Jste zde

Vajíčka mizí a zdražují. Jak skladovat jejich zásoby? Zkuste vodní sklo nebo mrazák

vajíčka v misce Zdroj: Shutterstock
Cena vajec stoupá raketovou rychlostí. Co dělat s těmi výhodně nakoupenými? Zkuste je naložit tak, abyste si na nich mohli pochutnávat třeba celý rok! Jak na to?

6. 1. 2023

Šoupněte je do mrazničky

Vejce můžete bez obav skladovat v mrazáku. To tedy za předpokladu, že od sebe oddělíte žloutek a bílek. Bílek zamrazte bez dalších přísad. Ke žloutku přidejte špetku soli nebo cukru a důkladně rozmíchejte. K zamrazení můžete použít běžné formičky na led. V mrazáku vám vejce vydrží klidně i několik měsíců.

Vyzkoušejte hašené vápno

Napadlo vás někdy využít hašené vápno k uskladnění vajec? Tahle prastará metoda je nesmírně jednoduchá a účinná. Potřebovat budete jen větší sklenici, do které syrová vajíčka vcelku naskládáte, na povrch dáte kus vápna a po okraj sklenice nalijete studenou vodu z vodovodu. Hrdlo je potřeba zavázat pevně pod celofán a uložit někde do tmy a chladu.

Přečtěte si také: Nákup vajíček: Jak poznat čerstvé vejce a co znamenají čísla na skořápce?

shutterstock_1333542503.jpg

vajíčka do lednice
Zdroj: 
Shutterstock
V mrazáku vám vajíčka klidně vydrží i rok. Oddělte ale bílky od žloutků.

Pšenice pomůže

Netradičním způsobem, jak vajíčka skladovat, je i jejich uložení do pšenice. Na dno bedničky nasypte vrstvu pšeničných zrn, do nich naskládejte opatrně vejce tak, aby se vzájemně nedotýkala, poté je zcela zasypte pšenicí a na ni pak pokládejte další vejce. Takto jednotlivými vrstvami zaplníte celou bedničku, kterou opět uložte v chladné a temné místnosti.

Vodní sklo je malý zázrak

Zřejmě tím nejúčinnějším způsobem, jak vejce dlouhodobě konzervovat, je využití vodního skla. Postup je jednoduchý a zvládne ho i laik. Roztok vodního skla (koupíte ho v e-shopu i drogerii) zřeďte převařenou vodou v poměru 1:8. Získaným roztokem zalijte vejce v nádobě. Hrdla poté ovažte igelitem a skladujte v temnu a chladu. 

Mohlo by vás zajímat: Tipy na dokonalá vajíčka: Pomozte si sodovkou a dbejte na přesný čas

shutterstock_682868632.jpg

pomalovaná vejce
Zdroj: 
Shutterstock
Vyzkoušet můžete i netradiční skladování. Třeba ve vodním skle.

Naolejujte je

Vejce můžete zkusit také naolejovat minerálním olejem. Ten pořídíte za pár korun v e-shopech nebo kamenných prodejnách. Stačí pár kapek oleje nakapat do dlaně a vajíčka jím důkladně ze všech stran potřít. Takto ošetřená je pak uložte do běžných obalů na vejce a skladujte v chladnu a temnu. Takto ošetřená vejce mají trvanlivost několik měsíců.

Použité zdroje:

  • https://www.slepicar.cz/blog/287-netradicni-skladovani-vajec-v-zime.html
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-nalozit-vajicka-aby-vydrzela-cerstva-az-rok
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/nalozte-si-vajicka-do-vodniho-skla-a-pouzivejte-je-cele-mesice-20221019.html

Související články