Jste zde

Tipy, jak šetřit při praní: Snižte teplotu, pračku nepřeplňujte a nepřehánějte to s práškem

peníze v pračce Zdroj: Shutterstock
Automatická pračka je pomocníkem, bez kterého se neobejde naprostá většina z nás. Praní prádla je ovšem činností, se kterou jsou spojeny náklady na vodu, elektřinu, prací prášek i aviváž. Jak prát chytře a ušetřit? Máme pro vás pár rad a triků!

17. 9. 2022

Většinou máme snahu dostat do pračky co nejvíce znečištěného prádla. To ovšem může být paradoxně na škodu. Pokud je totiž pračka přeplněná, můžou na prádle ulpívat zbytky pracího prášku nebo gelu a prádlo bude potřeba znovu přeprat. Vyplatí se tedy vyprat méně, ale kvalitně a ve finále i úsporně.

shutterstock_1932119552.jpg

pračka a sušák
Zdroj: 
Shutterstock
Snížením teploty, ale i otáček můžete za praní opravdu výrazně ušetřit.

Snižte teplotu

Pokud není prádlo extra znečištěné, není potřeba ho prát při vysokých teplotách. Praní při 30 °C spotřebuje o 38 % méně energie než praní při 40 °C, čímž šetříte nejen peníze, ale i planetu a navíc vám oblečení a textil vydrží déle, protože vyšší teploty textil ničí.   

Perte oblečení, které to doopravdy potřebuje

Zatímco některé kousky oděvů lze po nošení jenom vyvětrat na čerstvém vzduchu, v některých případech se bez pračky neobejdete. Spodní prádlo, plavky a ponožky je třeba prát po každém použití. Podprsenky můžete nosit i 3-4 dny a trička, pokud používáte ty antibakteriální nebo se příliš nepotíte, stačí jen vyvětrat, stejně jako kalhoty, sukně nebo šaty.

shutterstock_373243048.jpg

otevřená pračka
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud je před vámi nákup nové pračky, pak sáhněte po co nejúspornějším modelu. Prvotní investice se vám brzy vrátí.

Odstraňte skvrny ještě před praním

Skvrny od trávy, červeného vína nebo krve dávají textiliím a ostatně taky pračce pořádně zabrat. Namísto agresivních chemických prostředků, které prádlo zbytečně ničí a zatěžují nejen naši peněženku, ale i životní prostředí, vyzkoušejte obyčejné namáčení ve studené vodě, do které přidáte sodu nebo žlučové mýdlo.

Perte ve výhodnější dobu

Pokud bydlíte v lokalitě, kde můžete využívat nízkého tarifu, naplánujte si praní na dobu, kdy za energii zaplatíte méně. Tady je ovšem na místě zmínit, že každá domácnost nízký tarif mít nemusí. Pro jeho získání je nutné plnit některé podmínky, mezi něž například patří používání energeticky náročného spotřebiče. Jedná se o přímotopy, tepelná čerpadla, akumulační kamna nebo bojler.

Volte méně otáček

Pokud nemáte k dispozici balkon nebo jinou možnost, jak sušit prádlo venku, pravděpodobně nastavíte máchání na více otáček. Jestliže ale přístup k venkovnímu sušení máte, stačí vám prádlo vymáchat na 400 otáček a sušení nechat na větru a sluníčku. 

Postavte pračku přímo na podlahu

Pokud pračku teprve pořizujete, investujte do toho nejúspornějšího spotřebiče, který se na našem trhu aktuálně nachází. Pračku následně postavte na rovnou podlahu, aby se zbytečně neprodlužovalo odstřeďování. Nezapomínejte pračku důkladně čistit a používejte prostředky na odstranění mastnoty i vodního kamene

Použité zdroje:
https://www.nazeleno.cz/bydleni/usporne-spotrebice/ekonomicke-prani-jak-nejvice-usetrit.aspx/2/
https://www.hobbykuk.cz/jak-na-to/jak-usetrit-penize-pri-prani-pradla/10067/
https://www.nanospace.cz/blog/jak-usetrit-penize-pri-prani-10-overenych-tipu/
https://kuchyne.bydleniprokazdeho.cz/bila-technika/tipy-jak-usetrit-pri-prani-a-suseni-pradla.php
https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-usetrit-prani-30000420.html