Jste zde

Jak se zbavit moučných molů: Nesnáší heřmánek a vůni novin

moučný mol Zdroj: Shutterstock
Většinou ani nevíte, jak se k vám tihle nezvaní návštěvníci dostali. S největší pravděpodobností jste si je ale přinesli z obchodu v mouce nebo těstovinách. Pokud je doma objevíte, musíte jednat rychle a razantně! Jak se moučných molů zbavit?

9. 7. 2023

Potravinový mol je v skutečnosti motýl zavíječ moučný (Ephestia kuehniella), který komplikuje život lidem po celém světě. Tenhle nezvaný host páchá škody nejen v domácnosti, ale i v mlýnech nebo skladech potravin. Zbavit se ho navíc není ani trochu jednoduché.

Samička totiž naklade až 700 vajíček a vývoj jedné generace trvá asi 95 dní. Proto se vám někdy může zdát, že se doma objevují ve vlnách a nebudete daleko od pravdy. K plnohodnotnému životu jim navíc stačí pouhých 18 stupňů a pytlík mouky, těstovin nebo zapomenutelná čokoláda.

Přečtěte si také: Jak se zbavit molů: Nesnášejí průvan, mráz a vůni bokového listu

Larva je špinavě bílá s tmavší hlavou a před kuklením měří 12 mm. Motýli létají po celý rok kromě zimního období. Dokážou prolétnout větracími šachtami a usadit se co nejblíž ke zdroji potravy, takže jakmile jeden boj skončíte, pravděpodobně se začnete připravovat na nový.

shutterstock_768420550.jpg

motýl moučného mola
Zdroj: 
Shutterstock
Potraviny, ve kterých se objeví mouční moli, jsou kontaminované jejich výkaly. Proto je vyhoďte.

Měli byste vědět: Larvy moučných molů kontaminují potraviny svými výkaly. Pokud je tedy objevíte, nekompromisně se všech napadených potravin zbavte. Nezapomeňte vymýt také nádoby a odpadkový koš. Larvy se tady totiž tak rády schovávají. 

Mohlo by vás zajímat: Jak se zbavit šatních molů? Vyzkoušejte trik s levandulí nebo obyčejným pepřem

Základem je generální úklid

Jakmile dorazíte s nákupem domů, sypké věci (typicky mouka, strouhanka, cereálie, rýže, instantní pokrmy apod.) co nejdříve přesypejte do skleněné a uzavíratelné nádoby. Rozhodně tyhle sypké věci nenechávejte v původním obale.

Mouku můžete přesít, a pokud někde objevíte larvu nebo dospělého jedince, dlouho se nerozmýšlejte a produkt bez pardonu vyhoďte.

Pokud tyhle škůdce objevíte ve spíži, je na místě provést generální úklid a všech napadených potravin se zbavit. Spíž vystěhujte, vyndejte police a vše vytřete teplou vodou s octem. Některé zdroje tvrdí, že mouční moli nesnáší vůni heřmánku nebo levandule. Proto prý stačí uvařit bylinkový čaj, do něj namočit hadřík a police jím vytřít.

Do polic můžete zavěsit i sáčky s bobkovým listem, levandulí, citronovou kůrou, smrkovým jehličím nebo chmelovými šiškami. Pokud chcete, můžete do spíže dát jako podklad noviny. Moli totiž nesnáší tiskařskou čerň!

V obchodě nebo na internetu můžete pořídit i speciální lepicí pásky proti potravinovým molům. Ty vydávají vůni, která láká samčí moly. Ti se pak na pásky přilepí a tím se přeruší reprodukční proces.

Použité zdroje:

  • https://www.pasti.cz/blog/mol-potravinovy-a-jak-se-ho-zbavit/
  • https://www.idnes.cz/hobby/domov/potravinovi-moucni-moli-likvidace-jak-se-zbavit.A180328_093636_hobby-domov_bma
  • https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-dum-a-byt/303485/5-kroku-jak-se-zbavit-potravinovych-molu.html
  • https://living.iprima.cz/kuchyne/trapi-vas-potravinovi-moli-zjistete-jak-se-jich-zbavit
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-se-zbavit-molu-20330524.html