Jste zde

Řapíkatý celer je zázrak na talíři: Obsahuje negativní kalorie a zabíjí viry i bakterie

řapíkatý celer čerstvý Zdroj: Bigstockphoto
Že jste o tomhle křupavém zázraku zatím ještě neslyšeli? Chyba! Řapíkatý celer nadchne i ty největší skeptiky. Skvěle se bude vyjímat v salátech i na chlebíčcích a ještě našemu tělu prospěje. Co dalšího o něm potřebujete vědět?

27. 3. 2022

Řapíkatý (nebo taky řapíkový) celer se k nám dostal z přímořských oblastí v západní Evropě. Vyhovuje mu teplé přímořské klima a svou popularitu si získal zejména ve středomořských kuchyních a v Americe, kde je oblíbenější než celer bulvový, nám běžně známý a používaný.

Proč bychom mu měli dát šanci? Tahle křupavá pochoutka je totiž doslova napěchovaná vitamínem C, který je významným antioxidantem a chrání naše buňky před oxidativním stresem a poškozením volnými radikály. Kromě toho obsahuje i bílkoviny, vlákninu, vitamín B1, vitamín B2, karoten, draslík, sodík, vápník, fosfor, železo, hořčík a jiné.

bigstock-girl-cuts-celery-while-prepari-449454853.jpg

vaření se řapíkatým celerem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Řapíkatý celer má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Z8roveň je to ale také silný alergen

Proč si pochutnávat na řapíkatém celeru?

Pravidelná konzumace řapíkatého celeru pomůže upravit zažívání a trávení, pročistí ledviny a podpoří činnost endokrinních žláz. Je vhodný taky při artritidě, revmatismu a dně, nervových slabostech a vysokému tlaku, který dle nejnovějších studií pomáhá snižovat.

Řapíkatý celer dokonce podporuje látkovou výměnu a povzbuzuje chuť k jídlu. Má pozitivní účinky i na funkci jater a ledvin, je močopudný, tělo zevnitř desinfikuje a zbavuje ho bakterií i virů. Obnovuje i funkci centrálního nervového systému a odstraňuje z něj neurotoxiny.

Zelenina navíc obsahuje minerální soli podporující aktivitu mozku a funkci neuronů, hydratuje na hluboké buněčné úrovni a některé zdroje dokonce tvrdí, že snižuje pravděpodobnost výskytu migrény. Pomáhá zvládat stres a obnovuje DNA.

Co z řapíkatého celeru konzumovat?

Stejně jako kteroukoliv jinou zeleninu, je dobré i řapíkatý celer konzumovat v syrovém stavu. Jedině tak z něj dostanete maximum cenných látek, vitamínů a minerálů. Skvěle se hodí třeba do míchaných salátů, jako příloha k masu, luštěninám, těstovinám i bramborám. Použít ho můžete taky jako ozdobu na jednohubky nebo chlebíčky a skvělá je z něj i za studena lisovaná šťáva.

bigstock-healthy-man-making-fresh-detox-410796253.jpg

smoothie z řapíkatého celeru
Zdroj: 
Bigstockphoto
Štávu z řapíkatého celeru můžete popíjet samostatně, ale i jako součást smoothie.

V kuchyni ale samozřejmě najde uplatnění taky při vaření, dušení, blanšírování nebo smažení. Skvělé jsou i syrové proužky řapíkatého celeru s nejrůznějšími smetanovými nebo jogurtovými dipy. Konzumovat z něj můžete jak samotná, zhruba 30 centimetrů dlouhá tuhá a křupavá žebra (řapíky), tak maličké lístky, které z nich vyrůstají.

Mohlo by vás zajímat: Řapíkatý celer obsahuje tzv. záporné kalorie, což znamená, že více energie, než vám do těla přinese, vydáte na jeho trávení

Silný antioxidant i alergen

I přes své úžasné účinky je potřeba být s konzumací řapíkatého celeru opatrný. Jde totiž o jeden z nejsilnějších alergenů. Pokud po jeho konzumaci pozorujete vyrážku, svědění nebo brnění jazyka, je dobré se mu do budoucna vyhnout.

Pokud vám celer nevadí, s jeho konzumací to přesto nepřehánějte. Maximálně byste denně měli sníst tři stonky, a to v kombinaci s jinou zeleninou nebo ovocem. I tady totiž platí zlaté pořekadlo: Všeho s mírou.

Praktická rada závěrem: V obchodech vybírejte pouze celer s jasně zelenými a neovadlými listy. Pokud jsou na omak jednotlivé řapíky gumové, raději sáhněte po jiném kousku.

Použité zdroje:

  • https://budejovice.rozhlas.cz/stava-z-rapikateho-celeru-vyzene-z-tela-skodliviny-a-zbavi-chronickych-nemoci-7751082
  • https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-295526-rapikaty-celer-patri-mezi-lahudkove-zeleniny-vite-jake-ucinky-ma-na-nase-zdravi
  • https://www.mojezdravi.cz/hubnuti/rapikaty-celer-je-afrodisiakum-pomaha-hubnout-a-proti-depresim-2171.html