Jste zde

Rekonstrukce bytu krok za krokem: Kdy se do ní pustit a na kolik vyjde?

Rekonstrukce bytu Zdroj: istockphoto.com
Rekonstrukcí můžete zvýšit hodnotu bytu až o pětinu. A o vlastním pohodlí ani nemluvě. Na druhou stranu je to ale finančně i časově náročný projekt, který je třeba pečlivě promyslet. Pojďte se s námi podívat, kdy se zásadní rekonstrukce bytu vyplatí a jak

3. 11. 2021

Vyplatí se mi rekonstrukce?

Důvodů k rekonstrukci najdeme celou řadu. Mezi ty nejčastější patří buď zastaralé, nejen technické, vybavení nebo nevyhovující uspořádání místností. Například renovace plesnivé umakartové koupelny ale může pomoci i alergikům nebo astmatikům. Na rekonstrukci lze nahlížet také jako na investici do nemovitosti – může její cenu na trhu zvýšit až o 20 %.

Promyslete, co budete rekonstruovat

Prvním krokem k podařené rekonstrukci je ujasnit si, co všechno chceme měnit. Od toho se totiž odvíjí náročnost celého projektu. Ať už plánujete zrekonstruovat celý byt, koupelnu, nebo jen spojit kuchyni s obývacím pokojem, měli byste si zodpovědět dvě otázky: Poradím si s rekonstrukcí sám, nebo práci zadám odborné firmě? A do jakého rozpočtu se musím vejít?

Úvěr vs. vlastní úspory

Rozpočet na rekonstrukci důkladně promyslete, aby vám v jejím průběhu nedošly peníze. Někteří lidé pak takovou situaci řeší rychlými půjčkami od neověřených institucí. Dvakrát si proto rozmyslete, kde si v takovém případě úvěr sjednáte.

Pokud projekt svěříte specializované firmě, dodá vám spolu s návrhem také předběžnou kalkulaci. V případě, že se chystáte vše zvládnout na vlastní pěst, budete si muset podrobný rozpočet vytvořit sami a myslet při jeho tvorbě skutečně na každou maličkost.  Například u nové podlahy nestačí jen vynásobit cenu krytiny metry čtverečnými. Započítat je třeba i cenu lišt, spárovacích materiálů nebo podkladové vrstvy.

obr1_optimized.jpg

Při rekonstrukci počítejte s finanční rezervou alespoň 15 % navíc kvůli případným nečekaným výdajům.

Ať už do toho jdete sami, nebo s firmou, vždy je dobré počítat s vícenáklady. Odborníci doporučují mít pro tyto případy finanční rezervu alespoň 15 %. A to není zrovna málo – myslete proto vždy na rezervu a podle toho se rozhodujte, zda vám na proměnu bydlení postačí opravdu jen vlastní zdroje nebo vám, třeba jen s určitou částí, pomůže půjčka na rekonstrukci. Výši splátky i délku splácení vám dle zadaných parametrů ukáže úvěrová kalkulačka,  takže by vás už opravdu nic nemělo nepřekvapit.

TIP: Jako finanční rezerva může posloužit také kreditní karta. Například Hello kreditka vám poskytne až 150 000 Kč. Když vše vrátíte do 25. dne následujícího měsíce, nepřeplatíte navíc ani korunu. Když z ní žádné peníze nečerpáte, logicky nic neplatíte. A přitom víte, že máte v případě nutnosti, kam sáhnout.

S jakou částkou mám počítat?

Svépomocí můžete hodně ušetřit – koupelnu zvládnete zrekonstruovat i za 50 000 Kč, pokud všechny zednické práce provedete sami a investujete jen do materiálu. Chce to ale velmi šikovné ruce a zkušenosti se stavebními pracemi. Přecenění vlastních sil vás ve výsledku může stát nemalé peníze. Opravné práce totiž bývají dražší, než když si odborníka objednáte hned.

obr2_optimized.jpg

Pozor na to, kdy je potřeba rekonstrukci hlásit na stavební úřad.

Ceny kompletní rekonstrukce bytového jádra na klíč se pohybují nejčastěji mezi 100 000 až 150 000 Kč. Přibližně polovinu částky obvykle tvoří cena za práci, zbytek připadá na materiál a likvidaci starého jádra, ale i na vypracování projektu, úklidové práce nebo vyřízení stavebního povolení (je-li potřeba). Výsledná suma ale může být vyšší, nebo nižší. Záleží totiž na mnoha aspektech od stavu rozvodů a vybraného materiálu až po cenu za likvidaci sutě v dané oblasti. Při výběru firmy rozhodně nezanedbávejte důkladnou rešerši – díky referencím a doporučením zjistíte informace, které na webových stránkách firmy nenajdete.

Co na to řekne stavební úřad

Před vlastní rekonstrukcí je kromě finanční otázky důležité vyřešit ještě jednu věc, a to jak rozsáhlá a náročná rekonstrukce bude. Budete-li během prací zasahovat do nosných konstrukcí, je třeba informovat stavební úřad a požádat o stavební povolení. Zásah do nosné zdi totiž může ovlivnit stabilitu celého domu. Jiné bytové úpravy pak vyžadují ohlášení stavebnímu úřadu (například pokud bouráte nebo stavíte nové příčky v souvislosti s přeměnou části bytu na provozovnu). Pokud ale do nosných zdí nezasahujete, nemění se způsob užití stavby, úpravy neovlivní požární bezpečnost ani životní prostředí, cestu na stavební úřad si ušetříte.

Každý byt je jiný a odhadnout, zda změna interiéru ovlivní nosné konstrukce, je pro laika velmi složité. Proto je dobré se v tomto případě poradit s odborníkem.

O rekonstrukci dejte vědět sousedům

Plánujete takovou rekonstrukci, při které není třeba povolení úřadu? Máte sice o starost méně, ale i tak byste si neměli odpustit cestu za správcem domu SVJ nebo předsedou bytového. Je to minimálně slušnost a také vaše pojistka většího klidu. Jde totiž většinou o lidi, kteří mají s podobnými věcmi už zkušenosti, takže vám dokážou poradit a vyvést vás z případného omylu zapříčiněného vaší neznalostí. Bytové družstvo si kromě toho může klást i podmínky, za kterých bude s rekonstrukcí vašeho bytu souhlasit.

Už kvůli zachování dobrých sousedských vztahů a taky kvůli hluku a prachu, které řemeslné práce provází, byste měli o probíhající rekonstrukci v předstihu informovat všechny sousedy. A pro všechny případy na sebe zanechat i kontakt, kdyby se vyskytly nějaké stížnosti. Lepší, když se s nimi sousedé obrátí přímo na vás a vy je hned můžete vyřešit, než kdyby problém někam eskalovali.

TIP NA ZÁVĚR:

Rekonstrukce nebývá levnou záležitostí, proto si schovávejte doklady od nakoupených materiálů a vybavení. Rozhodli jste se, že úpravy bytu svěříte do rukou specializované firmy? Potom by neměla chybět smlouva o dílo s pečlivým popisem sjednané práce. Rozhodně se nejedná o formalitu, ale o nutnost, která vám dokáže ušetřit desetitisíce a je pojistkou pro případný spor.