Jste zde

U plovoucích podlah pozor na vlhkost!

Zdroj: redakce

Plovoucí podlaha laminátová, korková, dřevěná, třívrstevná, dvouvrstevná, podlaha z masivu, palubky, izolační desky… Plánujete doma změnu a jde vám z těchto termínů hlava kolem? Mrkněte na náš článek. Pokusíme se vám v tom udělat trochu jasno.

20. 6. 2011

Jak vůbec vznikl termín plovoucí podlaha? Název pro tento typ podlahové krytiny je odvozený od toho, že se podlahové latě k podkladu na rozdíl od jiných materiálů nelepí. Latě se na podklad jen položí. Lepí se maximálně v drážkách k sobě. I když tento typ plovoucí podlahy dnes vytlačuje podlaha se zámky, které se „zacvaknou“ do sebe.

Plovoucí podlahy – rychlá pokládka, ale pozor na vlhkost!

Základním předpokladem pro to, aby plovoucí podlaha opravdu „sedla“, je suchý, pevný, tvrdý a hlavně rovný povrch. Výšková odchylka podkladu, kterou je možno tolerovat a která neovlivní kvalitu, jsou dva milimetry na dva metry dlouhou lať. Důležité je taky pokládat latě na úplně suchý podklad. Jinak by se vám mohla plovoucí podlaha zkroutit.

Plovoucí podlahy mají výbornou akustickou izolaci, jejich pokládka není nikterak časově náročná. Na položení stačí obvykle víkend. Řemeslníci vám při pokládce nezaneřádí celý byt, protože její instalace je poměrně čistou záležitostí. K nesporným výhodám pak patří ještě přijatelná cena a případně nutnosti i rychlá demontáž. Pozor ale na to, že plovoucí podlahy jsou náchylné na vlhkost. Jejich použití v hale nebo předsíni proto raději dvakrát zvažte.

Plovoucí podlahy – typy, výhody a nevýhody

Zorientovat se v nabídkách a typech plovoucích podlah chvíli trvá. Za základní rozdělení ale můžeme považovat dělení na plovoucí podlahy laminátové, dřevěné (dvouvrstevné nebo třívrstevné), korkové a dýhované. Podobně jako plovoucí podlaha vypadají podlahové palubky, které se v poslední době stávají pořád oblíbenější alternativou.

Z plovoucích podlah patří v českých domácnostech k nejzastoupenějším typům podlahy laminátové a dřevěné. Laminátové podlahy vynikají svou odolností proti poškození. Na rozdíl od podlah dřevěných jim nevadí ostré podpatky, zvířecí drápy, ani nožičky od nábytku. Jejich montáž je velmi snadná, cena příjemná a nižší než u dřevěných variant. Pozor ale na to, že laminátová podlaha je hlavně v zimě velmi chladná a při chůzi celkem hlasitě „klape“.

Dřevěné plovoucí podlahy vypadají lépe, na druhou stranu ale vyžadují pravidelnou a kvalitní péči. Připravte se také na to, že jsou náchylnější na poškrábání a drobná poškození. Na rozdíl od svých laminátových protějšků má ale životnost delší – díky tomu, že je ji možné zbrousit. Dřevěná plovoucí podlaha navíc perfektně vodí teplo.

Levnější variantou dřevěné plovoucí podlahy je potom podlaha dýhovaná. Ta vypadá téměř jako dřevěná, ale vyjde vás podstatně levněji.

Když „plovoučku“ nechci…

Alternativou k plovoucím podlahám pak mohou být podlahy z masivu. Dřevěná prkna mají tloušťku 20 milimetrů, a tak se po pokládce můžete z tohoto typu podlahy těšit několik desítek let. Výrobci navíc často prkna „oživí“ starou patinou – pokud tedy vlastníte starší nemovitost, kde by nový typ podlahy příliš „svítil“, zkuste se poohlédnout po tomto typu.

Levnou variantou spíše pro nebytové prostory nebo rekreační objekty jsou potom podlahy z izolačních desek. Izolační desky jsou sice primárně určené pro obklady, ale je možné je objevit už i jako podlahové krytiny.

Jak plovoucí podlahy, tak i ostatní typy podlah je možné položit svépomocí. I tady, jako u všech stavebních prací, ale platí, že se vyplatí investovat do odborné firmy. Jen zkušení řemeslníci totiž ví, co všechno je potřeba splnit a udělat, aby se podlaha po první zimě vlhkostí nezkroutila, nebo aby se dřevěné latě pod tíhou nábytku „nerozjely“.