18. 4. 2022
Ačkoli mohou největší zástupci sršně obecné (Vespa crabro) dorůstat až do úctyhodných 3,5 centimetru a jejich bzučení je nepřeslechnutelné, řada z nás k nim chová zcela zbytečné obavy a neopodstatněné předsudky. Na první pohled se to sice nemusí zdát, sršně ale nejsou agresivní a na člověka nezaútočí jen tak. Pravděpodobnost, že byste ji vyprovokovali k útoku, je proto opravdu mizivá.
Pokud si jí nebudete všímat, případně na ni nešlápnete nebo ji nějakým jiným způsobem neohrozíte, pravděpodobně bude mít větší strach ona z vás a udělá maximum pro to, aby se z vaší blízkosti co nejrychleji odklidila. Jed sršně je navíc mnohem méně nebezpečný, než například jed vosy nebo včely. Pokud tedy netrpíte alergií, ze sršní nemusíte mít žádné zvláštní obavy.
Co dělat se sršní v interiéru?
Pokud sršeň vlétne do pokoje, stoprocentně tak učinila omylem a jejím jediným cílem je dostat se z něj zase ven. Proto nepanikařte, neberte si na pomoc plácačku ani utěrku a raději jí otevřete okna dokořán, místnost zavřete a vraťte se třeba za půl hodinky. S největší pravděpodobností nebudou po nezvaném hostovi ani památky.
Pokud se vám nechce čekat, můžete zkusit trik se světlem nebo sladkostí. Protože sršeň reaguje na světlo, jednoduše v pokoji, ve kterém sršeň je, zhasněte a rozsviťte v pokoji vedlejším. V něm otevřete okno a sršeň po chvíli vyletí. Šanci na úspěch máte s tímhle postupem zejména za šera, ideálně pak za tmy.
Že nic z výše uvedeného nepomáhá? Pak zkuste sršeň nalákat na sladký sirup nebo přezrálé ovoce. Sladkost nastražte k otevřenému oknu a o nic dalšího se
nestarejte. O úspěch se pak už postará zvědavost tohohle hlasitého návštěvníka, který sladkému sirupu nebo ovoci jednoduše neodolá.
Sršní hnízdo může být problém
Pokud se sršni usadili na vašem pozemku a dokonce si tady postavili hnízdo, může jít o zcela zásadní problém. Jestliže se totiž k hnízdu přiblížíte, jeho obyvatelé vás vyhodnotí jako potenciální hrozbu a k útoku nebudou mít daleko. Jak se v tomhle případě chovat a co dělat, abyste stavbu hnízda zarazili hned v počátcích? Tady je pár tipů a babských rad:
- Pokud vás sršni vyloženě neohrožují, vyčkejte do podzimu. S příchodem prvních mrazíků hnízdo uhyne a přežije pouze královna. Ta na jaře založí hnízdo nové. Pokud tedy máte jistotu, že je hnízdo prázdné, můžete ho poměrně snadno a bez většího nebezpečí zlikvidovat.
- Na likvidaci si můžete zavolat odborníky, pokud ale máte dost odvahy, ochranný oblek a větší pytel, můžete se na likvidaci hnízda vrhnout sami. Ideální dobou je chladnější noc (maximálně do pěti stupňů), během které provedete odchyt hnízda do pytle. Obsah pytle pak můžete vysypat v lese.
- Na našem trhu existuje i nespočet chemických prostředků, které mají nezvané návštěvy v podobě sršní odpudit nebo dokonce jejich hnízdo úplně zlikvidovat. Vybírat můžete z nejrůznějších jedů, odpuzovačů, repelentů i pastí.
- Hledáte humánnější řešení problému? Vyzkoušejte rady našich babiček. Ty natíraly rámy oken a dveří octem a používaly citronový olej, který sršně (a dokonce vosy) účinně odpuzuje. Účinná je i nastrouhaná citronová kůra nebo svíčka s citronovým aroma.
- Vyzkoušejte i účinnou trojkombinaci citrónové kůry, hřebíčku a chilli. Jednoduše kůru nastrouhejte, k ní přidejte nadrcený hřebíček a chilli a vše nasypejte do misky. Aromatická mistička dům nejen provoní, ale odežene i případné hmyzí návštěvníky.
Užiteční sousedé
Závěrem je dobré vědět, že sršni nejsou agresivní zabijáci, ale užiteční sousedé. Obyvatelé průměrného sršního hnízda (cca 700 jedinců) totiž mohou za den zkonzumovat až jeden kilogram škůdců – většinou pro člověka nepříjemných much, ovádů nebo komárů. Tak co, dáte jim přece jen šanci?
Použité zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Sr%C5%A1e%C5%88_obecn%C3%A1
- https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/srsen-ne-prijemny-soused-jak-se-zbavit-srsniho-hnizda
- https://bydleni.instory.cz/1444-jak-se-zbavit-srsniho-hnizda-vime-co-na-nej-zarucene-zabere.html