Jste zde

Vratič: Skvělý přírodní repelent, který ale nepatří do úst. Vyvolává dávení

detail vratiče Zdroj: Shutterstock
Vratič je vynikající přírodní repelent i velmi silný lék na mnoho neduhů. Jeho vnitřní použití je však diskutabilní a rozhodně ho nedoporučujeme!

11. 9. 2023

Vratič, lidově také davič, balzámová kopretina nebo křečové koření, je vytrvalá rostlina, která roste podél cest, u silnic, na skládkách, rumištích i železničních náspech. Roste rychle a dorůst může až 150 cm. Květy jsou žluté ve tvaru vypouklých knoflíků, listy se podobají řebříčku a celá rostlina výrazně zapáchá, čehož můžete využít!

shutterstock_2039535539.jpg

žlutý vratič
Zdroj: 
Shutterstock
Vratič je příbuzný kopretiny. Na rozdíl od ní má však zakrnělé okvětní lístky. 

Odpuzuje komáry, mouchy i další obtížný hmyz

Vratič funguje jako skvělý přírodní repelent. Pokud si ho naaranžujete do kytice nebo si ho zavěsíte do oken, odpudí komáry, mouchy i sršně. Ve skříni uložený v látkovém pytlíčku vyžene šatní moly i pavouky a vysazený na zahradě vás zbaví mandelinky bramborové i klíšťat

Skvěle však také funguje jako prevence i jako přírodní insekticid proti mšicím. Stačí si z něj jen připravit odvar, nechat ho několik hodin stát, aby řádně vychladl, a poté s ním zalít rostliny, které jsou napadené mšicemi. 

shutterstock_1894869376.jpg

sběr vratiče
Zdroj: 
Shutterstock
Čerstvý vratiče můžete sbírat od července do října. Usušit si ho však můžete i do zásoby. 

A pokud se chystáte do přírody, rozhodně nezapomeňte na repelent, který si velmi jednoduše připravíte z vratiče a stejného množství pelyňku. Rostliny zalijte lihovým octem tak, aby byly zcela ponořené, a několik dní je nechte stát na slunci.

Poté roztok přeceďte přes jemné sítko a aplikujte ho na pokožku pomocí rozprašovače. Garantujeme vám, že se vám nepříjemný hmyz vyhne obloukem. 

Vratič nikdy neužívejte vnitřně!

I přesto, že v minulosti se vratič používal vnitřně, dnes se od tohoto užívání upouští! I v malém množství totiž může vyvolat zvracení, zpomalit dýchání i tep, a tím způsobit smrt. Navíc poškozuje ledviny a nervový systém

Pokud ho ale použijete ve formě obkladů, mastí nebo koupelí, uleví od revma a pomůže vám zhojit špatně se hojící rány.

shutterstock_1471125596.jpg

odvar z vratiče
Zdroj: 
Shutterstock
Pakliže zalijete jednu polévkovou lžíci květů vratiče a půl lžíce tymiánu 200 ml vroucí vody, získáte účinný prostředek proti nepříjemným vším. 

Nasušte si vratič do zásoby

Vratič můžete sbírat od července do října. Zcela jednoduše si ho však můžete usušit a čerpat jeho sílu i během zimního období. 

Vratič sbírejte vždy za sucha a sušte ho na tmavém, dobře větraném a chladném místě. Zavěste ho květy dolů a jakmile bude zcela suchý, skladujte ho ve vzduchotěsné nádobě na suchém místě. 

Zdroje:

  • https://living.iprima.cz/zahrada/vratic-obecny-odpuzuje-komary-msice-moly
  • https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/33018-vratic-obecny/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/vratic-klistata-30000812.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/vratic-obecny-30000816.html