2. 4. 2022
Kropenatá křepelčí vajíčka, která jsou oproti slepičím vejcím sotva třetinová, patří mezi nejchutnější a nejhodnotnější drůbeží vejce. Mají vysokou nutriční hodnotu, pomáhají proti alergiím a mají mnoho vynikajících zdravotních účinků, díky kterým určitě stojí za to je zařadit do svého jídelníčku. Pojďte s námi nahlédnout pod jejich skořápku!
Malá, ale plná živin a cenných látek
Křepelčí vajíčka jsou malý zázrak. Mají ohromnou energetickou hodnotu a stejně jako jiné druhy vajec obsahují všechny vitamíny s výjimkou vitamínu C, mnoho minerálních látek i stopových prvků a jsou skvělým zdrojem kvalitních bílkovin i omega - 3 a omega - 6 mastných kyselin, esenciálních aminokyselin a dalších látek, které příznivě ovlivňují zdraví. Oproti klasickým slepičím vejcím však v něčem vynikají!
Křepelčí vejce mají dvojnásobné množství vitamínu A a B2, skoro trojnásobné množství vitamínu B1 a několikanásobně vyšší obsah železa, fosforu i draslíku.
Pomohou s léčbou mnoha nemocí
Křepelčí vejce mají vynikající zdravotní účinky. Posilují imunitu, pomáhají předcházet rýmě a nachlazení, zlepšují trávení, mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém i nervovou soustavu, podporují správnou funkci štítné žlázy, přispívají k detoxikaci těla a napomáhají v bojích s alergiemi. Zmírňují projevy senné rýmy, astmatu a atopického ekzému.
Křepelčí vajíčka by do svého jídelníčku tak měli zařadit rozhodně lidé, kteří trpí oslabenou imunitou, těhotné ženy a rodiče malých dětí, pro něž mohou být vajíčka velmi hodnotnou stravou.
Křepelčí vejce jsou lahodnější a lépe stravitelná
Křepelčí vejce mají podobnou chuť jako slepičí a v kuchyni mají v podstatě stejné využití. Vyžadují však opatrnější přístup a vzhledem ke své miniaturní velikosti jsou spíše využívány jako ozdoba chlebíčků, sendvičů a nejrůznějších salátů. Což je však velká škoda! Neboť křepelčí vejce lze připravit na mnoho způsobů a v jakémkoliv receptu dokáží bez problémů nahradit vejce slepičí. Je však třeba počítat s tím, že jich je potřeba čtyřikrát více.
Křepelčí vejce lze smažit, vařit, péct i konzumovat syrové, aniž byste se museli obávat nebezpečné salmonely.
Křepelčí vajíčko má velmi silnou podskořápkou blanku s minimálními dýchacími otvory, která brání průniku salmonely do vaječného obsahu.
Při vaření křepelčích vajec postupujte stejně jako při vaření vajec slepičích. Dobu varu však výrazně zkraťte! Vejce naměkko vařte 2 minuty, vejce nahniličko vařte 3 minuty a vejce natvrdo vařte 4 minuty.
Skořápky od vajíček nevyhazujte!
Skořápky z křepelčích vajíček jsou velmi cenné, neboť vedle lehce stravitelného vápníku obsahují i spoustu dalších velmi důležitých stopových prvků, které mají pozitivní vliv na zdraví.
Skořápky je však nutné vždy důkladně umýt, uvařit nebo usušit v troubě a rozdrtit na velmi jemný prášek, abyste si při jejich konzumaci nezranili trávicí trakt.
Tip: Rozdrcené vaječné skořápky můžete přidávat do svého oblíbeného pokrmu nebo nápoje.
Zdroje:
- https://www.mall.cz/3-rychle-recepty-na-vytecna-krepelci-vejce
- https://www.kupi.cz/magazin/clanek/13432-krepelci-vs-slepici-vejce-ktera-obsahuji-vice-cholesterolu-a-ktera-jsou-zdravejsi
- https://www.kucharidodomu.cz/zajimavosti/znate-krepelci-vejce-vejce-s-vynikajicimi-zdravotnimi-ucinky.html
- https://www.krepelkajaponska.cz/krepelci-vejce/
- https://www.menuodkoko.cz/krepelci-vejce/
- https://www.vitalia.cz/clanky/krepelci-vejce-cena-rozdil-od-slepicich-vajec/