10. 4. 2022
Krásně oranžové meruňky patří mezi velmi oblíbené ovoce, které na našich zahrádkách dozrává uprostřed léta. Jsou šťavnaté, sladké a dužina těchto plodů obsahuje spoustu cenných látek, které mají pozitivní vliv na celkové zdraví, obranyschopnost i na psychiku. Nastávající bohatou sklizeň však může během jedné noci zhatit i poměrně mírný mráz.
Květy i mladé plody jsou velmi citlivé na pokles teploty vzduchu pod bod mrazu. Květy mráz spálí už při minus 2 °C, malé plůdky dokonce už při 0,5 °C. Úrodu meruněk lze však s trochou práce před nadcházejícími mrazíky uchránit!
Zpomalte reakci stromu na vývoj počasí
Meruňky obecně kvetou velmi brzy z jara a kritické jsou zejména ledoví muži, kteří rozhodnou o budoucí úrodě. Pokud se vám však meruňku podaří obalamutit, resp. zpomalit její reakci na vývoj počasí, můžete mít alespoň částečně vyhráno.
V době, kdy se začíná oteplovat, proto nahrňte pod strom sníh nebo pod něj umístěte slámu či polystyrenové desky, abyste zpomalili prohřívání půdy a tím i rozkvět meruněk.
Rozkvetlé květy můžete ochránit dýmem i speciálními postřiky
V případě, že meruňky už kvetou a předpověď počasí hlásí výskyt mrazíků, můžete stromy ochránit hned několika způsoby. Ať už léty prověřenými metodami našich předků, nebo speciálními postřiky, které můžete sehnat v každém zahrádkářství ve formě prášku a které stačí pouze rozmíchat ve vodě a aplikovat přímo na květy.
Menší stromy můžete obalit bílou netkanou textilií, případně mikrotenovou fólií. Stromy, které jsou větší, můžete zase zkusit ochránit teplým kouřem nebo velmi jemným postřikem vodou.
Voda, respektive jemná mlha, totiž dokáže na květech a pupenech vytvořit velmi účinný ochranný film. Vyzkoušet však můžete i léty osvědčený a velmi jednoduchý trik našich babiček, které ve chvíli, kdy hrozil mráz, dávaly do blízkosti stromů nádoby s vodou. Odpařováním vody se totiž okolo stromů vytvoří mlha, která dokáže zvládnout mráz až do -2 stupňů Celsia.
Tip: Hromadu vlhkých větví, které jste si připravili na ochranu květů před mrazy, zapalte pod stromy pozdě v noci a nechte ji doutnat až do rána! Největší mrazy totiž hrozí až okolo páté hodiny ranní.
U mladých stromků také nezapomeňte na ochranu kmene. Můžete ho obalit jutovinou, chvojím, speciální papírovou páskou, rákosem, slámou nebo papírovými krabicemi.
Zdroje:
- https://www.prozeny.cz/clanek/jak-ochranit-stromy-i-zeleninu-pred-jarnimi-mraziky-30577
- https://living.iprima.cz/uzitkova-zahrada/o-vikendu-prituhne-jak-ochranit-kvety-stromu-pred-nocnimi-mraziky
- https://plzen.rozhlas.cz/merunkova-jadra-vas-muzou-i-otravit-nepodlehnete-sarlatanum-7447325
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-chranit-kvety-ovocnych-stromu-pred-mrazem.html
- https://izahradkar.cz/kalendarium-zahradkare/ovocna-zahrada/oddalit-kveteni-chranit-kvety-ovocnych-stromu-pred-mrazy/
- https://www.awashop.cz/jake-vyhody-nam-prinese-konzumace-merunek-p11003/