Jste zde

Red Velvet: Víte, proč má tenhle dort červenou barvu? A jak ho připravit doma?

jedna porce dortu red velvet Zdroj: Shutterstock
Úžasně vláčný korpus, lahodný krém, kombinace chutí kakaa a vanilky. Ale především to, že svou barvou zaujme hned na první pohled. Proč je Red Velvet červený, kdo ho stvořil a jak si ho upéct?

6. 3. 2024

O historii dortu Red Velvet (tedy Červený samet) se toho zrovna moc neví. Traduje se ale, že první takový vznikl na počátku 20. století v americkém Marylandu, přičemž měl předchůdce už v 19. století v podobě jemného drobenkového dortu – ten pocházel z Anglie. Připravoval se z mandlové mouky, kukuřičného škrobu a kakaa, aby byl lehčí než do té doby „mainstreamové“ piškotové dorty.

A dokonce má své „sourozence“ – jedním je Mahagony Cake (mahagonový dort), druhým pak Devil’s Food Cake. Rozdíl mezi nimi je v ingredienci. V Devil’s Food Cake najdete čokoládu, zatímco Red Velvet vsází na kakao.

shutterstock_364829111.jpg

red velvet cupcake
Zdroj: 
Shutterstock
Red velvet můžete připravit i ve formě malých cupcaků.

První Red Velvet, jak ho dneska známe, údajně vznikl ve světoznámém a proslulém hotelu Waldorf-Astoria v New Yorku, kde se objevil ve stálé nabídce. Na druhou stranu v té době už údajně znala recept snad celá Amerika. Mimochodem – dodneška je tam dort nezbytnou součástí oslav Dne nezávislosti a Dne nezávislosti černochů.

Absolutního boomu se ale dočkal v roce 1989, kdy se objevil ve filmu Ocelové magnolie. V roce 1996 pak v Magnolia Bakery začali péct Red Velvet cupcakes – tedy malé praktické dortíčky.

A jak je to s barvou? Jedna z teorií říká, že typická barva téhle dobroty vzniká díky chemické reakci kyseliny z podmáslí s kakaem. Další zase tvrdí, že zbarvení způsobuje hnědý cukr

Samozřejmě tomu dopomáhá ještě potravinářské barvivo. Mimochodem – v době, kdy vznikl první Red Velvet, lidi ještě pociťovali důsledky Velké hospodářské krize. Proto hledali způsoby, jak si skvělý a vizuálně přitažlivý dort upéct bez nedostatkových surovin, které zajišťovaly tu správnou barvu. Ve 40. letech 20. století, kdy na světě už zase nebylo příliš veselo, se tak začalo do dortu přidávat červené potravinářské barvivo.

shutterstock_1195576333.jpg

red velvet dort
Zdroj: 
Shutterstock
Red velvet můžete dozdobit třeba čerstvým sezónním ovocem.

Právě během 2. světové války se cukráři kvůli barvě uchýlili k používání šťávy z červené řepy. Bylo totiž málo cukru a podmáslí. I dneska narazíte na recepty, které šťávu zahrnují. Nutnost to ale není.

Recept na Red Velvet, se kterým stoprocentně ohromíte

Teorii bychom měli. Pojďme se společně pustit do příprav a pečení, ať si můžete Red Velvet naservírovat třeba během víkendové siesty nebo u příležitosti nějaké té návštěvy. A nezapomeňte, že pokud nechcete péct dort jako takový, můžete zkusit zmiňované cupcakes.

Co potřebujete: na korpus 500 g hladké mouky, 300 g cukru krupice, 226 g másla, 480 ml podmáslí, 4 vejce, 30 g holandského kakaa, 2 lžičky vanilkového extraktu, lžičku potravinářského barviva, 3 lžičky vinného octa, 2 lžičky jedlé sody a lžičku soli; na krém pak ještě 400 g mascarpone, 400 g čerstvého sýra, 250 ml smetany ke šlehání, 150 g moučkového cukru a 2 lžičky vanilkového extraktu

Jak na to?

  • Rozpalte troubu na 180 °C a připravte si dortovou formu o průměru 27 cm. Vyložte ji pečicím papírem a vymažte boky máslem. Ve formě upečete jeden plát korpusu po druhém, případně buďte připraveni na jeho rozkrajování.
  • Z poloviny změklého másla a cukru vyšlehejte hladkou hmotu. Přidejte 2 vejce, postupně, a stále míchejte. Pak dodejte ještě lžičku vanilkového extraktu.
  • Polovinu mouky smíchejte s 15 g kakaa a ½ lžičky soli. 
  • Polovinu podmáslí smíchejte s ½ lžičky barviva a pořádně rozmíchejte. 
  • Do těsta pomalu přidávejte obarvené podmáslí a pak i směs s moukou. Stále míchejte nebo mixujte.
  • Ve skleničce smíchejte 1 a ½ lžičky octa a lžičku jedlé sody. Pěnu, která se vytvoří, hned přidejte k těstu. Rychle všechno promíchejte a vlijte do formy.
  • Těsto pečte 25–30 minut a zkoušejte jeho stav špejlí.
  • Jakmile je první plát hotový, nechte ho trochu vychladnout a stejným způsobem upečte další.
  • Až budete mít oba korpusy úplně vychladlé, zabalte je do potravinářské fólie a dejte do lednice. Chce to minimálně hodinu, ale ideální je to přes noc.
  • Připravte si krém – mascarpone a šlehačku společně s cukrem šlehejte asi minutu (ne na moc vysoké otáčky). Teprve pak otáčky přidejte a šlehejte další 3 minuty. Tak vznikne krásně pevný krém.
  • Jakmile to bude, zašlehejte ještě čerstvý sýr a vanilkový extrakt.
  • Korpusy pak už jen potřete a navrstvěte. Krémem natřete i vršek. Dozdobit ho můžete strouhaným těstem (stačí seříznout trošku korpusu a nastrouhat), čokoládou nebo sezónním ovocem.

Red Velvet si oblíbíte. Jen počítejte s tím, že jakmile na něj dostanete chuť, nebude hotový během 20 minut. Nepodceňujte vychlazení korpusu přes noc, líp se s ním pak pracuje.

Dobrou chuť!

Použité zdroje:

  • https://www.apetitonline.cz/zajimavosti/zapeklita-historie-dortu-red-velvet-rudy-byval-prirozene-muze-za-jeho-barvu-cervena
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Red_Velvet_Cake
  • https://fresh.iprima.cz/red-velvet-cake 
  • https://www.kucharkaprodceru.cz/red-velvet/