Jste zde

Pravidla pro umístění televize v bytě: Zásadní je uhlopříčka!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Okolo moderních televizí v domácnosti panuje celá řada mýtů, kterým nějakým nedopatřením stále ještě spousta lidí věří. Třeba to, že čím je televize větší, tím je lepší. Nebo že je skvělé mít ji přímo v ložnici. Vyvedeme vás z omylů!

30. 12. 2018

Věděli jste, že myšlenka na televizní přenos pochází už z roku 1843 od skotského hodináře? A hle, postupem času jsme se dopracovali až k televizím, které nejenže jsou barevné a ovládáme je na dálku, ale taky k těm, které snadno připojíme k internetu a můžeme na nich vidět takřka celý svět. Televize prostoupily naše bydlení a byty, v nichž tohle zařízení nenajdeme, jsou snad jen výjimkou. Jenže čeho je moc, toho je příliš.

Pravidla pro televizi v interiéru

Proč dávat televizi pravidla? Protože opojeni tím, že ji můžeme mít kdekoli a můžeme si vybírat z nejrůznějších druhů a typů, jsme možná zapomněli, že to není ten nejpřirozenější společník člověka.

Čím větší úhlopříčka, tím větší zážitek? Tohle bohužel neplatí. Důležitá je vzdálenost od televize. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Do ložnice? Ani náhodou!

S rozmachem televize se najednou přijímače neobjevovaly jen v obývacích pokojích, kde se schází celé rodiny, ale i v kuchyních a jídelnách nebo v ložnicích, protože co může být lepšího, než se před spaním v pohodlí postele dívat na film? Staré čínské učení Feng Shui například říká, že televize a podobné věci, které člověka rozptylují a nutí ho vykonávat nějakou mentální nebo fyzickou aktivitu, do ložnice vůbec nepatří. Kromě televize jde například o cvičební stroje.

Odborníci ve stále větší míře upozorňují na tzv. elektromagnetický smog, který se objevuje tam, kde máme elektroniku. Takový smog zůstává v místnosti i tehdy, když jsou spotřebiče vypnuté. V ložnici, kde máme odpočívat, na nás útočí v plné síle. Důsledkem působení tohoto smogu mohou být prý poruchy spánku, deprese, bolesti hlavy nebo dokonce srdeční potíže. S argumentací, že je příjemné poslouchat při usínání mluvené slovo, bychom se spokojit neměli.

Televize by nikdy neměla být na přímém slunci. Nesvědčí jí to.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Čím větší, tím lepší? Omyl!

O autech to přece taky neplatí. Velké auto potřebují rodiny s dětmi nebo někdo, kdo v něm tráví spoustu času na cestách. Naopak se nehodí všude, třeba ve městě jeho délku úplně neoceníte. Stejně tak je to s televizí. Když se začalo mluvit o úhlopříčkách, získali lidé dojem, že čím větší si pořídí, tím lépe se jim na televizi bude koukat. Ale ono ne.

Úhlopříčku televize byste si měli vybírat podle prostoru, do kterého ji umístíte, a zejména pak podle toho, z jaké vzdálenosti ji budete sledovat. Tato vzdálenost by měla být 2-3x větší než samotná uhlopříčka. Nejprve tedy zjistěte, jak daleko do televize sedíte, a potom si běžte správně vybrat. Z příliš velké úhlopříčky byste moc požitku neměli – jednak by obraz nebyl tak kvalitní, jak očekáváte, jednak by vás z toho brzy začala bolet hlava. Pozor, úhlopříčka se udává v palcích (palec = 2,54 cm)!

Tip: Vezměte v potaz také to, zda používáte televizor k prohlížení stránek na Internetu. Touto funkcí dnes disponují tzv. SMART TV, které mají v sobě zabudovaný operační systém, do kterého můžete instalovat nejrůznější aplikace. Večer si tak můžete zpříjemnit sledováním seriálů z on-line videotéky, čtením novinek či hraním her. 

Jak a kam televizi nejlépe umístit?

Moderní televize mají ohromnou výhodu v tom, jak vypadají. Rozhodně už totiž nejde o ohromné, prostorově výrazné bedny, které by zabíraly místo a překážely. Kromě toho, že je umisťujeme do určených míst v obývacích stěnách, je lze připevnit i přímo na zeď. Ty tenčí tam působí spíš jako obraz než jako cokoli jiného. Při výběru obývací stěny myslete na to, abyste neměli televizi příliš nízko, a nesledovali ji tak z nevhodného úhlu.

Televize jsou dnes vybaveny nejrůznějšími vychytávkami, stejně ale uděláte dobře, když ji zasadíte někam, kam na ni nebude po většinu dne svítit slunce. Taky by se na ní neměla odrážet okna. Samozřejmě musíte její umístění přizpůsobit hlavně tomu, odkud se na ni nejčastěji díváte.

Neřiďte se při pořizování a umisťování televize mýty, které nikdy nebyly pravdivé. Požitek ze sledování oblíbených pořadů by nebyl takový, jaký být může!