Jste zde

Ergonomický home office: Jak na to, aby vás z práce u počítače nebolela (nejen) záda?

bolesti hlavy Zdroj: Shutterstock
Zamilovali jste si práci z domova, ale cítíte se po „směně“ u počítače celí bolaví? Na vině je pravděpodobně špatné prostředí, ve kterém svou pracovní dobu trávíte. Investice do ergonomického home officu se jednoznačně vyplatí.

7. 2. 2023

Divize CZC.Health nedávno provedla průzkum, kterého se zúčastnilo 4 400 osob. Vyplynulo z něj, že více než třetinu Čechů trápí bolavá záda nebo šíje. Oběma problémům nevhodně vybavená domácí kancelář naprosto odpovídá. 

Pokud jste si mysleli, že home office znamená napůl vsedě a napůl vleže na gauči ovládat notebook položený na klíně a že se to ke všemu obejde bez následků, musíme vás zklamat.

Tohle rychlé řešení možná bylo snesitelné během pandemie koronaviru pro ty, kteří měli home office dočasně. Jestli se ale chystáte doma pracovat systematicky, často a intenzivně, ergonomii svého pracovního prostředí byste neměli úplně zanedbat. Jde totiž o vaše zdraví!

shutterstock_2079249235.jpg

cvičení v kanceláři
Zdroj: 
Shutterstock
Ani sebelepší ergonomie nenahradí to, když se pravidelně zvednete a svoje tělo protáhnete.

A rozhodně to nekončí jen bolavými zády. Samotné sezení u počítače nahrává zmiňovaným bolestem krční páteře, která je během práce na počítači nepřirozeně „sesunutá“, zmínit pak musíme možné zhoršení zraku, špatné prokrvování nohou, tenisový loket, záněty šlach a kloubů… Tady se vážně nevyplatí šetřit.

Co by nemělo v ergonomické domácí kanceláři chybět?

Základem domácí kanceláře je samozřejmě stůl a židle. Správným sezením předejdete spoustě komplikací. Stehna a lýtka by během takového sezení měla svírat úhel 90 stupňů, trup se stehny plus mínus taky, abyste se při sezení nehrbili. A stejné pravidlo platí pro lokty – i ty by měly být v tomhle úhlu. Jak vyřešit všechno najednou? Vsaďte na nastavitelný nábytek.

Kancelářský stůl s nastavitelnou výškou pracovní desky

Ať už se hravě ztrácíte v davu předškolních dětí, nebo musíte ve dveřích sklánět hlavu, vyjde vám vstříc výškově nastavitelný kancelářský stůl. Když budete chtít, můžete si pak klidně část pracovní doby „odbýt“ vestoje, což bude pro tělo jistě příjemná změna.

Tyhle stoly už jsou ke všemu zatraceně chytré. Výšku u nich můžete nastavovat manuálně, ale i motoricky. Ty lepší mívají dotykový panel, LED posvícení, přihrádku pro vedení kabelů a další vychytávky. Záleží na tom, kolik do něj chcete investovat.

shutterstock_2205995067.jpg

bolesti hlavy a šíje
Zdroj: 
Shutterstock
Nesprávné sezení povede k bolestem šíje a hlavy - a právě ty dokážou pekelně zacvičit s vaší pracovní morálkou i produktivitou.

Kancelářská židle, která vás nenechá padnout

Když máte celé hodiny sedět, potřebujete spolehlivou a kvalitní židli, která vás bude podepírat přesně tam, kde by měla. Důležité je pohodlí i použité materiály (konkrétně jejich zdravotní nezávadnost).

Židle by měla mít možnost nastavení polohy a výšky sedáku i opěrné části. Při delším sezení oceníte i opěrky rukou, opěrku bederní páteře a houpací mechanismus. V horkých dnech vám přijde vhod prodyšné provedení opěrné části. Materiálů je ale na výběr celá řada.

Monitor, na který se budete dívat rádi

Bez monitoru to nepůjde. Aby vás po každém dni nebolelo za krkem, je nanejvýš vhodné dát si monitor do správné výšky. Pravděpodobně největším peklem pro krční páteř je dlouhodobá práce na notebooku – to se dá ale snadno vyřešit.

Jakmile si pořídíte vhodný monitor, měli byste ho umístit tak, abyste měli horní hranu displeje v úrovni očí. Běžné stojany na monitor to často nesplňují, problému se ale zbavíte pomocí polohovatelného držáku, který během okamžiku připevníte k desce pracovního stolu. Díky kloubům, kterými tyhle držáky bývají vybaveny, si monitor nastavíte přesně tak, jak budete potřebovat.

A když už jsme u monitoru, nemůžeme si odpustit zmínku o modrém světle, které může mít ve velké míře na lidské tělo neblahý vliv. Vyhovovat může monitor, na kterém se dá intenzita modrého světla regulovat, pokud ale zrovna neplánujete jeho nákup, pomůžou vám i brýle nebo kontaktní čočky s filtrem modrého světla. Věčnému pálení očí budete moct dát sbohem!

Klávesnice a myš, aby bylo všechno dokonalé

Je to klasická počítačová myš, která nám hromadně zadělává na syndrom karpálního tunelu, jehož léčba se může nepříjemně táhnout a nikdy nemusí být konečná. Po fyzioterapii, tejpování, chlazení nebo aplikaci gelů a krémů dochází i na operační řešení, po kterém potřebuje ruka i 3 měsíce, než se může vrátit do plné zátěže.

Známe ale perfektní způsob, jak tomu předcházet. Jde o vertikální myš. Při práci s ní je ruka v přirozeném úhlu a nedochází k jejímu přetáčení, a tím pádem k utlačování středového nervu. Chvilku to trvá, než si na ni zvyknete, ale pak už na ni nedáte dopustit.

Stejně tak si určitě oblíbíte ergonomickou klávesnici, která má klávesy tvarované podle přirozeného postavení rukou. A co je důležité – klávesnice by měla být vždycky ve stejné výšce jako myš. Zapomeňte proto radši na výsuvné šuplíky. 

Použité zdroje:

  • TZ CZC.cz
  • https://www.cmd-ltd.com/advice-centre/ergonomics/workers-guide-to-office-ergonomics/
  • https://www.drmax.cz/pece-o-zdravi/karpalni-tunel-priznaky-prevence-a-lecba