Jste zde

Sezóna třešní je tady! Trhejte je se stopkou, mnohem déle vydrží!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Třešně patří mezi jedno z nejoblíbenější ovocí. Červené až tmavě rudé plody uzrávají koncem května. Těšit se z nich však můžete až do konce července a dopřát si jich můžete, co hrdlo ráčí. Jen pozor na kombinaci s vodou.

16. 6. 2018

Třešně jsou 1-2 centimetry velké plody různé barvy a chuti. Setkat se můžete se žlutými, červenými, růžovými i tmavě rudými odrůdami.

Jeden vzrostlý strom urodí až 200 kilo sladkých a šťavnatých třešní. Třešně je však nutné rychle spotřebovat. Zmrazte je, zavařte je nebo z nich upečte lahodný koláč či bublaninu. Rychle se kazí! Lahodnou variantou je i třešňová marmeláda, pivo, likéry či šťávy.

Na Novém Zélandu jsou třešně nejdražším ovocem. Stromy zde uzavírají do klecí. Důvodem jsou ptáci, kteří dokážou během několika hodin zlikvidovat celou úrodu.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zdravé a výživné

Třešně obsahují vysoké množství minerálních látek. Jejich konzumací tělo obohacujete o hořčík, železo, fosfor, zinek, měď a křemík. Jód pomůže se štítnou žlázou, u dětí podpoří růst a zatočí s bolestí páteře. Vápník podpoří růst kostí a zubů. Draslík ozdraví vaši pokožku.

Významné je také zastoupení mnoha vitamínů. Obsaženy jsou vitamíny A, B, E, P a C, který posílí vaši obranyschopnost.

Plody obsahují i velké množství různorodých kyselin. Kyselina listová příznivě ovlivňuje činnost mozku a celé nervové soustavy. Kyselina křemičitá zpevňuje vazy a kyselina citronová podpoří trávení a pročistí krev. Neméně důležité jsou i kyselina jablečná, jantarová a salicylová, která má protizánětlivé účinky.

Při konzumaci třešní nepijte! Třešně v kombinaci s vodou kvasí a mohou vyvolat zažívací problémy. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Účinný pomocník v boji s nadváhou

Přítomnost vlákniny a vysoký obsah vody podpoří vylučování. Navíc jejich konzumací získáte pocit sytosti. S jejich množstvím to však nepřežeňte! Třešně spolu s vodou mohou způsobit více škody než užitku.

Účinným lékem jsou i sušené listy, květy, a dokonce i stopky. Odvar z nich zatočí s dráždivým kašlem. Čaj ze sušených květů utlumí křeče, odvar z listů pomůže zbavit se revma a 15minutová koupel uleví vašim kloubům. Využít můžete i pecky. Látkový pytlíček, který naplníte peckami a ohřejete v mikrovlnné troubě, udrží delší dobu teplo.

Výtažky z třešní jsou využívány i ke kosmetickým účelům. Zpomalují stárnutí, vyhlazují drobné vrásky a navrací krásu vaší pokožce.

Třešně trhejte vždy se stopkou. Mnohem déle vám vydrží. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Chraňte svou úrodu!

Velkým nepřítelem třešní jsou špačci, kteří dokážou zlikvidovat úrodu během několika hodin. Ochránit strom před jejich nálety je obrovský problém. Pomoci vám mohou ochranné sítě a plašičky. Velkou neplechu způsobuje i vrtule třešňová. Hmyz, který může za červivost třešní a jejich brzké kažení. Účinnou zbraní jsou slepice, které likvidují larvy vrtule, a chemické postřiky.

Pomoci mohou i vlastnoručně vyrobené lapáky z kartonu, který natřete žlutou barvou a lepidlem. Žlutá barva vrtule přiláká a lepidlo je lapí. Bez červů jsou také odrůdy, které plodí dříve. V květnu vrtule ještě nelétá.

Máte osvědčený způsob, jak ochránit úrodu před nálety špačků? Podělte se o něj s námi!