Jste zde

Jak v létě správně zalévat zahradu: Kropte brzy ráno a vyhněte se ledové vodě

zalévání hadicí Zdroj: Shutterstock
Letní měsíce představují pro vaši zahradu těžkou zatěžkávací zkoušku. Zjistěte spolu s námi, jak o ni pečovat a jak ji správně zalévat, aby prosperovala a neuschla.

2. 7. 2025

Péče o zahradu uprostřed léta není sice tak náročná, ale rozhodně nelze usnout na vavřínech a polevit, neboť teplé počasí a sluneční paprsky vysávají téměř všechno vláhu z půdy a vaše rostliny trpí! Prahnou po pravidelném přísunu vody a bez vaší péče se rozhodně neobejdou. 

shutterstock_2553008019.jpg

zalévání rajčat
Zdroj: 
Shutterstock
Už při výsadbě myslete na to, že listy některých rostliny mohou minimalizovat odpar vody z půdy a tím ochránit jiné rostliny před nedostatkem vláhy. Skvělá je například symbióza rajčat a ředkviček. 

Poznejte zásady správného zalévání!

Během horkých letních dnů potřebuje vaše zahrada mnohem více vody než kdykoliv jindy! Aby jí to bylo ku prospěchu, a ne ke škodě je však velmi důležité zalévat ji ve správnou dobu, správným množstvím vody a správným způsobem!

shutterstock_2483603867.jpg

studniční voda
Zdroj: 
Shutterstock
Během horkého léta rostliny nikdy nezalévejte vodou studniční. Je příliš studená a rostliny by mohly utrpět teplotní šok. 

Kdy je vhodná doba pro zalévání

Nejvhodnější doba pro zalévání vaší zahrady je v brzkých ranních nebo v pozdních večerních hodinách, kdy slunce tolik nepálí. Voda se stihne vsáknout hluboko do půdy a rostlinám vydrží po celý den, popřípadě vláhu budou moci čerpat po celou noc.

Tip: Do půdy zabořte prst, a je-li prvních 5 až 10 cm půdy suchých, je čas na zavlažování. 

Pokud budete zalévat v době, kdy je půda rozpálená, nejen že by rostliny mohly dostat teplotní šok, z něhož by se nemusely vzpamatovat, ale také by se většina vody odpařila. 

K okapu přistrčte starý sud

Rostliny zalévejte ideálně dešťovou vodou nebo vodou z potoka či jezírka. Na rozdíl od kohoutkové vody z řádu je přirozeně měkká, má teplotu blízkou vzduchu, neobsahuje žádné chemikálie a je chudá na minerály a soli, takže nedochází k zasolování půdy.

Zalévejte méně často, ale intenzivně

Pamatujte! Pokud budete muset využít vodu z řádu, napusťte si nejprve do sudu a nechte ji nějakou dobu odstát, aby vyprchal chlór.

Závlahu směřujte vždy ke kořenům, nikoliv na listy, a raději zalévejte méně často, ale vydatně, aby se voda dostala hluboko do půdy. Pokud budete zalévat slabě, voda zůstane na povrchu, odkud se rychle vypaří. 

shutterstock_2386652825.jpg

zalévání rostlin
Zdroj: 
Shutterstock
Množství vody přizpůsobte konkrétní rostlině. Obecně lze však říci, že ideální dávka se pohybuje mezi 5 a 20 litry vody.

Pečujte o kvalitu půdy

Půdu pravidelně kypřete, za záhonů odstraňujte plevel, který plodinám zbytečně bere vláhu, a nezapomeňte také na pravidelné hnojení hnojem či kompostem, abyste zlepšili schopnost půdy zadržet vodu. Stejně tak nepodceňujte mulčování, které vám může pomoci udržet vlhkost v půdě. 

Zdroje:

  • https://homebydleni.cz/zahrada/10-rad-jak-v-lete-spravne-zalevat/
  • https://www.zelenezpravy.cz/jak-v-lete-spravne-zalevat-zahradu/
  • https://www.dumazahrada.cz/zahrada/zalevani-zahrada-leto-travnik/
  • https://www.bydlet.cz/149029-jak-spravne-zalevat-v-lete-v-horkych-mesicich-cervenci-a-srpnu/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-se-starat-o-zahradu-v-lete-20600626.html

Související články