Jste zde

S jarem přišla klíšťata. Chraňte mazlíčka i své bydlení. Poradíme jak!

klíště na dřevě Zdroj: Bigstockphoto
Na jaro se asi drtivá většina z nás těšila. Až bude víc světla, až začne hřát slunce… Teplo s sebou ale nepřináší jenom to pozitivní. Po zimě se v přírodě opět objevila klíšťata, a pokud nezakročíte, budou vás beze studu pořádně trápit i doma.

7. 4. 2023

Jen si vzpomeňte na minulou sezónu. Každou chvíli jste možná našli na zemi nacucané klíště, které už se neudrželo a vypadlo z kožíšku vašeho čtyřnohého miláčka. Přitom jste mu něco proti klíšťatům určitě dávali.

A vyváděl vás z míry pocit, že tenhle parazit saje vašemu drahouškovi krev, jak se mu chce. Jaké jsou vůbec způsoby ochrany zvířat před nežádoucími společníky tohoto druhu? 

Šampóny a koupele – když to chcete vzít z gruntu

Pro zvířata, která koupání tak nějak vydrží bez újmy na psychice, je tohle dobré řešení. Šampóny a koupele slouží nejen jako prevence, ale také hubí klíšťata, která už se do vašeho miláčka zakousla. Bohužel je tohle vykoupání funkční jen pár dní a nesmí se používat na gravidní a kojící fenky.

Další častý problém v domácnostech? Octomilky jsou malé, otravné a těžko se likvidují. Jak na ně?

bigstock-137010416.jpg

klíště na špejli
Zdroj: 
Bigstockphoto
Klíště domů může přinést váš mazlíček.

Spreje a pěny – když na to chcete jít zlehka

Další možností je využití sprejů, pěn nebo pudrů. Sprej jde zlehka nastříkat, pěna i pudr jsou nenáročné na aplikaci. Kromě toho je můžete použít třeba i na koberec. Nevýhodou je krátká účinnost těchto metod, většinou totiž není delší než týden. A spousta zvířat nesnáší ten typický syčivý zvuk.

Pipety – když to chcete mít z krku

Nemyslíme, že byste chtěli mít z krku svého mazlíčka. Myslíme celý ten proces. Obsah pipety stačí vmasírovat do kůže, ideálně třeba vzadu na krku. Po aplikaci vydrží účinná látka až měsíc a chráněno je do jisté míry i okolí zvířete. Účinnost se, stejně jako u předchozích možností, snižuje s každým koupáním nebo jen namočením.

Obojek – když to má za něco stát

Pořídit obojek proti klíšťatům je pro většinu majitelů zvířat to nejjednodušší. Kromě toho, pokud máte pocit, že ho zvíře při dovádění neroztrhne, dejte mu šanci. Účinné látky, které působí i tři měsíce, nejsou výrazně snižovány ani koupelemi a rozšiřují se po celém těle zvířete.

Většina z nich účinkuje už 48 hodin po nasazení. Drobnou nevýhodou je to, že se obojek pro klíšťatům musí pravidelně čistit, protože póry s účinnou látkou se časem zanáší nečistotami a účinek nemusí být takový, jaký by být měl.

bigstock-big-tick-on-a-dog-in-clearing-107759873.jpg

nacucané klíště
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nacucané klíště z kožichu vypadne a pak ho můžete velmi snadno rozšlápnout na koberci.

Repelentní obleček – když to rozjedete ve velkém

Pokud se vám žádná varianta neosvědčila, vyzkoušet můžete ještě repelentní obleček, který vypouští páry účinné látky v množství, které je pro člověka nezaznamenatelné, ale parazity bez okolků ničí. Oblečky vydrží 30 až 50 vyprání, jsou však určeny jen pro psy a nesmí přijít do kontaktu s kočkami – účinná látka je pro ně totiž jedovatá

Dejte krvavým skvrnám na podlaze sbohem!

Sebrat klíště nebo setřít z podlahy občas skvrnu, to není nic hrozného. Nijak zvlášť úžasné to ale taky není, zvlášť když si klíště vezme do parády váš koberec a vám se povede rozšlápnout ho tam. Opatřete svému mazlíkovi obojek proti klíšťatům nebo jinou formu ochrany. Nebudete litovat!

Zdroje:

  • https://www.drmax.cz/clanky/jak-bezpecne-vytahnout-kliste-psovi-
  • https://www.zoohit.cz/magazin/psi/pece-o-zdravi-psa/paraziti-u-psu-zbavte-je-klistat-i-blech
  • https://www.chranime-psy-proti-klistatum.cz/jak-chranit-vaseho-psa-pred-klistaty/
  • https://www.svetkrmiv.cz/nemoci-z-klistat-u-psu-a-kocek-p232416/
  • https://www.klistova-encefalitida.cz/novinky/deset-tipu-jak-ochranit-psa-pred-klistaty-768