Jste zde

Vybíráte myčku na nádobí? Důležitá je velikost, spotřeba i hlučnost

otevřená vestavná myčka Zdroj: www.bigstockphoto.com
Myčka nádobí je dnes už nepostradatelným společníkem řady moderních domácností. Aby taky ne! Šetří totiž náš čas i finance. Protože prvotní investice nepatří k nejnižším, je dobré vědět, na co se při jejím nákupu zaměřit.

23. 8. 2020

Nejdříve se zaměřte na velikost

Ať už vybíráte myčku jako jednotlivec, nebo početná rodina, základem úspěchu je zvolit tu, která bude mít správnou velikost. Vybírat si můžete z myček vestavných nebo volně stojících. A to podle prostoru, který můžete pro tohohle praktického pomocníka vyčlenit. Co se týče rozměrů, pak máte na výběr myčky o rozměrech 45 (10 sad nádobí) nebo 60 centimetrů (12 až 14 sad).

Ty menší jsou vhodné do rodiny o maximálně třech členech. Oproti tomu široký model je vhodný pro početnější rodiny, ve kterých se hodně vaří.

bigstock-colorful-dishwasher-detergent-368090917.jpg

otevřená myčka nádobí
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Myčku vybírejte i s ohledem na množství členů domácnosti.

O spotřebě informuje energetický štítek

Aby se vám vstupní investice do myčky v průběhu jejího používání vrátila, je dobré zaměřit se na její energetickou účinnost. Informace o ní naleznete na energetickém štítku. Myčky mají energetickou náročnost A až A+++, což poukazuje na jejich nízkou spotřebu energie a vody, a to při zachování vysoké kvality mytí. Ty nejúspornější myčky navíc spotřebují pouze 7 až 9 litrů vody na jeden mycí cyklus. Ty levnější okolo 10 až 15 litrů.

Hlučnost je důležitá. I pro sousedy

Dalším parametrem, podle kterého byste měli myčku na nádobí vybírat, je jistě její hlučnost. Myčku totiž často zapínáme nejen přes den, ale především v noci. Hlučnost u nejtišších myček nepřekročí 40 dB, komfortní úroveň hlasitosti je 50 dB a tolerovatelná hranice je kolem 60 dB. Počítejte také s tím, že vestavné myčky jsou méně slyšet, protože hlučnost při mytí tlumí skříňky umístěné kolem spotřebiče.

bigstock-man-hand-opens-the-dishwasher-335172247.jpg

vestavná myčka
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Vestavná myčka je méně hlučná než spotřebič, který stojí volně.

Co všechno myčka umí?

Při výběru zohledněte i jednotlivé programy, kterými je spotřebič vybaven. Programy sice pracují na stejném principu, efektivně ale zvládnou nastavovat teplotu vody a délku mycího cyklu. A to třeba na základě tvrdosti vody nebo úrovně znečištění nádobí.  

Většina novějších modelů už vás navíc dokáže upozornit třeba na docházející leštidlo nebo sůl do myčky. Snadno vám tak zajistí dokonalé výsledky mytí při minimální spotřebě vody, energie i času.

Výběr funkcí a programů, kterými může vaše myčka disponovat:

  • Odložený start
  • Poloviční náplň
  • Osvětlení vnitřního prostoru
  • Samočisticí filtr 
  • Zvukový signál po domytí
  • Automatické dávkování mycího prostředku

Cena, která rozhodne o koupi

Co si budeme nalhávat, cena je jedním z faktorů, který rozhoduje o tom, jestli si vybraného pomocníka odvézt domů, či nikoli. Obecně platí, že do 10 tisíc se dá vybrat vyhovující model pro běžně fungující domácnost. Tato kategorie má v nabídce myčky s větší i menší kapacitou, v širším i užším provedení.

Na druhou stranu tyto spotřebiče většinou nedosahují nejlepší energetické třídy, jsou hlučnější a jejich nabídka funkcí není příliš pestrá.

Za modernější modely, které budou disponovat třeba výše uvedenými funkcemi, si připlatíte. Výjimkou nejsou ani přístroje, za které dáte třeba 20 000 Kč. Většinou se ale vejdete do mnohem nižšího cenového rozpětí.