Jste zde

Nedejte virům a bakteriím šanci: Zaměřte se na houbičky i klávesnice

mytí umyvadla v rukavicích Zdroj: www.bigstockphoto.com
Možná to bude znít děsivě, ale i sebevíc uklizená domácnost je plná virů, bakterií a choroboplodných zárodků nemocí. Je tak třeba přiznat si, že není v našich silách se jich nadobro zbavit. Množství nezvaných návštěvníků ale můžeme redukovat.

26. 3. 2020

Každý máme svoje „uklízecí“ rituály

Pravidelný úklid domácnosti je většinou záležitostí ženského pohlaví. Každý z nás má navíc svoje rituály a způsoby, jak udržovat domácnost uklizenou a hygienicky čistou. Radit, jak správně uklízet, je proto zbytečné. Přesto je fajn, pokud se budete držet několika jednoduchých pravidel. Uklidníte tak snáze a rychleji.

Během úklidu postupujte systematicky

Ještě než se pustíte do samotného úklidu, nezapomeňte na drobnosti, které vám mohou ušetřit spoustu času. Připravte si všechny čisticí prostředky, hadříky, houbičky a další nezbytnosti. To proto, abyste nemuseli od úklidu odbíhat a zbytečně vířit prach.

Podlahu vždy uklízejte až na samý závěr.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Je dobré uklízet místnost po místnosti a vzájemně mezi nimi zavírat dveře. Není totiž nic horšího, než průvan, který znovu roznese prach po celé domácnosti. Při úklidu postupujte z vrchu dolů a pamatujte, že je zbytečné vytírat podlahu, když máte v plánu utírat prach ze skříní.

Riziková prkénka a nebezpečné houbičky

Existují ale i místa, na která se během pravidelného úklidu zapomíná. Bakteriím a virům se tady tak nebývale daří. V kuchyni jde například o dřez, kde se může vyskytovat až 100 000x více bakterií než v koupelně.

Problematická je i lednička nebo třeba krájecí prkénka, na kterých je více bakterií než na toaletě. Obřím problémem jsou i nejrůznější houbičky a hadříky, které mohou obsahovat až 82 miliard bakterií. Proto je nutné houbičky a hadříky průběžně desinfikovat (jejich vypráním, namočením do octa nebo vyvařením) a především pravidelně měnit.

Při úklidu toalety se zaměřte nejen na mísu, ale pravidelně perte i předložku před ní.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Koupelna: Zaměřte se na kohoutky, splachovadla i předložky

Kromě běžného úklidu umyvadla a vany nebo sprchového koutu byste neměli zapomínat ani na takové maličkosti, jako jsou kohoutky, páčky na splachování toalety, kliky od dveří nebo vypínače.

Důležitá je také pravidelná výměna ručníků nebo předložek před toaletou či vanou. Vlhké textilie jsou totiž živnou půdou pro nejrůznější bakterie i plísně.

Ručníky tak měňte ideálně co třetí den a s nikým je nesdílejte. Problémovým místem jsou i pračka a její těsnění. Od věci není, pokud ji časem proženete nějakým komerčním čističem nebo třeba obyčejným, ale účinným octem.

Obývací pokoj: Kritické pohovky a ovladače

Oproti ostatním místnostem v domácnosti je obývací pokoj poměrně „neškodný“. Problémem jsou pouze špatně přístupná místa, která neuklízíte pravidelně. Čas od času se proto ohněte a vymeťte pavučiny zpod sedačky.

Úklid je v posledních týdnech zásadnější než kdy dřív.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zaměřte se i na pravidelné čištění pohovek a křesel. Kromě chemických prostředků je dost dobře účinná i pára v kombinaci s vysokým tlakem. 

Nezapomínejte ani na pravidelnou očistu ovladače od TV. Na něm je totiž stejně bakterií jako na často diskutovaném záchodovém prkénku.

Pracovna: Pracovní stůl a klávesnice

Z vědeckých studií vyplývá, že na pracovním stole je 400x víc bakterií než na toaletě. Vlastně by nás to nemělo nijak zvlášť překvapovat, protože toaletu čistíme mnohem častěji a důkladněji, než pracovní stůl.

Kromě něj je ale potřeba pravidelně desinfikovat i klávesnici a myš od počítače. Jeden zahraniční časopis provedl výzkum, během kterého zjistil, že klávesnice obsahuje až pětkrát více bakterií než zmíněná toaleta. Tak pozor na to!