Jste zde

Olovo volovo: Aneb jak správně na vánoční lití olova

olovo volovo Zdroj: www.bigstockphoto.com
Připomeňte si oblíbený vánoční zvyk našich předků a zjistěte, co vás následující rok čeká. Tradice lití olova znovu ožívá!

17. 12. 2020

Lití olova je jeden z nejznámějších a nejstarších zvyků, který s jistou přestávkou během dvou světových válek přetrval až do dnešních dnů, kdy v mnoha rodinách opět ožívá a vzbuzuje napětí nejen u dětí, ale i dospělých, kteří touží poodhalit svou budoucnost. 

Oživte i vy starý vánoční zvyk a zjistěte podle tvaru vylitého olůvka, co vás v následujícím roce čeká a nemine! S trochou fantazie nebo pomocí výkladového slovníku to zvládne každý. 

Věděli jste, že... Tradiční a velmi oblíbený vánoční zvyk lití olova dodržují i naši němečtí a rakouští sousedi. 

Rybáře požádejte o olůvka

V dnešní době je velmi jednoduché sehnat vánoční sadu na lití olova, která obsahuje vše, co budete potřebovat - pánvičku na tavení, olověné mince a věštecký slovník, který vám může pomoci s výkladem základních tvarů odlitků. Poradit si však zvládnete i bez této sady! 

Pánvičku na tavení můžete nahradit lžící nebo starší naběračkou. Na pomoc si však vezměte chňapku, protože rukojeť bude horká! Olověné mince zase výborně nahradí olůvka, která zakoupíte v rybářských potřebách, pájecí cín i rozehřátý vosk ze zbytků svíček. Použít můžete i vaječný bílek. Nečekejte však, že výsledek bude perfektní.

Svíčka při tavení olova navodí sváteční atmosféru

Lití olova do studené vody je velmi jednoduchá tradice, nicméně vyžaduje naprostou koncentraci, klid a děti by se rozhodně měly dívat z bezpečné vzdálenosti. 

bigstock-nugget-of-a-solidified-metall-224265862.jpg

lití olova výsledek
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Roztavené olovo do studené vody nellijte z výšky, ale těsně nad hladinou, aby se kov nerozstříkl a nepopálil vás. 

Před začátkem tavení olova si na stůl připravte skleněnou mísu se studenou vodou a zapalte plynový hořák nebo svíčku, jejíž plamen k roztavení olova obvykle stačí. Kousek olova vložte na pánvičku nebo lžíci a umístěte ho nad plamen. 

Roztavené olovo opatrně nalijte do studené vody. Po několika minutách olověný odlitek vyndejte. 

Najděte odpověď na to, co vás trápí

Při odlévání olova se v myšlenkách zaměřte na to, co vás trápí! Na problém, který je potřeba vyřešit, na vytoužené přání nebo na otázku, na kterou chcete znát odpověď. Máte toho víc na srdci? Vytvořte si více odlitků!

bigstock-pieces-of-tin-for-solder-lead-313008982.jpg

rybářská olůvka
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Jako materiál k odlévání můžete použít i pájecí cín nebo rybářská olůvka.

Věštecký manuál

Při výkladu symbolů můžete popustit uzde své fantazii nebo si na pomoc můžete vzít výkladový slovník, který vám pomůže určit, co který tvar znamená, a napoví, jestli váš odlitek znamená dobré, nebo naopak zlé znamení. 

Má-li váš odlitek tvar čtverce nebo jsou jeho hrany rovné, očekávejte klidný a spokojený život. Je-li váš odlitek naopak křivý a nepravidelný, dejte pozor na zradu nějaké blízké osoby a život plný zmatků.

Odlitek ve tvaru kříže předpovídá úmrtí, hvězda zase úspěch a květina rodinné štěstí. Oválný tvar odlitku nebo spojené kruhy nezadaným předpovídají svatbu, a naopak přerušené kruhy rozchod. Jasný trojúhelník předpovídá štěstí v podnikání. 

Olovo lijte v dobře větrané místnosti

Při lití olova dbejte na maximální bezpečnost! Hrozí nejen popáleniny, ale i otrava. Výpary z olova jsou silně jedovaté a jejich vdechnutí může vyvolat zvracení, bolest hlavy, nechutenství, slabost a jiné nepříjemné zdravotní problémy.