Jste zde

Vlnatka krvavá: Škůdce, kterého prozradí "vata" na rostlinách a "krvavé" skvrny

vlnatka krvavá Zdroj: Shutterstock
Seznamte se s vlnatkou! Nezvaným škůdcem, který dokáže napáchat značné škody na pokojových i zahradních rostlinách. Víme, jak ji odhalit a jak se s ní vypořádat.

5. 9. 2023

Vlnatka krvavá je poměrně rozšířený škůdce, který v letních měsících napadá zejména jabloně a během zimy trápí téměř všechny pokojové rostliny. Velmi rychle se množí a za krátkou dobu dokáže napáchat značné škody. Z rostliny saje šťávu, bere jí živiny a celkově ji oslabuje, čímž ji dokáže zcela zahubit. Zakročit proti ní musíte hned, jakmile se objeví! 

shutterstock_1475112656.jpg

rostlina napadená vlnatkou
Zdroj: 
Shutterstock
Rostlina, která je napadená vlnatkami, ztrácí na své kráse. Žloutnou a opadávají jí listy, slábne a nakonec uvadá. Ovocné stromy mají nižší výnosy. 

Na první pohled si jich mnohdy nevšimnete 

Vlnatky jsou velmi drobné a pouhým okem téměř neviditelné. Mají rezavou až fialově načervenalou barvu a po rozmáčknutí za sebou zanechají skvrnu, která připomíná zaschlou krev. Často se vyskytují v úžlabí listů, na stoncích i kořenech a obvykle si jich všimneme, až když vytvoří kolonii. Respektive zanechají za sebou ochranné výpotky, které se podobají chomáčkům vaty

Přes zimu se jim daří v panelových domech, které jsou vytápěné ústředním topením. V létě zase nejvíce potrápí během suchého a horkého léta, kdy spadne jen minimum srážek. Základem prevence je proto bohatá zálivka a pravidelné rosení

shutterstock_2229488277.jpg

detail vlnatky
Zdroj: 
Shutterstock
Na vlnatky nejčastěji narazíte u dracén, fíkusů a orchidejí. Potrápit však mohou i voskovky, kaktusy a klívie.

Proti vlnatkám zakročte včas!

Pokud zpozorujete na rostlině vlnatky, ihned zasáhněte! Napadenou rostlinu přesuňte do izolace, aby nenakazila ostatní rostliny a vlnatky zlikvidujte. Použít můžete celou řadu chemických postřiků, ale velmi účinné jsou také domácí prostředky, které mimochodem máte vždy po ruce, jsou zdravotně nezávadné a skoro nic vás nestojí. Při jejich aplikování je však důležité postupovat pečlivě, abyste odstranili všechny vlnatky a ošetřili všechna místa. 

shutterstock_2161643299.jpg

rostlina napadená vlnatkou
Zdroj: 
Shutterstock
Části rostlin, které napadly vlnatky, otřete chomáčkem vaty napuštěným olejem nebo lihem. 

Pokud vlnatky napadly pokojové rostliny, otřete všechna postižená místa postřikem, který si velmi jednoduše vyrobíte smícháním ½ l teplé vody, 50 ml kuchyňského oleje, 50 ml octa a 1 polévkové lžíce prostředku na nádobí.

Rostlinu také raději vyjměte z květináče, zbavte ji staré zeminy a přesaďte ji do nového substrátu a do důkladně vymytého květináče. Rostlinu po několik dní kontrolujte a na své původní místo ji vraťte až si budete jisti, že jste ji vlnatek zbavili. 

Pokud vlnatky napadnou stromy nebo okrasné keře na vaší zahradě, můžete se je pokusit spláchnout proudem silné vody. Případně můžete uřezat a spálit silně napadené větve. Mnohem účinnější jsou však postřiky.

Na své zahradě se také snažte udržet jejich přirozené nepřátele. Například zlatoočka, pestřenky a škvory

Zdroje:

  • https://www.pasti.cz/blog/vlnatka-krvava-jak-ochranit-jablone-pred-skodlivymi-msicemi/
  • https://www.flora-kvetiny.cz/o-kvetinach/prakticke-tipy-jak-se-zbavit-vlnatek
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/vlnatka-krvava-ochrana-20230517.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/vlnatka-likvidace-30000811.html
  • https://living.iprima.cz/vlnatka-nici-pokojovky-ale-funguji-na-ni-domaci-postriky-draceny-jsou-jeji-oblibenci-55147