Jste zde

Vánoční zvyky a tradice: Víte, kolik lidí má být u stolu a co u něj rozhodně nedělat?

vánoční tradice Zdroj: Bigstockphoto
O Štědrém dnu se říká, že má kouzelnou moc. Vánoční věštění poodhalí budoucnost, šupina pod talířem přinese peníze a tváře od medu lásku ostatních. Znáte nejoblíbenější vánoční zvyky a jejich správný výklad?

22. 12. 2022

Toužíte poodkrýt svou budoucnost? Štědrý den je pro to jako stvořený! Správný výklad tradic a zvyků vám napoví, jaký vás čeká rok. Znamení osudu ukazují sílu, zdraví, štěstí, peníze i těžkou nemoc.

U štědrovečerního stolu pozor na lichý počet strávníků!

Při přípravě štědrovečerní tabule nezapomeňte prostřít sudý počet talířů a pod každý talíř schovejte šupiny nebo mince, které vám zajistí dostatek peněz. A pamatujte! Od stolu smí vstát pouze hospodyňky. Ten, kdo se od večeře vzdálí dříve, se už příští štědrovečerní večeře nedožije!

bigstock-its-christmas-18625.jpg

vánoční ozdoby na stromku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vánoční stromeček ozdobte až o Štědrém dnu a hvězdu na vrchol stromečku umisťujte až jako poslední.

Zkuste osudu pomoci

O štědrovečerní večeři nezapomeňte rozkrojit jablíčko. Tvar uvnitř vám napoví, jestli budete následující rok zdraví, nebo naopak nemocní. Hvězdička uprostřed značí zdraví a štěstí, křížek naopak smrt. Červivý jadřinec symbolizuje nemoc. Správným výběrem jablka a napříč vedeným řezem můžete osudu pomoci!

Věštit můžete i podle vnitřku vlašských ořechů. Černý vnitřek symbolizuje smutek, světlý a zdravý ořech naopak štěstí a radost.

Velmi oblíbený, avšak dnes už trochu opomíjený zvyk, je lití olova. Roztavené olovo nalijte do vody a poznejte, jaká budoucnost vás čeká. K věštění zapojte svou fantazii nebo můžete použít věštecký slovník. Vidíte rovné čáry? Pak vás čeká klidný a spokojený krok. Zvlněné linie představují zmatek a neklid.

bigstock-christmas-tree-next-to-firepla-293168.jpg

vánoční krb
Zdroj: 
Bigstockphoto
Obejde-li svobodná dívka sousedy a přinese devět patek od vánoček, do roka se vdá.

Pouštění lodiček je oblíbená tradice zejména u dětí. Majitelé lodiček, které se budou držet pospolu, neopustí domov. Majitel lodičky, která se od ostatních vzdálí, se vydá do světa. Lodička, která bude svítit nejdéle, symbolizuje dlouhý život.

Lodičky vyslané zamilovaným párem napoví, jak se bude jejich vztah nadále vyvíjet.

Budete strojit svatbu?

Velmi starým zvykem je i házení střevíce. Jste-li svobodná, postavte se zády ke dveřím, vezměte jakoukoliv botu a hoďte ji přes hlavu. Pokud špička vaší boty bude směřovat ke dveřím, vdáte se a půjdete z domu.

bigstock-210030037.jpg

rozlousknutý vlašský ořech
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vyrobte si lodičky ze skořápek vlašských ořechů. Jejich pohyb vám prozradí, jestli vás čeká daleká cesta.

Víte, jaké tradice vám přičarují štěstí?

Při pečení vánočky nezapomeňte přidat do těsta zrnko hrachu. Člověk, který zrnko objeví ve svém kousku vánočky, bude mít po celý rok štěstí.

O Vánocích darujte jmelí! Obdarovanému darujete mimo jiné i štěstí a lásku. A pamatujte! Čím více bude mít jmelí bílých bobulek, tím více darujete štěstí. Pusa pod jmelím na Štědrý den vám zajistí láku a plodnost.

Na Štědrý den nevynášejte odpadky, nezametejte a neperte. Přináší to smůlu!

Zdroje:

  • https://www.nabytek-forliving.cz/magazin/ceske-vanoce-tradice-a-zvyky-v-nasich-krajich
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vanoce-tradice-zvyky-82605
  • https://www.kudyznudy.cz/aktuality/vanocni-zvyky-a-tradice
  • https://www.coopclub.cz/tipy_a_rady/jake-vanocni-tradice-dodrzujete/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/vanocni-tradice-zvyky-60797