Jste zde

Sezóna třešní je tady! Trhejte je se stopkou, mnohem déle vydrží!

zralé třešně Zdroj: Bigstockphoto
Třešně patří mezi jedno z nejoblíbenějších ovocí. Červené až tmavě rudé plody uzrávají koncem května. Těšit se z nich však můžete až do konce července a dopřát si jich můžete, co hrdlo ráčí. Jen pozor na kombinaci s vodou.

23. 6. 2022

Třešně jsou 1 až 2 centimetry velké plody různé barvy a chuti. Setkat se můžete se žlutými, červenými, růžovými i tmavě rudými odrůdami.

Jeden vzrostlý strom urodí až 200 kilo sladkých a šťavnatých třešní. Třešně je však nutné rychle spotřebovat. Zmrazte je, zavařte je nebo z nich upečte lahodný koláč či bublaninu. Rychle se kazí! Lahodnou variantou je i třešňová marmeláda, pivo, likéry či šťávy.

bigstock-fresh-cherries-in-bowl-on-tabl-243650779.jpg

zralé třešně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na Novém Zélandu jsou třešně nejdražším ovocem. Stromy zde uzavírají do klecí. Důvodem jsou ptáci, kteří dokážou během několika hodin zlikvidovat celou úrodu.

Zdravé a výživné

Třešně obsahují vysoké množství minerálních látek. Jejich konzumací tělo obohacujete o hořčík, železo, fosfor, zinek, měď a křemík. Jód pomůže se štítnou žlázou, u dětí podpoří růst a zatočí s bolestí páteře. Vápník podpoří růst kostí a zubů. Draslík ozdraví vaši pokožku.

Významné je také zastoupení mnoha vitamínů. Obsaženy jsou vitamíny A, B, E, P a C, který posílí vaši obranyschopnost.

Plody obsahují i velké množství různorodých kyselin. Kyselina listová příznivě ovlivňuje činnost mozku a celé nervové soustavy. Kyselina křemičitá zpevňuje vazy a kyselina citronová podpoří trávení a pročistí krev. Neméně důležité jsou i kyselina jablečná, jantarová a salicylová, která má protizánětlivé účinky.

bigstock-203571973.jpg

třešně ve skleničce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při konzumaci třešní nepijte! Třešně v kombinaci s vodou kvasí a mohou vyvolat zažívací problémy.

Účinný pomocník v boji s nadváhou

Přítomnost vlákniny a vysoký obsah vody podpoří vylučování. Navíc jejich konzumací získáte pocit sytosti. S jejich množstvím to však nepřežeňte! Třešně spolu s vodou mohou způsobit více škody než užitku.

Účinným lékem jsou i sušené listy, květy, a dokonce i stopky. Odvar z nich zatočí s dráždivým kašlem. Čaj ze sušených květů utlumí křeče, odvar z listů pomůže zbavit se revma a 15minutová koupel uleví vašim kloubům. Využít můžete i pecky. Látkový pytlíček, který naplníte peckami a ohřejete v mikrovlnné troubě, udrží delší dobu teplo.

Výtažky z třešní jsou využívány i ke kosmetickým účelům. Zpomalují stárnutí, vyhlazují drobné vrásky a navrací krásu vaší pokožce.

bigstock-221021620_1.jpg

třešně se stopkou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Třešně trhejte vždy se stopkou. Mnohem déle vám vydrží.

Chraňte svou úrodu!

Velkým nepřítelem třešní jsou špačci, kteří dokážou zlikvidovat úrodu během několika hodin. Ochránit strom před jejich nálety je obrovský problém. Pomoci vám mohou ochranné sítě a plašičky. Velkou neplechu způsobuje i vrtule třešňová. Hmyz, který může za červivost třešní a jejich brzké kažení. Účinnou zbraní jsou slepice, které likvidují larvy vrtule, a chemické postřiky.

Pomoci mohou i vlastnoručně vyrobené lapáky z kartonu, který natřete žlutou barvou a lepidlem. Žlutá barva vrtule přiláká a lepidlo je lapí. Bez červů jsou také odrůdy, které plodí dříve. V květnu vrtule ještě nelétá.

Máte osvědčený způsob, jak ochránit úrodu před nálety špačků? Podělte se o něj s námi!

Zdroje:

  • https://fresh.iprima.cz/jak-na-to/tresne-jsou-prirodni-lek-i-sladke-poteseni
  • https://www.jimejinak.cz/proc-jist-tresne-10-zajimavosti-o-tresnich-ktere-vas-prekvapi/
  • https://www.apetitonline.cz/menu/tresne-nasladko-i-naslano
  • https://www.bydleni.cz/clanek/Cas-tresni