Jste zde

Molice: Protivný predátor, kterému je potřeba vyhlásit válku. Neprodleně!

molice na listu Zdroj: Bigstockphoto
Pokud se na rostlinách jednou objeví molice, je skoro nemožné se jich zbavit. Důležitá je proto v první řadě prevence, na kterou však mnoho zahrádkářů hřeší. Jak bojovat s molicemi a vyhrát? Máme pro vás praktický návod!

6. 11. 2021

Molice jsou okřídleným hmyzem, který patří do podřádu mšicožravých. Živí se především rostlinnými šťávami, které pomocí svého uzpůsobeného bodavěsacího ústního ústrojí sají ze spodní strany listů. 

Vyskytují se téměř kosmopolitně, ale nejvíce zastoupeny jsou především v tropických oblastech. Na spodní straně listů pak tvoří početné kolonie, spolu s černými přisedlými larvami a vajíčky. 

Nejčastěji si tihle malí otravové pochutnávají na rostlinách z řádu lilkovitých a tykvovitých. Nepohrdnou ale ani skleníkovými plodinami, citrusy nebo okrasnými rostlinami. 

bigstock-small-whiteflies-insects-of-th-430010144.jpg

molice na listech
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zlikvidovat molice je velmi těžké, proto je lepší myslet na prevenci.

Molice zkonzumovaný a přebytečný cukr vylučují v podobě sladké medovice, kterou vystřelují na okolní listy. Rostlinu (nejčastěji rajčata, čekanku nebo nejrůznější druhy salátů) pak napadá houbová čerň. 

Jak se zbavit molic? Důležitá je hlavně prevence

Pomocí obyčejného insekticidu molice nevyhubíte. Kvůli svému voskovému povlaku jsou totiž vůči těmto přípravkům odolné. Nevadí jim dokonce ani vydatná zálivka, kterou naopak vyžadují. 

Výskytu molic tak můžete předcházet prakticky jen pravidelnou kontrolou listů a ostatních částí rostlin. Jako prevenci u okrasných rostlin můžete zkusit speciální tyčinky, které se zapichují do půdy. Z tyčinek se postupně uvolňuje hnojivo a insekticidní látka, kterou pak kořeny rozvádějí po celé rostlině. 

Pokud už molice na rostlině objevíte, použijte speciální insekticidní přípravek určený na tento typ hmyzu, který několikrát opakovaně na postiženou rostlinu nanesete.

bigstock-165462626.jpg

ohlodaný list
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na molice můžete použít chemii. Naše babičky pak doporučovaly kopřivy.
 

Co rady našich babiček? S molicemi údajně zatočí kopřivy, které namočíte do vody a necháte je pár dnů louhovat. Tekutinou pak napadenou rostlinu zalévejte. Molice by měly do pár dnů opustit stanoviště. Jen dávejte pozor, ať se nepřestěhují na sousední rostlinku. 

Přirozeným nepřítelem molic jsou slunéčka (Delphastus pusillus), vosičky (Encarsia formosa), nebo dravé ploštice (Macrolophus caliginosus). Tyto dravce seženete v zahrádkářských potřebách nebo na internetu. 

Použité zdroje:

  • https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-69117-molice-je-vytrvaly-skudce-je-zpusob-jak-nad-nimi-vyzrat
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Molice
  • https://www.pasti.cz/proti-molicim/