Jste zde

Co nepatří do sušičky prádla: Pozor na plastové zipy a sportovní oblečení

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Sušička je velmi praktický pomocník do každé domácnosti. Ušetří vám spoustu práce, oblečení zbaví žmolků a nahradí vám žehličku. V určitých případech však může napáchat více škody než užitku. Víte, jaké oblečení nepatří do sušičky prádla?

2. 6. 2019

Nestřihejte cedulky!

Prádlo, které lze sušit v bubnové sušičce, má na štítku čtverec s kruhem uvnitř. Přičemž tečky uvnitř kruhu vám napoví, jestli prádlo vyžaduje šetrné sušení při nižší teplotě nebo odolá i teplotě vyšší. Pokud je symbol přeškrtnutý, nesmí se prádlo sušit v bubnové sušičce. Příliš vysoká teplota by mohla prádlo srazit nebo jinak poškodit.

Před vložením prádla do sušičky prozkoumejte štítky na oblečení. Řeknou vám, jestli je možné prádlo sušit a pomohou s výběrem správného programu. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Bez speciálních programů na choulostivé prádlo buďte obezřetní!

Do sušičky prádla rozhodně nepatří nepromokavé pogumované bundy, plavky, silonové punčocháče, elastické stahovací prádlo a některé typy podprsenek. Elastické prádlo by ztratilo svou pružnost, tvar a mohlo by se srazit.

Obezřetní buďte i při sušení hedvábí, sportovního prádla a kašmírových i vlněných svetrů, které se mohou srazit nebo zplstnatět. Vhodnou volbou není ani oblečení s flitry, kamínky, korálky a s krajkovou aplikací. Drobné předměty by se mohly uvolnit a poničit buben sušičky nebo ostatní kusy oblečení. Pozor dávejte i u povlečení, které má plastové zipy. Vlivem horka by se zipy mohly pokroutit nebo popraskat.

U sušičky prádla prozkoumejte manuál! Mezi sušičkami a jejich schopnostmi totiž existují velké rozdíly. Novější typy sušiček mají speciální programy pro choulostivé prádlo. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tip: Před vložením do sušičky prádlo proklepejte a sušičku nepřeplňujte. Prádlo musí mít dostatek prostoru na to, aby se mohlo vyrovnat tak, že následné žehlení už nebude potřeba.

Zvážit byste měli i sušení triček s potisky. Nekvalitní potisky se totiž mohou odlepit, slepit k sobě nebo popraskat. Sušením triček na ruby však můžete těmto defektům zabránit.

Perte bez aviváže!

Při praní prádla, které budete následně sušit v sušičce, šetřete s pracím prostředkem a nepoužívejte aviváž! Zbytky pracích prostředků a aviváže totiž zanáší velmi malé otvory ve filtru textilních vláken. Ve výsledku pak sušička hůře suší, přehřívá se kompresor a sušička má vyšší spotřebu.

Místo aviváže používejte speciální vajíčka, míčky nebo ubrousky, které prádlo změkčí a dodají mu příjemnou vůni.

Péřové bundy, polštáře a přikrývky sušte se speciálními plastovými míčky, které rozbijí vzniklé chuchvalce a prádlo načechrají. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Připravené na skládání rovnou do skříně

Prádlo do sušičky vkládejte vyždímané a dokonale čisté. Zbytky laku na vlasy a mastnoty by se mohly v sušičce vznítit. Zapněte zipy, knoflíky a prošacujte kapsy. Drobné předměty by mohly poškrábat buben sušičky a poničit ostatní kusy oblečení. Jemné a drobné prádlo sušte ve speciálních koších.