Jste zde

Jak na sušené květiny? Zavěste je hlavičkami dolů a nezapomeňte na tmu

sušená kytice Zdroj: Bigstockphoto
Dostali jste kouzelnou kytici u příležitosti svátku zamilovaných, narozenin, výročí nebo jiné významné události? Pokud plánujete květiny usušit a nechat si je do budoucna jako milou připomínku, poradíme, jak na to.

16. 2. 2022

V první řadě je potřeba zmínit, že ne každá květina, kterou od svého milého obdržíte, bude vypadat po usušení pěkně. Pokud se rozhodnete sušit bílé nebo světlé, či krémové květy, počítejte s tím, že jejich okraje chytnou nevzhlednou nahnědlou barvu. Proto je vhodné sušit zejména tmavě červené, fialové, případně jinak výrazné květiny. Jejich barva tolik nevybledne a i po usušení budou vypadat hezky.

Přečtěte si taky: Jak na sušení ovoce? Poradíme, co sušit a jaké jsou nejčastější chyby!

Hlavičkami dolů

Aby se během sušené květiny zbytečně nekroutily, je potřeba je zavěsit hlavičkami dolů na chladné, suché a zejména tmavé místo (tma pomůže zachovat sytost barev), kde bude cirkulovat vzduch.

bigstock-fading-rose-dried-beautiful-120917792.jpg

sušené růže
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pro sušení jsou vhodnější květy výrazných a tmavých barev, světlé květiny zahnědnou.

Kytici rozdělte na dvě nebo tři menší, odstraňte listy, svažte stonky gumičkou nebo lýkem a zavěste alespoň 15 centimetrů pod strop. Takto připravené nechte květiny sušit alespoň 2 až 4 týdny.

Náš tip: Aby se usušená kytice nedrolila, můžete ji přestříkat speciálním sprejem na sušené květiny.

Sušení ve vodě i mikrovlnce

Kromě klasického sušení můžete zkusit i alternativu ve sklenici s vodou nebo v mikrovlnce. V případě první zmíněné varianty jednoduše naplňte vázu nebo sklenici čistou vodou, nechte ji pugétem vypít, květy mezitím nakvetou do vámi požadované podoby a následně uschnou.

Květiny ale můžete usušit taky v mikrovlnce. Jen ji nastavte na nejnižší možný stupeň, dělejte průběžně pauzy a kontrolujte, aby se květiny nespálily.

Mohlo by vás zajímat: Vypěstujte si základ pro suchou vazbu: Tipy na sušení i konkrétní druhy květin

bigstock-woman-hands-binding-lavender-f-290584555.jpg

statice k sušení
Zdroj: 
Bigstockphoto
Statice je ideální pro sušení.

Sušení za pomocí silikagelu

Jednou z možností, jak květiny usušit, je použití silikagelu – netoxického materiálu, který se používá jako stelivo do toalet pro kočky nebo materiál zabraňující vlhkosti v obuvi, peněženkách nebo dalších doplňcích.

Silikagel seženete v obchodech s laboratorními potřebami nebo v nejrůznějších pet centrech. Připravte si větší nádobu, do ní zrnka silikagelu nasypejte v souvislé vrstvě, vložte kytici, přidejte další vrstvu silikagelu a nechte sušit klidně týden nebo dva.

Sušit nemusíte jenom darované kytice

Pokud jste sušení květin propadli, kromě květin, které obdržíte, můžete během roku sušit i bylinky, keře, slaměnky nebo další okrasné květiny, které posbíráte na louce, v truhlících, či na záhoně. Velmi vděčné jsou květy hortenzií, které ve vazbách vypadají nádherně, drží tvar a nerozpadají se. Ideální k sušení jsou i smilky, statice, chrpy, kraspédie nebo černuchy.

Použité zdroje:

  • https://www.wikihow.cz/Jak-su%C5%A1it-kv%C4%9Btiny
  • https://primanapady.cz/clanek-29340-jak-nejlepe-ususit-kvetiny-jde-v-mikrovlnce-dokonce-i-ve-vode
  • https://dvojka.rozhlas.cz/jak-spravne-susit-kvetiny-7517545