Jste zde

Novoroční pověry: Zapomeňte na úklid a z okna ulijte trošku vína

čočka na dřevěné lžíci Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nakloňte si štěstí na svou stranu a pojďte si s námi připomenout novoroční zvyky a pověry, které mohou ovlivnit celý váš následující rok!

27. 12. 2020

Nový rok je jeden z nejdůležitějších dnů v celém roce. Přináší s sebou očekávání, naději na nový začátek i touhu po roce, který bude plný štěstí a blahobytu. Jděte během něj "štěstíčku naproti" a vyzkoušejte, nebo naopak nedělejte činnosti, které nosí nebo odhánějí štěstí. Poznejte s námi novoroční zvyky a pověry, které není radno pokoušet

bigstock-a-closed-bottle-of-champagne-o-397906778.jpg

novoroční večer
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
K Novému roku se váže spousta zvyků a pověr, kterými můžete naklonit štěstí na vaši stranu. Znáte je všechny? 

Na Nový rok neuklízejte! 

Úklidu věnujte poslední prosincové dny, nikoliv první lednové! Podle pověry vám totiž hrozí, že spolu s úklidem si vymetete i štěstí. Koště, mop i vysavač proto raději nechte ve skříni a s odpadky dojděte v předvečer Nového roku. A pokud přeci jen potřebujete zamést nepořádek, zameťte ho pouze někam do kouta

Doma nenechte ani žádné nedořešené resty! Vyžehlete všechno prádlo, čistě povlékněte a vyperte. Dbejte však na to, aby během silvestrovskou noci a na Nový rok nezůstalo mokré prádlo viset na šňůře nebo na sušáku. Nevěstí to totiž nic dobrého! 

bigstock-colorful-underwear-is-hung-on-380493526.jpg

prádlo na věšáku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Prádlo, které zůstane viset na šňůře nebo na sušáku během silvestrovské noci a Nového roku, přináší rodinné neštěstí! Dle pověry dokonce věští smrt někoho blízkého.
 

Zkontrolujte zásoby!

Před posledním nákupem letošního roku pečlivě zkontrolujte stav zásob v lednici a ve spíži, protože co vám bude chybět na Nový rok, to vám pak bude neustále chybět po celý nový rok! Ze stejného důvodu také z domu vůbec nic nevynášejte, nic neprodávejte a buďte opatrní i v půjčování peněz - pokud nechcete být štědří po celý rok. 

K obědu si připravte čočku a vyhněte se drůbeži!

Chcete-li, aby se vás po celý rok držely peníze, pak si k obědu dopřejte čočku na jakýkoliv způsob. Svým tvarem totiž připomíná mince a plný talíř této luštěniny vám podle pověry zajistí dostatek financí po celý rok. 

Místo čočky to však mohou být i kroupy, hrách, krupice nebo rýže. Zkrátka čím více kousků bude váš novoroční oběd mít, tím více budete mít v novém roce peněz. 

bigstock-uncooked-raw-green-lentil-in-w-400320245.jpg

novoroční čočka
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Čočka je tradiční novoroční pokrm, který má konzumentovi zajistit dostatek financí po celý rok. 

Naopak nejezte drůbež a jiné opeřené ptactvo, králíka, zajíce ani rybu. Štěstí by vám totiž mohlo uletět, utéct nebo uplavat. A opravdoví gurmáni si naopak mohou dopřát prasečí rypáček, protože prasátko je symbol štěstí. 

Zažeňte zlé duchy

Krátce po půlnoci rozprašte kolem vašeho domu sůl, abyste odehnali zlé duchy, nebo naopak z okna ulijte trochu vína, aby vás navštívili dobří duchové, kteří vás budou ochraňovat po celý nový rok. Na Nový rok pak obejděte všechny místnosti se zvonečkem a zlé duchy doslova vycinkejte.