Jste zde

Tipy, jak šetřit vodou: Sprchujte se, pořiďte myčku a využívejte „šedou vodu“

šetření vodou Zdroj: Shutterstock
Pitnou vodu, tekoucí z každého kohoutku v domácnosti, bychom neměli brát jako samozřejmost, ale výsadu. Ne každý to štěstí má. Proto je vhodné vodou zbytečně neplýtvat a šetřit nejen životní prostředí, ale taky naši peněženku. Jak na to?

18. 9. 2022

Nejlepším způsobem, jak šetřit vodou, je pořízení energeticky úsporné myčky na nádobí. Na jedno mytí spotřebujete přibližně 20 litrů vody a ušetříte nejen vodu, ale i energii. Tady je potřeba doplnit, že myčku bychom měli přizpůsobit počtu členů v domácnosti a pouštět ji jen tehdy, až bude plná.

Pokud je nádobí příliš znečištěné, neoplachujte ho pod tekoucí vodou. Napusťte trochu vody do dřezu a v něm nechte znečištěné nádobí odmočit. Pokud myčka disponuje úsporným programem, neváhejte ho použít. Ušetříte tak nejen vodu, ale také elektrickou energii. Myčku nezapomínejte pravidelně čistit. Prodloužíte její životnost a zkrátíte délku jednotlivých mycích cyklů.

shutterstock_1565981779.jpg

šedá voda ze zeleniny
Zdroj: 
Shutterstock
Na zalití květin můžete použít třeba vodu, kterou jste oplachovali ovoce nebo zeleninu.

Pokud myčku nemáte a v dohledné době ji ani neplánujete pořídit, kupte si v domácích potřebách alespoň pákové baterie, které zkrátí dobu nastavování teploty vody. Páková baterie navíc ušetří až 30 % energie vynaložené právě na nastavování teploty vody. Od věci není ani tzv. perlátor, jehož výrobci obecně udávají úsporu až 70 % spotřebované vody

Nádobí myjte v naplněném dřezu, nikoliv pod tekoucí vodou. V takovém případě totiž může jen za 10 minut umývání nádobí do odpadu odtéct až 200 litrů vody. Ušetřit můžete i během vaření.

Vodu z brambor můžete třeba použít na vlasy, k úklidu nebo k popíjení. Neosolenou vodou z těstovin pak můžete zalít květiny nebo jí zahustit omáčky, polévky či krémové rizoto.

Ovoce a zeleninu omývejte ve větší nádobě a vodu opět využijte k zalévání pokojových květin. Jídlo nerozmrazujte pod tekoucí vodou, ale přesuňte ho alespoň na 24 hodin do ledničky. Jídlo pak vařte v přiměřeném množství vody a hrnec přiklopte pokličkou.

Víte, že: Kapajícím kohoutkem může denně „odkapat“ 24 litrů vody, tedy 1 litr za hodinu, což za rok činí skoro 9 kubíků vody? Pokud ho doma objevíte, neprodleně ho opravte! 

Šetříme vodou v koupelně

Je zcela pochopitelné, že největší část spotřebované vody připadá na osobní hygienu. Každý z nás jí spotřebuje na mytí asi 60 litrů, což je celá polovina celkové denní spotřeby. Proto upřednostňujte sprchu před vanou, při mytí zubů, mydlení těla a šamponování vlasů sprchu zastavujte a samotnou očistu zkraťte pod pět minut. 

Pokud se sprchujete ve vaně, využijte i tzv. šedou vodu, kterou pak spláchnete toaletu nebo ji využijete na zalévání zahrady. Podobně můžete vodu využít i ve chvíli, kdy čekáte, než vám začne téct teplá. Nechávat tu studenou, ale pitnou, odtéct do odpadu, je věčná škoda a zbytečné plýtvání.

Používejte úsporné sprchové hadice a perlátory na koupelnové baterie. Například takový perlátor sníží průtok vody na 6 litrů za minutu. A pokud je to alespoň trochu možné, pořiďte si termostatické baterie, kde nastavíte teplotu vody 38 stupňů. Ušetříte tak 10 až 20 litrů vody, které odtečou každý den při čekání na správnou teplotu.

shutterstock_525219259.jpg

kapající kohoutek
Zdroj: 
Shutterstock
Kapajícím kohoutkem byste za rok naplnili i bazén. A samozřejmě si tenhle "bazén" zaplatíte.

Vodu ušetří i správné praní. Pračku zapínejte až ve chvíli, kdy bude plná (ale nepřeplňujte ji). Perte na nižší teploty a příliš špinavé prádlo nechávejte odmočit nebo ho před praním vykartáčujte. Pokud kupujete novou pračku, nevšímejte si jen spotřeby energie, ale i spotřeby vody. Některé typy se od sebe mohou lišit spotřebou až 30 litrů vody na jeden prací cyklus!

Praktický tip závěrem: Pokud opouštíte dům nebo byt na delší dobu (např. z důvodu dovolené, služební cesty apod.), uzavřete hlavní uzávěr vody.

Použité zdroje:

  • https://www.vodavdome.cz/40-1-drobnost-jak-doma-setrit-vodou/
  • https://www.inlivi.cz/jak-setrit-vodou/
  • https://www.slowfemme.com/magazine/tipy-jak-setrit-vodou
  • http://vseovode.cz/clanek/30-tipu-jak-setrit-vodou-v-domacnosti
  • https://primanapady.cz/clanek-296496-vyzkousejte-techto-5-tipu-jak-netradicne-setrit-vodou