Jste zde

Sířené versus nesířené: Které sušené ovoce je lepší? Poradíme!

sušené ovoce na tácu Zdroj: Shutterstock
Mlsejte bez obav o své zdraví! Prozradíme vám, jaký je rozdíl mezi sířeným a nesířeným ovocem, a poradíme vám, jak v obchodě vybrat kvalitní sušené ovoce.

14. 10. 2022

Sušené ovoce představuje chutnou a zdravou alternativu sladkostí. Uspokojí chuť na sladké, dodá energii a tělo obohatí o spoustu vitamínů, minerálů, stopových prvků, antioxidantů a dalších cenných látek, které mají blahodárný vliv na zdraví. Hodně však záleží na jeho kvalitě a množství přidaných látek!

shutterstock_564172672.jpg

sušené ovoce v misce
Zdroj: 
Shutterstock
Sušené ovoce můžete přidat do jogurtu, do domácího müsli nebo ho můžete chroupat jen tak. 

Čím méně přidaných látek, tím lépe

Koupit v obchodě kvalitní sušené ovoce bez přidaných látek je celkem složité, protože většina výrobců k ovoci přidává i spoustu látek, které mají za cíl udržet ovoce dlouho krásné, chutné a zdravotně nezávadné. 

Vsaďte na méně krásné

Siřičitany jsou nejběžněji používané látky, které sušené ovoce chrání před plísněmi, roztoči i bakteriemi a zvyšují jeho přitažlivost pro spotřebitele. Ovoce nezhnědne a zachová si svou barvu. 

shutterstock_1940848462.jpg

siřičitan E220
Zdroj: 
Shutterstock
Sušené ovoce se nejčastěji konzervuje oxidem siřičitým. Bezbarvým, štiplavě zapáchajícím plynem, který najdete na obale pod označením E220. 

Typickým příkladem jsou sušené meruňky, u kterých na první pohled poznáte, zda jsou, či nejsou sířené. Meruňky, které jsou sířené, mají jasně oranžovou mnohdy až nepřirozenou barvu a vypadají mnohem lépe, než meruňky, které sířené nejsou. Ty naopak mají tmavě hnědou barvu a jsou seschlé. Jsou však chuťově lepší a také zdravější!

Tip: Abyste se zbavili siřičitanů v sušeném ovoci, namočte ho na několik desítek minut do horké vody a poté ho opláchněte. 

Přítomnost siřičitanů v sušeném ovoci je značně diskutabilní

Siřičitany patří mezi alergeny, které u dětí a citlivých jedinců mohou vyvolat žaludeční potíže, kašel, bolest hlavy, vyrážku nebo jiné zdravotní problémy. Proto je lepší šířené ovoce nekupovat! 

shutterstock_1906933180.jpg

sířené a nesířené meruňky
Zdroj: 
Shutterstock
Sířené sušené ovoce se může "pyšnit" nejen lepším vzhledem, ale i delší trvanlivostí. 

Pozor na přidané cukry

Sušené ovoce také kupujte v bio kvalitě a bez přídavku cukrů, jejichž nadměrná konzumace výrazně přispívá k nadváze a obezitě. Dále zkontrolujte, aby balení sušeného ovoce neobsahovalo roztoče a známky plísně

Vlastní sušené ovoce je sázka na jistotu

Pokud chcete mít jistotu, že víte, co jíte, usušte si ovoce doma. Sušit můžete na vzduchu, v troubě nebo za pomoci sušičky. Vždy však sušte na nižší teplotu a vyvarujte se zbytečných chyb, které kvalitu sušeného ovoce značně snižují. 

Jak na to, vám poradíme v Jak na sušení ovoce? Poradíme, co sušit a jaké jsou nejčastější chyby!

Zdroj: 

  • https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Naucte-se-vybirat-susene-ovoce__s10010x8085.html
  • https://zahradaweb.cz/kvalita-suseneho-ovoce-a-skorapkovych-plodu-ii-obsahove-latky-a-rizika-skladovani/
  • https://susenedobroty.cz/jak-na-susene-ovoce/
  • https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/na-co-si-dat-pozor-pri-koupi-suseneho-ovoce.A140227_114923_dobra-chut_ape
  • https://www.svetplodu.cz/clanek/45/siricitany-v-potravinach/
  • https://www.potravinyarax.cz/zdravkuv-blog/sirene-vs--nesirene-ovoce/

Související články