Jste zde

Velká galerie nápadů: Jak originálně využít prostor pod schody

prostor pod schody Zdroj: Shutterstock
Takový prostor pod schody může být občas docela oříšek. Bývá atypický, mnohdy zvláštně neforemný, neútulný, příliš malý, nebo naopak nevhodně velký. Dilema, co s takovým pláckem, je proto pochopitelné. Díky našim dnešním tipům už však tápat nebudete.

3. 11. 2023

Vzhledem k nedostatku úložných prostorů, které řeší drtivá většina z nás, se pod schodištěm ve spoustě případů objevují šikovné skříně nebo improvizované poličky. Je nad slunce jasné, že každý centimetr úložiště navíc se ohromně hodí a nikoho tak nepřekvapí, že efektivní využití prostoru pod schody má nejčastěji právě tuhle skříňovou podobu. S obyčejně neobyčejným prostorem pod schody se ale dá nádherně kouzlit a paleta využití je mnohem pestřejší, než si zatím myslíte. 

Nakoukněte do naší galerie plné geniálních inspirací a přesvědčte se sami o tom, co všechno se dá s takovým místem pod schodištěm dělat. 

shutterstock_372291631.jpg

Pracovní kout pod schody
Zdroj: 
Shutterstock

Pokud patříte do skupiny lidí, kteří si potrpí na pracovnu v jednoduchém stylu, pak je tento způsob využití prostoru pod schody šitý na míru právě vám. Nic honosného, ale ani pracovna zející prázdnotou. Pod takové schodiště se zkrátka vejde vše, co pro pracovní koutek potřebujete. 

shutterstock_785040799.jpg

luxusní točité schodiště
Zdroj: 
Shutterstock

Točité schodiště může být trošku zapeklité. Prostor pod ním se může zdát kostrbatý a těžko vyplnitelný. Nikde však není psáno, že musíte využít každičký kousek takového místa. I minimalismus v podobě obrovské vázy s velkými květinami je možný. Jednoduché, drobně luxusní a oku lahodící. 

shutterstock_2170304643.jpg

obývák s černým kovovým schodištěm
Zdroj: 
Shutterstock

Když je vás co do počtu doma jen poskromnu, s největší pravděpodobností se u večeří potkáváte na malém prostoru. Na takovém, do kterého snadno umístíte moderní jednoduchý jídelní stůl a prostorově úsporné židle. A přesně takový jídelní kout můžete směrovat do prostoru pod schody. 

shutterstock_2345300225.jpg

úložné prostory pod schody
Zdroj: 
Shutterstock

Tento netradiční způsob využití je spíše pro odvážlivce, kteří vyloženě nelpí na koupelnových standardech. V tomhle případě je umyvadlo s velkým zrcadlem umístěno poměrně neobvykle a přitom vkusně. Díky decentním dekoracím a jemnému barevnému ladění nejde o nic násilného.

shutterstock_1445377787.jpg

dřevo uložené pod schody
Zdroj: 
Shutterstock

Podmanivé praskání dřeva v krbu je pro uši i pro duši absolutním balzámem. Kam ale dřevo uskladnit tak, aby nerozbíjelo útulnost interiéru? Šup s ním pod schody. Vyjímá se tam přímo božsky a kovová konstrukce, která slouží jako jistý organizér, uklizenému dojmu nahrává a celistvost šperkuje. 

shutterstock_2078726044.jpg

křeslo pod schody
Zdroj: 
Shutterstock

Asi jen málokdo by hádal, že půvabné místo pro odpočinek se dá snadno vytvořit také v prostoru pod schody. Stačí k tomu jen pohodlné křesílko, jednoduchý stolík, trochu zeleně, měkoučká deka, praktická a zároveň hezká lampička, a máte hotovo. K dokonalosti už chybí jen oblíbená knížka. 

shutterstock_1247349178.jpg

pracovní stůl pod schody
Zdroj: 
Shutterstock

Další pracovna z minimalistického ranku. Žádné okázalosti v ní nenajdete, a přesto z ní nespustíte oči. Nosné prvky v tomhle pracovním prostoru pod schody opět tvoří pracovní stůl a kancelářská židle. Nepřehlédnutelné dekorace v podobě velkých proutěných koulí pak pracovnu krásně oživí. 

shutterstock_2275848789.jpg

modrý gauč pod schody
Zdroj: 
Shutterstock

Málo místa pro váš gauč a atypické schodiště? Spojte příjemné s užitečným i praktickým. Šoupněte sedačku pod schody. Pokud řešíte nedostatek místa pro lenošení a zároveň nevíte, jak si zhezčit prázdný prostor pod schodištěm, zabijete rovnou dvě protivné mouchy jednou ranou. 

shutterstock_1233091147.jpg

botník pod schody
Zdroj: 
Shutterstock

V naší krasojízdě samozřejmě nezapomeneme ani na zmíněné a tolik potřebné úložné prostory. V případě tohoto bytelného a masivního schodiště jde o vysouvací botník. Ve schodišti je pro něj místa dost. Rozhodnete-li se pro tuto variantu, rozházenou obuví už se nebudete muset trápit. 

shutterstock_2054500310.jpg

improvizované poličky pod schody
Zdroj: 
Shutterstock

Slíbené improvizované poličky. Ani ty nemůžeme vynechat. Jednak by byla opravdu velká škoda takového úložného prostoru nevyužít, ale hlavně vám díky tomuto řešení odpadne starost o to, kam s knihami, máte-li jich jen pár. Tato malá knihovnička pod schody tento problém vyřeší. 

shutterstock_278429789.jpg

azurové křeslo pod schody
Zdroj: 
Shutterstock

Další nádherný odpočinkový koutek v prostoru pod schody. Tentokrát více laděný do elegantního stylu, kombinovaného s nepřeslazenými romantickými prvky. Úžasně nepřehlédnutelným dominantním kouskem je v tomto případě mohutný oblouk, který díky schodišti vzniknul.

shutterstock_391790296.jpg

pracovní kout na míru pod schody
Zdroj: 
Shutterstock

Jednoduché schodiště, jednoduchá pracovna. Tento nápad krásně ukazuje, jak může takové využití malého prostoru pod schody vypadat v praxi, když milujete čisté linie a vzdušnost. A zdobnost? Ta je vám naopak proti srsti. U téhle pracovny koresponduje všechno se vším a celek je až překvapivě útulný. 

Zdroje:

  • https://www.bobvila.com/articles/under-stairs-storage/
  • https://www.homify.com/ideabooks/1008468/how-to-use-the-space-under-your-stairs-in-12-brilliant-ways
  • https://www.thespruce.com/under-stair-storage-ideas-7499353
  • https://www.drevostavitel.cz/clanek/ulozny-prostor-pod-schody
  • https://www.daibau.cz/clanek/988/jak_vyuzit_prostor_pod_schody