Jste zde

Malý obývák = velké pohodlí? S našimi radami to půjde snadno!

světlý obývák Zdroj: Bigstockphoto
Obýváte malý byt, takže máte k dispozici malý obývací pokoj? Věřte, že i on může být krásný, i když se vám do něj nevejde to, co by se vešlo do ohromné místnosti v rodinné vile. Stačí se jen držet několika jednoduchých rad.

19. 2. 2022

V prvé řadě vybírejte z celé nabídky hlavou a neberte si všechno, co se vám v obchodech líbí. Nemá cenu pořizovat si speciálně křeslo na čtení, když čtete maximálně televizní program. Na druhou stranu si klidně dopřejte více poliček, protože využití horní části zdí je v malých místnostech naprosto ideální.

Vsaďte na světlé barvy

Pokud je váš obývák z kategorie těch malých, zapomeňte na tmavé barvy! Ty prostor opticky zmenšují, barvy světlé mu naopak opticky na velikosti přidávají. Nechcete se barev tak úplně vzdát? Pak vsaďte třeba na barevné ornamenty v podobě barevných nálepek na zeď. Prostor oživí a zároveň odpoutají pozornost od jeho velikosti.

Čím více světla, tím lépe! I dobré osvětlení udělá s optickou velikostí místnosti divy. Pokud tedy stojíte před nákupem nového osvětlení, investujte do kvalitního, vyplatí se to! Prostor opticky zvětší i zrcadla a podlahy sjednocené v celém bytě.

bigstock-living-room-in-a-small-modern-416572909.jpg

malý obývací pokoj s televizí
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vsaďte na poličky a pokud můžete, tak i na plochou televizní obrazovku. Pro velkou "bednu" není v malém bytě místo.

Masiv není vždycky nejlepší řešení

Nábytek z masivu je krásný a navozuje v místnosti hřejivou atmosféru, ale do malých prostor se skutečně nehodí. Zanechte snah „nacpat“ do obýváku ohromnou skříň s uzavřenými dvířky. Pořiďte si nízké skříňky, poličky a ty vyplňte třeba barevnými krabicemi, proutěnými košíky, truhličkami – do nich snadno schováte nepořádek, který by jinak ukryla klasická obývací stěna.

Nutností je samozřejmě pohovka. S její velikostí si ale vyskakovat nemůžete. Pořiďte klidně menší, dvojsedačku, ale nebojte se vsadit na rozkládací verzi. Měla by být opět, stejně jako nábytek, ve světlé barvě. Sezení pro hosty zajistí taburetky – když zapátráte, dost možná objevíte i typ, který má uvnitř úložný prostor.

Drobností, která by měla být v každém obýváku, je konferenční, nebo chcete-li odkládací, stolek. Vynechat ho z úvah je naprostá hloupost. Ušetříte místo, ale přijdete o všechno pohodlí. Konferenční stolek tedy nechat – alternativou je stoleček na kolečkách, který můžete v případě potřeby odstavit do rohu, popřípadě stolečky „štosovací“, které jsou malé, ale mohou se rozložit na několik kousků.

Ať už vsadíte na rady designéra, nebo na svůj cit, základem je, abyste se v obývacím pokoji cítili dobře.

Promyslete, co s dveřmi

Víte, že posuvné dveře ušetří i krásné dva metry čtvereční prostoru oproti dveřím klasickým? Promyslete, zda do nich můžete zainvestovat (toto řešení je skutečně náročnější, a to nejen finančně). Co se užitku týče, budete nadšení.

Zdroje:

  • https://www.homeincube.cz/zaridit-maly-obyvaci-pokoj-neni-zadna-veda/
  • https://www.bydlimekvalitne.cz/maly-obyvak-nabytek-vhodne-barvy-dulezite-vychytavky
  • https://www.dovido.cz/Tema/Tipy-a-inspirace/Maly-obyvak-Poradime-vam-jak-jej-zaridit
  • https://nabytok4you.cz/jak-zaridit-maly-obyvak-5-designovych-triku/
  • https://www.blesk.cz/clanek/bydleni/466219/7-tipu-jak-prakticky-zaridit-maly-obyvaci-pokoj-aby-se-opticky-zvetsil.html