Jste zde

Detox z druhohor: Křemelina může pomoci s trávením i kvalitou vlasů

křemelina ve skleničce Zdroj: Shutterstock
Řada z nás neustále hledá způsoby, jak tělo detoxikovat, ozdravit a zbavit ho nastřádaného balastu. Pokud nejrůznějším doplňkům stravy a předraženým přípravkům příliš nevěříte, naordinujte si křemelinu, detox z druhohor!

19. 11. 2022

Nemusíte zrovna olizovat zkamenělé schránky vyhynulých živočichů, pozůstatkem doby dávno minulé je křemelina, která v posledních letech nabývá na popularitě. Pokud jste o ní ještě nikdy neslyšeli, pak si přečtěte, v čem vám může pomoct.

Rozsivky aneb Seznamte se, prosím

Ti, kteří se zajímají o geologii, vědí, že křemelina je sypká hornina tvořená schránkami řas rozsivek. Rozsivky jsou jednobuněčné fotosyntetizující organismy, které jsou na Zemi dokonce déle než dinosauři. Řasy se v průběhu milionů let usazovaly ve vrstvách sedimentů, kde zkameněly, abychom je nyní mohli využívat.

shutterstock_231893350.jpg

křemelina v misce
Zdroj: 
Shutterstock
Křemelina zažívá boom hlavně v posledních letech.

Dnes se křemelina těží, využívá se k výrobě filtrů, abraziv, jako stavební materiál nebo tepelný izolátor. Pokud je navíc speciálně upravená, můžeme ji dokonce konzumovat. Na tomto místě je ovšem potřeba zmínit, že ne každá vytěžená křemelina je vhodná ke konzumaci.

Například v Americe najdete cca 600 ložisek křemeliny, pouze ze šesti z nich je ale možné tento produkt konzumovat.

Jak se upravuje a chutná specialita z druhohor?

Onen speciální proces úpravy spočívá v tzv. kalcinování, kdy se křemelina odkyselí a tepelně upraví sodou. Výsledkem je velice jemný a lehký prášek vyznačující se až pastovitou strukturou. Ten můžete následně rozpustit v nápoji a konzumovat podobně jako obyčejný „šumák“.

Chuť křemeliny není nijak nepříjemná. Pokud by vám přece jen vadila, místo vody ji můžete rozmíchat v džusu, čaji, ovocné nebo zeleninové šťávě, případně ji přidat do zubní pasty nebo do vany při koupeli. Vyrobíte z ní i pleťovou masku, kterou stačí nanést v tenké vrstvě a nechat zhruba tři hodiny působit.

S čím nám může křemelina pomoct?

Křemelina nabízí širokou škálu využití. Nejčastěji ji konzumují lidé, kteří chtějí své tělo detoxikovat, očistit a zbavit nastřádaného balastu. Křemelina potravinářské kvality totiž zabíjí případné parazity v těle. Oxid křemičitý, který je její součástí, pak čistí krev.

shutterstock_231893401.jpg

křemelina ve vodě
Zdroj: 
Shutterstock
Křemelinu ideálně rozmíchejte ve sklenici vody a vypijte. Chuť nemá nijak výraznou

Minerál se totiž v krevním řečišti rozkládá na koloidní formu a bojuje proti volným radikálům. Pravidelná konzumace křemeliny také čistí trávicí trakt a pomáhá od plynatosti. Podporuje zdraví jater a snižuje koncentrace hliníku v gastrointestinálním traktu.

Protože zbavuje tělo nepotřebných látek, může podpořit naše hubnutí. Užívat křemelinu by měli také lidé bojující s prvotními znaky artritidy. Obsažený křemík je totiž nezbytný pro zachování zdraví kostí, pojivových tkání a kloubů. Prvek zároveň podporuje syntézu kolagenu a hraje zásadní roli v mineralizaci kostí.

Křemelina dokáže také snížit hladinu špatného cholesterolu, a tím minimalizovat riziko vzniku infarktu nebo dalších srdečně-cévních nemocí. Pravidelná konzumace dokáže zlepšit i kvalitu kůže, vlasů a nehtů a podle některých zdrojů se křemelina ukázala jako účinná také při boji s akné a dalšími kožními problémy.

Jak křemelinu užívat a na co dát pozor?

Pokud s křemelinou teprve začínáte, naordinujte si každé ráno jednu čajovou lžičku (u dětí jde o půl čajové lžičky), kterou rozpustíte v tekutině. Postupně můžete dávky navyšovat až na 1–2 polévkové lžíce denně. Kúra by měla trvat ideálně tři měsíce. Pak je vhodné dopřát si menší pauzu.

Perorální podání křemeliny s sebou nenese žádná zvláštní rizika. Problémem by ovšem mohlo být vdechnutí jemného prášku nebo jeho vniknutí do oka. U astmatiků může po vdechnutí vyvolat astmatický záchvat. S užíváním by měli být opatrní také lidé s ledvinovým onemocněním a pacienti s alergií na křemík.

Použité zdroje:

  • https://www.celostnimedicina.cz/kremelina.htm
  • https://www.poradnaprozdravi.cz/slovnik-pojmu/kremelina-zazrak-pro-odkyseleni-a-detoxikaci-organismu-detail-1369
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/20660-ochutnejte-zkamenelinu-kremelina-je-pozustatek-z-druhohor-pro-dokonaly-detox
  • https://prima-receptar.cz/kremelina-aneb-detoxikace-prirodni-cestou/

Související články