Jste zde

Co potřebujete vědět o energetické náročnosti budov?

Co potřebujete vědět o energetické náročnosti budov? PR Zdroj: Unsplash
Stavíte, prodáváte, pronajímáte nebo rekonstruujete nemovitost? V takovém případě vás nemine řešit její energetickou náročnost. Co všechno o ní potřebujete vědět?

20. 5. 2022

Co je PENB

PENB je Průkaz energetické náročnosti budovy. Jedná se o dokument, který informuje o energetické náročnosti stavby.

Průkaz PENB má desetiletou platnost od data vystavení a potřebovat ho budete při prodeji nemovitosti nebo její části (například bytové jednotky nebo poloviny dvojdomku).

Co znamenají hodnoty PENB

Hodnocení energetické náročnosti je označené písmeny od A (což značí mimořádnou úspornost) do G (které označuje budovu mimořádně nehospodárnou).

Výsledné hodnocení ukazuje, na kolik vás ročně přibližně vyjde provoz nemovitosti. Jedná se však pouze o orientační odhad.

Navíc budova označená G nemusí být nutně nehospodárná – pouze nemusí mít vypracovaný posudek a tím pádem musí uvádět nejhorší možnou variantu.

Z čeho se PENB vypočítává?

Pokud potřebujete PENB vypočítat, budete potřebovat služby energetického specialisty. Ten energetickou náročnost budovy hodnotí na základě parametrů, mezi které mmj. patří:

  • typ nemovitosti,
  • účel, ke kterému se nemovitosti využívá,
  • tvar a velikost celého objektu,
  • vlastnosti stavební konstrukce,
  • technické systémy,
  • používané palivo atd.

Co potřebujete pro vystavení PENB a kolik to stojí

Pokud si chcete nechat vystavit PENB budete potřebovat stavební dokumentaci, včetně půdorysu celé nemovitosti, řez domu, vizualizace domu ze všech stran. Také technickou zprávu o konstrukci a popis vytápění a systémů na ohřev vody, chlazení, větrání, osvětlení a úpravy vlhkosti.

Pokud tyto podklady nemáte, můžete se obrátit na stavební úřad. Případně je může energetický specialista vypracovat sám, což se však odrazí na ceně posudku.

A kolik to vlastně stojí? Cena PENB se s dostupnou dokumentací a v běžném termínu vystavení (běžně během jednoho týdne) pohybuje kolem v rozmezí 2 až 8000 korun.

Kdo PENB potřebuje?

Jak už jsme zmínili, PENB potřebují všichni, kdo staví nebo rekonstruují nemovitost. Neobejdete se bez něj ani při prodeji či pronájmu nemovitosti.

Bez PENB se naopak obejdete v případě prodeje rekreačního pozemku (chata, chalupa) nebo nemovitosti s energeticky vztažnou plochou do 50 metrů čtverečních.

 PENB se netýká ani náboženských budov.