26. 2. 2024
Potemník moučný patří mezi obávané, ale naštěstí ne moc časté návštěvníky našich domovů. Dospělý jedinec připomíná zrnka kmínu a do domácnosti si ho většinou zavlečete spolu s kontaminovanými potravinami přímo z obchodu. Aby se mu u vás však zalíbilo, je třeba mít doma opravdu velké množství potravin.
Dělat si velké zásoby potravin se vám nemusí vyplatit!
Na potemníky nejčastěji narazíte ve vaší spíži, kde si pochutnávají na mouce, těstovinách, rýži, koření, sušeném ovoci i sušeném masu a sladkostech. Nepohrdnou však ani potravinami, které se kazí, nebo kočičími či psími granulemi.
Zásoby potravin znehodnocují požíráním, tvorbou typických pavučinek i výkaly a mohou být hostitelem tasemnice dětské či tasemnice krysí. Konzumace takto znehodnocených potravin proto může velmi snadno způsobit nepříjemné zdravotní problémy.
Věděli jste… Larvy potemníka moučného jsou považovány za velmi zdravou pochoutku s oříškovou chutí. Mají vysoký obsah proteinů a jsou bohatým zdrojem cenných látek, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Nikdy však nekonzumujte larvy, které najdete doma v zásobách potravin! Ke konzumaci jsou vhodné pouze larvy z farem, u nichž dochází před finálním zpracováním k vyhladovění a vyprázdnění trávicího ústrojí.
Jejich přítomnost poznáte podle typických pavučinek
Dospělí jedinci potemníka jsou aktivní zejména v noci, kdy je můžete spatřit poletovat po vaší kuchyni. Typickým znakem jejich přítomnosti jsou však pavučinky, které naleznete v kontaminovaných potravinách. Zajímavé také je, že při vyrušení vylučují nepříjemný zápach.
Dbejte na prevenci!
Proti potemníkům je účinná především prevence, která spočívá ve správném skladování potravin a v pravidelném úklidu skladovacích prostor. Potraviny skladujte při správné teplotě, před uložením je vždy prohlédněte a uchovávejte v plastových či skleněných dózách s pevným uzávěrem. Celofánové a papírové obaly nepředstavují pro potemníky žádnou překážku.
Tip: Pokud si chcete být jisti, že v potravinách nejsou žádní nevítaní návštěvníci, umístěte je na několik hodin do mrazáku.
Zasažené potraviny ihned zlikvidujte
Boj s potemníky je náročný a jejich nadměrný výskyt mnohdy vyžaduje zásah deratizační firmy, která u vás doma provede postřik. Pokud však jejich výskyt u vás doma není enormní, můžete k jejich likvidaci použít tzv. vábící destičky, na které se dospělí potemníci spolehlivě nalepí, nebo se je můžete pokusit vystrnadit důsledným úklidem.
Spíž pečlivě vysajte a všechny police omyjte teplou octovou vodou. Přidat můžete i pár kapek eukalyptového nebo tea tree oleje, jehož aroma brouky odpudí.
Zdroje:
- https://tchiboblog.cz/5-nejcastejsich-nevitanych-navstevniku-kuchyne-a-jak-na-ne/
- https://www.nutsman.cz/cervici-slane-pochoutky-z-hmyzu/
- https://www.desinsekta.cz/atlas-kdc/65-potemnik-moucny
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Potemn%C3%ADk_mou%C4%8Dn%C3%BD
- https://www.pasti.cz/blog/potemnik-moucny-moucni-cervi/
- https://www.krejsashop.cz/cs/m-138-potemnik-moucny-tenebrio-molitor-l