Jste zde

Co jste nevěděli o jmelí: Magická rostlina zažene zlé duchy i lupy ve vlasech

jmelí Zdroj: Bigstockphoto
Už od pradávna je jmelí opředené mnoha legendami. Je považováno za magické a zahaleno tajemnem. Fascinuje svým způsobem růstu i faktem, že bobule dozrávají v době, kdy většina rostlin prožívá vegetační klid. Víte, jaké pověsti a mýty se ke jmelí vážou?

23. 12. 2022

Traduje se, že kdysi dávno bylo jmelí statným stromem, ze kterého Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Silné dřevo však bylo o několik let později použito i k výrobě kříže, na kterém byl Ježíš ukřižován. Studem se jmelí zmenšilo do podoby malých keříků.

Chvíle pod jmelím vám přinese štěstí

Dnes je tak jmelí považováno za malý poloparazitický keřík a aby jmelí přežilo je nuceno žít na jiném tzv. hostitelském stromě. Čerpá z něj vodu, minerály a celkově mu škodí. Díky schopnosti fotosyntézy však některé důležité látky získává i samo. Většinou roste na jedli, borovici, jabloni nebo topolu. Ve velkých výškách a vzhůru nohama.

Svému rozptýlení vděčí ptákům, kteří semena jmelí svým trusem rozšiřují. Semena se pak díky lepkavé dužině, ve které jsou ukrytá, jednoduše přilepí na hostitelský strom.

bigstock-210236635.jpg

jmelí u vánočního stánku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Darujte o Vánocích jmelí! Obdarovanému darujete mimo jiné i štěstí a lásku.

Magické jmelí

Už od pradávna se věří, že jmelí zažene války, hladomor, zlé duchy a čarodějnice. Zaoráním jmelí na jaře do půdy si zajistíte bohatou úrodu. Polibek pod jmelím na Štědrý den vám zajistí lásku a plodnost na další rok.

Jmelí, kterým vás někdo obdaruje, přinese do domu štěstí, lásku, odvahu a ochrání vás před nemocemi. Věděli jste, že čím více má větvička jmelí bílých bobulek, tím více štěstí obdarovanému darujete?

(Ne)jedovaté jmelí

Léčivé účinky jmelí jsou hojně využívány v lidovém léčitelství i v současné moderní medicíně. Můžete si připravit výluh, tinkturu nebo si ho můžete jednoduše usušit. Vždy však pamatujte na to, že při vyšší teplotě se účinné látky vytrácí. Ale pozor! Jmelí užívejte pouze po poradě s lékařem. Jmelí, zejména bobule, je i silně jedovaté!

Tip: Jmelí se nehodí k výrobě léčivého odvaru. Zdraví prospěšné látky se při vyšší teplotě vytrácí.

Zajímavostí je, že obsah jedovatých látek se u jednotlivých snítek jmelí značně liší. Důvodem však není odlišná odrůda, ale typ hostitelského stromu. Nejjedovatější jmelí proto například najdete na topolu.

Přípravky z jmelí snižují krevní tlak, pozitivně působí na celý kardiovaskulární systém, podporují správnou činnost nervové soustavy a podle nejnovějších studií zastaví i nádorové bujení a zmenší nádor.

Ženy jistě ocení jeho sílu v období klimakteria. Utlumí bolesti hlavy a výrazně uleví. Skvěle funguje i jako prevence mrtvice, infarktu, revma a arteriosklerózy. V kosmetickém průmyslu jsou výtažky z jmelí využívány proti nadměrné tvorbě lupů.

Zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Jmel%C3%AD_b%C3%ADl%C3%A9
  • https://www.novinky.cz/clanek/vanoce-jmeli-je-typickou-vanocni-dekoraci-40415661
  • https://www.kudyznudy.cz/aktuality/jmeli-cizopasnik-ktery-prinasi-stesti-a-zahani-zle
  • https://www.denik.cz/veda-a-technika/zazracne-jmeli-20211223.html
  • https://www.pharmapoint.cz/herbar/jmeli-bile/

JEĎTE MA MORAVU...,OD STŘEDNÍ AŽ PO SEVERNÍMORAVU JE JMELÍ TAKOVÝ STROMOVÝ PARAZIT,ŽE JIŽ NIČÍ NEPŘEDSTAVITELNÉ MNOŽSTVÍ STROMŮ....
..."VAŠE SVATÉJMELÍ"..........