Jste zde

Parní pračka: Jak funguje? Pere perfektně a zároveň extrémně úsporně

parní pračka v koupelně Zdroj: Shutterstock
Vyzkoušejte výhody parní pračky na vlastní kůži! Nejen, že vám významně ušetří čas i peníze, ale také vám zaručí dokonale čisté prádlo.

18. 12. 2023

Už i levnější typy praček mají v nabídce mnoho základních funkcí. Umí si sami zvážit obsah bubnu, disponují funkcí dětského zámku i si samy zvládnou třeba nastavit dobu, kdy má být prádlo dopráno. Pokud však chcete více, nebojte se zainvestovat do dražších spotřebičů, které směřují nejen k šetrnějšímu a efektivnějšímu praní, ale také k nižší spotřebě vody a elektrické energie.

shutterstock_2368254083.jpg

parní pračka černé čelo
Zdroj: 
Shutterstock
Praní v parní pračce je nejen šetrné, ale i velmi účinné. Horká pára si poradí se zaschlými skvrnami i s viry a bakteriemi. 

Praní s párou si zamilujete! 

Technologie parního praní je přídavná funkce ke klasickému programu. Parní pračka funguje na stejném principu jako ostatní pračky, tzn. že k praní prádla využívá taktéž vodu, ale v určitém okamžiku pracího cyklu ji promění v horkou a vysoce účinnou páru, čímž posune praní prádla na vyšší úroveň. 

Parní praní je šetrné, avšak velmi účinné

Pračky s parní funkcí účinně odstraní velice odolné skvrny i nečistoty a dokážou zahubit až 99 % bakterií, virů, plísní, roztočů, pylových i prachových částic a jiných alergenů, což jistě ocení maminky malých dětí, alergici, lidé s citlivou pokožkou i lidé s autoimunitními onemocněními a oslabenou imunitou.

shutterstock_2201449323.jpg

praní s parní funkcí
Zdroj: 
Shutterstock
Praní v pračce s doplňkovou parní funkcí je vysoce hygienické. 

Jemné a hladké prádlo i bez použití aviváže

Pára vyrovnává vlákna textilií a eliminuje mačkání, což výrazně usnadní žehlení. Prádlo si navíc zachová pestrost barev a je měkčí i příjemnější na dotek, neboť teplo páry otevírá textilní vlákna.  

V pračce, která disponuje parní funkcí, můžete prát hedvábí, satén i krajky, neboť parní praní je šetrné k barvám i materiálům.

Investice, která se vám brzy vrátí

Pračky s parní funkcí jsou velmi úsporné a ve většině případů perou kratší dobu, a proto vám ušetří nejen čas, ale i peníze. Spotřebuje mnohem méně vody i elektřiny, a vyšší pořizovací cena se vám tak brzy vrátí v ušetřených penězích za energie.

Pamatujte, že parní pračky obvykle spadají mezi spotřebiče energetické třídy A a při jejich koupi si musíte připlatit. Cena levnějších modelů obvykle začíná na hranici 10 tisíc

Pračka je navíc tišší než klasická, a proto můžete prát i pozdě v noci, aniž byste rušili noční klid.

Vydezinfikuje nejen prádlo, ale i pračku

Na konci programu můžete u některých typů praček spustit parní samočistící cyklus, který buben zbaví veškerých nečistot, bakterií, plísní, nepříjemného zápachu i vodního kamene, který u běžných typů praček může za pár měsíců napáchat značné škody. 

Zdroje:

  • https://www.recenzer.cz/pracky/parni-pracky/
  • https://www.veselebydleni.cz/magazin/vyhody-parniho-prani
  • https://www.alza.cz/parni-prani-je-vice-nez-jen-prani-art17652.htm
  • https://www.mall.cz/5-duvodu-proc-si-zamilujete-prani-s-parou
  • https://www.covybrat.cz/parni-pracky/
  • https://www.expert.cz/usporte-za-energie-vyzrajte-na-alergie-jak-funguje-parni-prani/