Jste zde

S jakými náklady počítat při rekonstrukci koupelny a kuchyně v roce 2022?

náklady na rekonstrukci PR Zdroj: bydlenivevate.cz
Kuchyně i koupelna patří bezpochyby mezi nejdůležitější místnosti každé domácnosti. Zatímco první z nich tvoří centrum a srdce domova, kde se všichni pravidelně potkávají, druhá je oázou relaxace i každodenního ranního shonu.

7. 4. 2022

Při návrhu jejich vzhledu a vybavení se často potýkáme s řadou věcí, které je potřeba dopředu promyslet.

Jaké jsou náklady na rekonstrukci koupelny nebo kuchyně?

Renovace těchto místností je často nejnákladnější položkou rozpočtu. Obzvlášť, když se v poslední době výrazně zvýšily ceny stavebních prací, materiálů a vybavení. Níže přinášíme přehled nejdůležitějších prací, jejich odhadované náklady a místa, kde byste mohli alespoň část peněz ušetřit. Při jejich navrhování byste měli myslet nejen na jejich vzhled, ale i funkčnost a praktičnost.

Na kolik vyjde rekonstrukce koupelny?

Renovace malé koupelny s plochou kolem 10 m² se obvykle pohybuje od 85 tisíc do 120 tisíc korun. V celkových nákladech se odrazí rozsah rekonstrukce a výběr obkladů, dlažeb a vybavení. Není potřeba dodávat, že čím kvalitnější, tím bude i dražší. Mezi nejnákladnější stavební práce patří vyrovnání stěn, odstranění starých a položení nových obkladů a dlažeb, stěrkování podlahy a připojení sanitárních zařízení.

Kolik stojí renovace kuchyně?

Rekonstrukce menší kuchyně nás může vyjít na 100 tisíc a více. Opět záleží na velikosti plochy, rozsahu rekonstrukce a zvolených materiálech a vybavení. V typických bytech mají kuchyně obvykle dvakrát větší velikost než koupelny a obsahují řadu domácích spotřebičů, na které jsou uživatelé v dnešní době už běžně zvyklí. Částka jen za ně se může pohybovat od 50 tisíc nahoru. Náklady na rekonstrukci kuchyně tím pádem představují mnohem vyšší částku.

Zkrátka čím větší je místnost, tím větší bude i cena, kterou ve finále zaplatíte. Uvedené náklady berte ale pouze za orientační. Jejich výše se může značně lišit v závislosti na vašich preferencích, dostupnosti řemeslníků a aktuálních cenách za jejich práci, rozsahu renovačních prací a složitosti provedení. Je vhodné si nechat zpracovat více cenových kalkulací od vícero dodavatelů a vybrat si tu nabídku, která odpovídá vašim potřebám i finančním možnostem.

Podrobnější informace a tipy ohledně rekonstrukce koupelny a kuchyně najdete zde: Rekonstrukce koupelny a kuchyně. Kolik zaplatíte? | Bydlenivevate