Jste zde

Renovace staré vany: Vsaďte na ploché štětce nebo na akrylátovou vložku

oprýskaná vana Zdroj: Shutterstock
Zbavte vaši starou vanu skvrn i škrábanců a vraťte jí její původní lesk. Levně, snadno a sami bez pomoci profesionálů. Máme pro vás několik tipů i návod, jak na to.

3. 5. 2023

Rekonstrukce koupelny je náročný proces, který stojí nejen spoustu času a sil, ale také peněz. Naštěstí ale díky několika krokům můžete vykouzlit krásnou koupelnu i bez celkové rekonstrukce. A začít můžete renovací stávající vany! 

shutterstock_2293305463.jpg

koupání psa ve vaně
Zdroj: 
Shutterstock
Agresivní chemické přípravky, čistící prostředky s abrazivem nebo například zvířecí drápky mohou nenávratně poškodit vnitřní povrch vany.

Tip: Než se pustíte do náročnější renovace, zkuste zašlou vanu vyčistit speciálními čisticími prostředky, citronovou šťávou nebo octem zředěným vodou. Možná budete překvapeni jejich silou!

Renovaci přizpůsobte materiálu vany

Renovovat můžete všechny typy van. Vždy je však třeba zvolit vhodnou opravnou sadu a držet se několika zásad. 

Během renovace vany udržujte v koupelně teplotu mezi 18 až 32 ° C a správnou vlhkost, jejíž hodnota by neměla přesáhnout 80 %. Dále také v koupelně zajistěte dostatečné větrání. Dejte však pozor na průvan, aby vám na čerstvý nátěr nepřivál hmyz a prachové částice. 

Pro nanášení nátěrových hmot si vyberte kvalitní ploché štětce, které nepouštějí vlasy, nebo husté měkké válečky. Nátěr vždy nanášejte jedním směrem a pečlivě ho rozetřete, aby se nikde nevytvořila silnější vrstva.

shutterstock_1659420280.jpg

renovace vany
Zdroj: 
Shutterstock
Renovace vany svépomocí za pomoci speciálního nátěru je mnohem levnější řešení než výměna celé vany.

Maskovací páskou zakryjte sifon, baterie, dlaždice a jiné prvky, které nechcete přemalovat. Ze spár za vanou odstraňte původní silikon. 

Než se pustíte do samotného nátěru, vanu důkladně umyjte, odmastěte a jemným smirkovým papírem přebruste vnitřní povrch vany, popřípadě pouze část, kterou chcete natřít. Vanu také doporučujeme na závěr vysát, abyste měli jistotu, že uvnitř nezůstal žádný odpad, který vznikl broušením.

shutterstock_2067621701.jpg

lahev s acetonem
Zdroj: 
Shutterstock
Odmastit povrch vany můžete acetonem, ředidlem i důkladným umytím saponátem nebo vhodným čisticím prostředkem. 

Bez speciálního nátěru se neobejdete! 

Při renovaci vany se držte vždy pokynů výrobce, které najdete u daného výrobku. Obecně však platí, že se poškozené místo vybrousí, vyhladí a doplní opravnou vrstvičkou. Ta se následně znovu přebrousí a vyhladí do konečné podoby. 

Velmi zničenou vanu můžete také opravit za pomoci akrylátové vložky, kterou vložíte do původní vany. K dostání je nejen v různých velikostech, ale i tvarech. 

Zdroje:

  • https://m.magazinplus.cz/bydleni/1037-vanu-lze-zrenovovat-snadno-a-levne-nater-zvladnete-i-bez-cizi-pomoci.html
  • https://www.living.cz/odbornik-radi-renovovat-vanu-krok-za-krokem-2/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/5-tipu-jak-opravit-starou-vanu-24698
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-spravne-zrenovovat-starou-vanu-aby-zase-byla-jako-nova-28643.html
  • https://www.hornbach.cz/navody/jak-zrenovovat-vanu/