.

Jak ikebana vznikla?

Umění ikebana je úzce spjato s východními filosofiemi a buddhismem. Některé zdroje hovoří o tom, že počátky ikebana můžeme datovat do 6. a 7. století našeho letopočtu. Buddhističtí niši odedávna přinášeli jako svou oběť Buddhovi na jeho oltář květiny. Japonci tyto oběti dotáhli k dokonalosti – právě z nich vznikla ikebana.

Historie ikebany je rozsáhlá a obsahuje odkazy na japonské i buddhistické reálie. Zároveň je ikebana rozčleněna na spoustu větví a stylů, z nichž každý má svá vlastní pravidla a svůj vlastní filosofický přesah.

Kupříkladu styl Tatebana („stojící květy“) je vystavěný na symetrii a faktu, že květiny musí být jeden a půl krát vyšší než nádoba, ve které mají být. Silnou buddhistickou symboliku má styl Rikka. Součástí čajového obřadu jsou potom květiny ve stylu Čabana, který respektuje zákonitosti právě této pro Japonce společenské události. Poměrně volným stylem, který nemá tak přísná pravidla je potom Džijúka.

ikebana3

Dnes už není problél zúčastnit se ikebana kurzů - probíhají i v Česku. Zdroj: Christine Wang

Narazit můžete i na Kakebanu, což je květinová dekorace v závěsných nádobách nebo Oshibanu – tedy ikebanu ze sušených květin. Typů a škol je samozřejmě ještě mnohem více. Každopádně platí, že každá škola se od ostatních tu více, tu méně liší. 

Ikebanou proti stresu

Ikebana se v posledních desetiletích rozšířila do celého světa. Navštívit některé z kurzů ikebany můžete i v Česku. Stačí zapátrat na internetu.  Japonci navíc tvrdí, že práce s květinami odbourává stres a skrze aranžování si člověk rozvíjí respekt k živým i neživým věcem. Navíc prý skrze aranžmá člověk vyjadřuje svou osobnost.

Vytvořili jste aranžmá s květinou, okolo které se všechno točí? Pak jste možná lehce egoističtí… :)

Čtěte dále:

Přečtěte si i další zajímavé články, díky kterým může být vaše bydlení ještě útulnější.