Jste zde

Potemník alias moučný červ: Jak před ním ochránit spíž? A dá se sníst?

mouční červi Zdroj: Shutterstock
Seznamte se s potemníkem moučným! Potravinovým škůdcem, který dokáže zlikvidovat veškeré vaše zásoby potravin. Víme, jak ho odhalit a jak se s ním vypořádat.

26. 2. 2024

Potemník moučný patří mezi obávané, ale naštěstí ne moc časté návštěvníky našich domovů. Dospělý jedinec připomíná zrnka kmínu a do domácnosti si ho většinou zavlečete spolu s kontaminovanými potravinami přímo z obchodu. Aby se mu u vás však zalíbilo, je třeba mít doma opravdu velké množství potravin. 

shutterstock_1461447884.jpg

potemník moučný
Zdroj: 
Shutterstock
Dospělí jedinci patří mezi největší brouky, které můžete najít v potravinách. Mají protáhlý tvar těla a tmavě hnědou barvu. 

Dělat si velké zásoby potravin se vám nemusí vyplatit!

Na potemníky nejčastěji narazíte ve vaší spíži, kde si pochutnávají na mouce, těstovinách, rýži, koření, sušeném ovoci i sušeném masu a sladkostech. Nepohrdnou však ani potravinami, které se kazí, nebo kočičími či psími granulemi. 

shutterstock_1924572029.jpg

mouční červi na chlebu
Zdroj: 
Shutterstock
Mouční červi, larvy potemníka moučného, mají zlatohnědou barvu a jsou 2,5 až 4 cm dlouhé. Hlava i zadeček mají oproti zbytku těla tmavší. 

Zásoby potravin znehodnocují požíráním, tvorbou typických pavučinek i výkaly a mohou být hostitelem tasemnice dětské či tasemnice krysí. Konzumace takto znehodnocených potravin proto může velmi snadno způsobit nepříjemné zdravotní problémy. 

shutterstock_1923893273.jpg

dospělec potemníka
Zdroj: 
Shutterstock
Potemník moučný miluje temnější místa s vyšší teplotou a s velkou zásobou potravin, která je nezbytná pro dlouhý larvální vývoj. 

Věděli jste… Larvy potemníka moučného jsou považovány za velmi zdravou pochoutku s oříškovou chutí. Mají vysoký obsah proteinů a jsou bohatým zdrojem cenných látek, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Nikdy však nekonzumujte larvy, které najdete doma v zásobách potravin! Ke konzumaci jsou vhodné pouze larvy z farem, u nichž dochází před finálním zpracováním k vyhladovění a vyprázdnění trávicího ústrojí. 

Jejich přítomnost poznáte podle typických pavučinek

Dospělí jedinci potemníka jsou aktivní zejména v noci, kdy je můžete spatřit poletovat po vaší kuchyni. Typickým znakem jejich přítomnosti jsou však pavučinky, které naleznete v kontaminovaných potravinách. Zajímavé také je, že při vyrušení vylučují nepříjemný zápach

Dbejte na prevenci!

Proti potemníkům je účinná především prevence, která spočívá ve správném skladování potravin a v pravidelném úklidu skladovacích prostor. Potraviny skladujte při správné teplotě, před uložením je vždy prohlédněte a uchovávejte v plastových či skleněných dózách s pevným uzávěrem. Celofánové a papírové obaly nepředstavují pro potemníky žádnou překážku. 

Tip: Pokud si chcete být jisti, že v potravinách nejsou žádní nevítaní návštěvníci, umístěte je na několik hodin do mrazáku. 

Zasažené potraviny ihned zlikvidujte

Boj s potemníky je náročný a jejich nadměrný výskyt mnohdy vyžaduje zásah deratizační firmy, která u vás doma provede postřik. Pokud však jejich výskyt u vás doma není enormní, můžete k jejich likvidaci použít tzv. vábící destičky, na které se dospělí potemníci spolehlivě nalepí, nebo se je můžete pokusit vystrnadit důsledným úklidem. 

Spíž pečlivě vysajte a všechny police omyjte teplou octovou vodou. Přidat můžete i pár kapek eukalyptového nebo tea tree oleje, jehož aroma brouky odpudí. 

Zdroje:

  • https://tchiboblog.cz/5-nejcastejsich-nevitanych-navstevniku-kuchyne-a-jak-na-ne/
  • https://www.nutsman.cz/cervici-slane-pochoutky-z-hmyzu/
  • https://www.desinsekta.cz/atlas-kdc/65-potemnik-moucny
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Potemn%C3%ADk_mou%C4%8Dn%C3%BD
  • https://www.pasti.cz/blog/potemnik-moucny-moucni-cervi/
  • https://www.krejsashop.cz/cs/m-138-potemnik-moucny-tenebrio-molitor-l