Jste zde

Voskovka: Pokojovka našich babiček se i za nulovou péči odvděčí hromadou květů

květ voskovky Zdroj: Shutterstock
Voskovka patřila k oblíbeným pokojovým rostlinám našich babiček a prababiček. Bohužel dnes už se jako pokojová rostlina téměř nevidí. Pojďte si s námi připomenout velmi odolnou rostlinu, které vás i při minimální péči může překvapit sladce vonícími květy.

3. 9. 2023

Rod Hoja zahrnuje až 200 druhů rostlin.  Nejznámější a nejběžnější je Hoja masitá, která je spíše známá pod názvem voskovka. Pro své nádherné květenství se těšila obliby už u našich babiček a prababiček. Dnes už bohužel upadla v zapomnění. Pro svou nenáročnost si však své pěstitele může opět najít i mezi naprostými pěstitelskými antitalenty.

Proč právě název voskovka?

Termín voskovka je lidové označení, které si rostlina vysloužila díky vzhledu. Tmavě zelené lesklé listy a květy vypadají jako navoskované. Označení je to však nesprávné. Termín voskovka označuje ve skutečnosti jiný rostlinný rod.

bigstock-185019898.jpg

detail voskovky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Voskovka nepatří mezi náročné rostliny. Rostlině nevadí ani malý květináč, který by ji mohl omezovat v jejím růstu.

Nejedovatá, avšak nevhodná pro alergiky

Hoja masitá má tuhé tmavě zelené listy. Svou krásu však ukáže až na jaře, když začíná kvést. Květy mají doslova porcelánový vzhled. Jsou bílé nebo světle růžové s červeným středem a mají hvězdicovitý tvar. Svou přítomnost dají najevo omamnou sladkou vůní. Alergici květy zaznamenají rýmou, kýcháním a pálením očí. Nektar, který voskovka vylučuje, může způsobit nepříjemné svědění.

Nenáročná a odolná

Pěstování voskovky není náročné. Při dodržování základních pravidel vám může dělat parádu i několik desítek let. Paradoxem je, že vás svým květem může překvapit i při zanedbání základní péče.

Voskovka je známá svým rychlým růstem. Dlouhé stonky, které mohou dosáhnout i délky šesti metrů, je vhodné připevňovat. Velmi hezky vypadají voskovky vyvázané například do kruhu či půlkruhu nebo upevněné k bambusovému žebříčku. Převislé druhy nejlépe vyniknou zavěšené v závěsném květináči.

bigstock-hoya-bella-erythrophylla-this-225608629.jpg

popínaví hoja bella
Zdroj: 
Bigstockphoto
V závěsném květináči bude skvěle vypadat druhý nejběžnější druh voskovky – Hoja bella.

Dobře si rozmyslete, kam voskovku umístíte. Voskovka je poměrně konzervativní rostlina, která nemá ráda změny. Případné přemisťování na jiné místo či otáčení v době květu může mít za následek velmi rychlé opadání poupat a květů.

Otáčí se za světlem

Vhodným stanovištěm je světlé místo s dostatkem denního světla. Pozor však na přímé slunce! Ideální je ranní nebo večerní slunce. Ostré sluneční paprsky způsobují žloutnutí a nehezké skvrny na listech.  Pokud rostlinu budete mít v tmavé místnosti a jediným zdrojem světla bude žárovka, voskovka vám nikdy nevykvete.

bigstock-wax-plant-hoya-carnosa-house-138548.jpg

listy voskovky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Voskovku pravidelně sprchujte. Prach, který ulpívá na listech, jí nesvědčí.

S optimální teplotou pro její růst si nemusíte dělat velké starosti. Skvěle prospívá za běžné pokojové teploty. V zimních měsících je však dobré přenést květinu na místo s nižší teplotou, abyste se na jaře mohli opět těšit z jejích květů. Optimální teplota by se tak měla pohybovat okolo 15 stupni Celsia a nikdy by neměla klesnout pod deset stupňů.

Pravidelná a mírná zálivka podpoří kvetení

Voskovka masitá patří mezi listnaté sukulenty. V dužnatých listech je schopna udržet velké množství vody, které ji umožňuje přežit i delší dobu bez vody. Bez dostatku vody vám však nepokvete. Substrát, který by měl být dobře propustný, tak udržujte stále mírně vlhký. Nikdy ho nenechte zcela vyschnout, ale ani příliš vlhký.

Květinu zalívejte měkkou odstátou vodou nebo vodou dešťovou. V létě rostlině dopřejte časté rosení. Roste však jen listy, nikoliv květy. Optimální vlhkost rostlině zajistíte, když květináč postavíte na oblázky, nikoliv přímo do vody.

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/voskovka-pestovani-30000617.html
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Hoja_masit%C3%A1
  • https://www.ceskestavby.cz/rostliny/voskovka-hoya-carnosa.html
  • https://cestakbydleni.cz/voskovka/