Jste zde

Průměrný obývací pokoj: Žlutá, bílá, Gott a vysavač

Zdroj: jinkazamah (flickr.com)

Průměrná mzda dosahuje podle Českého statistického úřadu 24 514 Kč. Průměrný Čech žije ve městě nad 10 000 obyvatel, nejpravděpodobněji v bytě v osobním vlastnictví. Ale jak vypadá průměrný český obývací pokoj?

11. 2. 2013

Po příchodu z práce se chceme zregenerovat do dalších dnů a užít si chvíle klidu v pohodlí domova. K tomu nejlépe slouží obývací pokoj. Abychom se v něm cítili co nejlépe, snažíme se ho přizpůsobit k obrazu svému, samozřejmě s ohledem na finanční možnosti. Přes všechny naše snahy o originalitu a o přizpůsobení podle vlastních preferencí se v českých, moravských a slezských obývácích často opakuje několik stereotypů. Jakých?

Češi a Simpsonovi preferují jedno křeslo

Předně to je základ každého obývacího pokoje, pohovka a křesla. Tedy pohovka a křeslo, v českých domácnostech totiž dominuje model jen s jedním kusem tohoto nábytku. Tento trend není specialitou jen našich bytů, vyskytuje se i v cizině, pouze jedno křeslo má též kreslená rodinka Simpsonových.

O pohovkách, péči o ně a jejich výběru se můžete dočíst v některých článcích:

Ale zpátky do srdce Evropy. U nás dále najdeme jednobarevně vymalované stěny, nejčastěji bíle a žlutě. Bílou barvu má též záclona na okně. Plošná výměra se pohybuje okolo dvaceti čtverečních metrů, středobod a nejsledovanější médium představuje televize s úhlopříčkou 66 centimetrů.

Nábytek do obývacího pokoje: moderní technologie se dostaly i do něj

O pohovce a křeslu už padla zmínka, před nimi stává v českých obývácích malý obdélníkový stolek, na něm leží dva televizní ovladače, mobilní telefon a televizní program.

Hlavní stěně, vyrobené z dýhy, vévodí televize, nezřídka v ní najdeme i počítač. Kdysi populární a v každém bytě přítomné knihovny dnes vytlačují nové technologie, takže skříňky a vitríny jsou plné CD disků, pravděpodobně se mezi nimi vyskytne alespoň jeden Karel Gott. Mimo to skříňky skrývají ještě předměty z broušeného skla a všelijaké dokumenty jako účty či záruční listy.

prumerny-obyvak-2

Bílá, bílá, bílá, bílá, komu by se nelíbila? Kromě včelích medvídků ji mají rádi i Češi na stěnách obývacích pokojů. Kromě ní se oblibě těší také žlutá. Zdroj: jbrckovic (deviantart.com)

Vysavač chtějí mít Češi po ruce

Úložné prostory bývají kupodivu používány pro uskladnění vysavače. Ten najdeme překvapivě také, pokud zrovna uživatel bytu nečeká nějakou návštěvu, volně uskladněný v prostoru, ponejvíce v rohu místnosti.

Pokud je vysavač v provozu, klouže po jednobarevném koberci se vzorkem, ale ve velké části domácností po laminátové podlaze. Po obýváku pobíhají průměrně dvě děti. Musí si dávat pozor, aby nenarazily do fikusu, dracény nebo šeflery, nejčastějších rostlinných ozdob modelového obývacího pokoje průměrného Čecha.

Jak uniknout průměru?

Jestliže nechcete mít stejný obývák jako většina sousedů, stačí pořídit si třeba kulatý stolek, sedací vak, nebo si polepit skříně originální samolepkou. Samolepící tapety můžete umístit i přímo na zdi. Nemusíte se bát, že by potom byt vypadal jako pouťová maringotka. Samolepky se vyrábí v široké škále a mnohé z nich vypadají opravdu luxusně.

Pokoj také oživí, když vymalujete odvážnější barvou. Na některé úseky použijte třeba metalickou barvu. Na ní se potom dají připínat magnety různé dekorace, které můžete velmi jednoduše a rychle podle nálady měnit.

Ale co přesně do svého obýváku dáte, to záleží jen na tom, v čem se sami, navzdory všem radám odborníků, cítíte dobře. Takže přejeme příjemné chvíle na pohovce.

Chcete se k nám přidat na Facebooku? Máte možnost!