Jste zde

Jídelna nemusí být jen školní nebo závodní. Můžete ji mít i doma

Zdroj: Frank Jania

Místnost sloužící jen pro stravování se objevuje spíše mimo zdi našich domovů. Většinou jí vyhrazujeme koutek v kuchyni nebo ve velké obývací kuchyni. Ať už stůl stojí kdekoliv, měl by se držet několika pravidel pro příjemnější průběh jídla.

12. 2. 2018

Předně by měl být dobře osvětlen. Světlou část dne trávíme povětšinou v práci či ve škole, takže doma si na jídlo často musíme posvítit, ať už jde o ranní kávu nebo pozdní večeři. Proto nepodceňujme zdroj světla, díky němuž na jídlo vůbec vidíme. Lustr by měl běžně v místnosti viset alespoň sto devadesát centimetrů nad podlahou. Doporučená výška svítidla nad jídelním stolem se odvíjí právě od jeho vzdálenosti od desky stolu. Ta by měla činit nejméně devadesát centimetrů.

Mimo správné výšky je důležitý také druh světla. Nad stůl by se nemělo dostat nic jiného než bílé světlo. Barva totiž ovlivňuje vzhled jídla. Může se tak stát, že při nevhodně zvolené žárovce nebo svítidle budeme muset konzumovat namodralé knedlíky, což nezní ani nevypadá příliš lákavě.

Co mají společného jídelní stoly a modelky? Jde jim o tvary

Ano, to, zda zvolíme stůl hranatý či kulatý, má na místnost zásadní dopad. Kruhový nebo oválný jídelnu či kuchyň odlehčuje, dodává jí vzdušnost. Hranatý naopak vyniká v praktičnosti. Dá se umístit do rohu, ke zdi, zkrátka kamkoliv. Malým prostorům tedy sluší nejvíce čtvercový nebo obdélníkový stůl. Dá se použít i kulatý, ovšem raději rozkládací.

jidlo

Ke zdravému jídlu patří i zdravá a příjemná atmosféra, které lépe docílíme ve správně zařízené jídelně. Zdroj: National Institutes of Health

Malý byt a jídelna – odvěcí nepřátelé

Právě v malých bytech jako jsou garsonky či 1+1 se jídelny omezují jen na stůl a židle v těsném sousedství nábytku plnícího zcela jiná poslání. Vzhledem ke klasickému pravidlu oddělování funkčních zón bychom měli nějak viditelně oddělit jídelní kout od jiných částí bytu. Sáhnout lze třeba po paravánu, posuvné stěně či odlišit jídelní kout výrazně odlišnou výmalbou.

Elegantní řešení malého prostoru představuje nahrazení jídelního stolu barovým pultem. Setkáváme se s ním v kuchyních ve tvaru U, G, dvouřadých a kuchyních s ostrůvkem. Slouží kuchyni jako odkládací pult, vedlejší pracovní plocha a jídelní stůl. Nenají se u něj sice tolik strávníků jako v plnohodnotné jídelně, ale v malém bytě se zázraky dělat nedají. Nezapomeňte ovšem, že každý strávník potřebuje prostor alespoň 60 na 40 centimetrů.

jidelna-1

Na místo pro odkládání nádobí a jídla, které zrovna nemusí být na stole, bychom v jídelně neměli zapomenout. Zdroj: public-domain-image.com

Samostatná jídelna by ve velkém bytě neměla chybět

Jídlo, kromě prostého doplňování cukrů, tuků a bílkovin, by mělo plnit ještě jednu funkci, a to tmelení rodiny, kolektivu. Během stravování probíhá komunikace, na kterou třeba v jiných fázích dne nemáme čas, takže bychom tomu místnost měli uzpůsobit. Pokud máme samostatnou jídelnu, eliminujme z ní všechny rušivé elementy. Televize tu je v každém případě nežádoucí.

Rušit nesmí ani výmalba. Také stěny přeplácané nábytkem se do jídelny nehodí. Jen příborník, malá komoda a stůl a židle. Víc místnost nepotřebuje. Nemusíme v ní skladovat haldy nádobí, k tomu slouží kuchyně. V jídelně, jak napovídá název, jde především o jezení.

Jestliže máte dostatek prostorů pro vytvoření samostatné místnosti, která by plnila jen funkci stravování, určitě stojí za to ji zřídit. Útulnosti, ale hlavně komunikaci v rodině to jen prospěje.