Jste zde

Jak na škůdce pokojových rostlin: Pomůže mýdlo, acylpyrin nebo česnek

mšice na listu Zdroj: Bigstockphoto
Kdo z nás by netoužil oživit interiér nějakou tou pokojovkou? Co když ale pro pěstování nemáme vlohy nebo vybereme špatné stanoviště? Naše rozhodnutí může skončit kolonií škůdců, kteří si budou na nebohé rostlince bez ostychu pochutnávat.

6. 7. 2021

Co s tím? Ještě než vyrazíte do boje s agresivní chemií, vyzkoušejte následující „babské rady“, které pomůžou zbavit rostlinky nezvaných návštěvníků, případně posílí jejich vitalitu, zdraví a krásu. Co všechno můžete při pěstování využít?

S acylpyrinem pro lepší odolnost

Věděli jste, že odolnost a vitalitu rostlin posílí obyčejný acylpyrin? Opravdu! Imunitní systém rostlin dokáže aktivovat v acylpyrinu obsažená kyselina acetylsalicylová. Stačí nadrtit jednu nebo dvě tablety, zalít zhruba litrem vody a na rostlinky nastříkat.

bigstock-indoor-flowers-drugs-bottles-413655143.jpg

postřik na pokojovky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Dřív, než do boje nasadíte silnou chemii, zkuste některou z babských rad a přísad, které možná máte i doma.

Náš tip: Potřebujete rostlinky přihnojit a zrovna nemáte po ruce hnojivo? Žádný stres! Vyžijte staré skořápky. Jakmile nasbíráte jejich větší množství, vložte je do nádoby s vodou a nechejte je v ní louhovat několik dní. Ze skořápek se uvolní zbytky živočišných bílkovin, které po scezení poslouží jako hnojivo.

Na škůdce s mýdlovým roztokem

Pustily se do vaší pokojovky mšice nebo puklice? Žádný stres! Vyžeňte je mýdlovou vodou! Roztok si připravíte tak, že lžíci mýdla rozpustíte v troše horké vody a roztok do litru naředíte vodou studenou. K roztoku na závěr přidejte jednu lžíci lihu.

Mýdlovou vodu nalijte do rozprašovače a aplikujte několikrát po sobě na napadené rostliny. 

Lalokonosce odradí dřevitá vata

Malí černí broučci, jejichž larvy si rády pochutnávají na kořenech rostlin, jsou otravnou komplikací. Naštěstí i jich se můžete poměrně snadno zbavit. Při podezření na napadení pokojových rostlin lalokonosci zkuste pokrýt povrch květináče dřevitou vatou (dřevěná na proužky řezaná hmota, kterou se vyplňují balíkové zásilky). Lalokonosci se do ní zavrtají a vy se s nimi následně můžete jednou provždy rozloučit.

Molice vystrnadí česnek i tabák

Napadly vaše rostlinky molice? Začněte jednat! Připravit si můžete jeden ze dvou účinných roztoků, které tihle zákeřní škůdci nesnesou. Pro první – tabákovo-česnekový budete potřebovat cca 200 g tabáku a 200 g česneku. Obě ingredience povařte v litru vody, nechte den odstát, zřeďte v poměru 1:10 a stříkejte přímo na molice.

Druhý odvar připravíte z jednoho dílu olivového oleje a dvou dílů tekutého mýdla. Cca 100 ml roztoku nalijte do 1 l vody. Roztokem naplňte postřikovač a napadené rostliny ošetřete.

bigstock-woman-hand-using-spray-on-rhub-372047236_1.jpg

stříkadlo
Zdroj: 
Bigstockphoto
Většinu domácích postřiků je potřeba aplikovat několikrát a pravidelně.

Pomůžou i kopřivy nebo cibule

Nepodařilo se vám zbavit se mšic pomocí mýdla? Vyzkoušejte silnější kalibr v podobě čerstvých kopřiv. Cca půl kilogramu louhujte 12 až 24 hodin v pěti litrech vody. Naředěným roztokem rostliny pravidelně ošetřujte.

Svilušky zase spolehlivě odradí cibulový vývar, který připravíte z několika cibulí zalitých vroucí vodou. Odvar nechte asi tři dny louhovat, přeceďte přes plátýnko a roztokem po dobu několika dnů rostliny stříkejte. 

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3.

Související články